KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Mart 2023 Perşembe
10 °C Yer yer bulutlu

Bü'de 3 tane uygulama ve araştırma merkezi kuruldu

Bingöl Üniversitesi (BÜ) bünyesinde 3 yeni uygulama ve araştırma merkezleri kuruldu. Kurulan bu merkezlerin ikisine Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü tarafından müdür ataması yapıldı.

Bü`de 3 tane uygulama ve araştırma merkezi kuruldu
17 OCAK 2011 PAZARTESİ 09:05
0
1900
0
AA aa

Bingöl Üniversitesi bünyesinde Kadın ve Aile Sorunları Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Biyotekonoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurulacağı bildirildi.

Kurulan araştırma merkezleri Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girmesi ile birlikte Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü bu uygulama ve araştırma merkezlerinin ikisine müdür ataması yaptı.

12 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne Yrd. Doç. Dr Ramazan Solmaz, Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne ise Yrd. Doç. Dr. Sibel Duman'ın atandığı bildirildi.

Kadın ve aile sorunları araştırılacak
Toplamda kurulacak üç adet araştırma ve uygulama merkezinin, iş ve işlemleri hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Söz konusu merkezler arasında bulunan Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde toplumun yapısı ve bu yapı içerisindeki aile olgusu araştırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan bahse konu yönetmelikte, merkezin amacının sosyo-kültürel ve ekonomik alanda Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunmak olduğu ifade edildi.

Yapılması planlanan bilimsel çalışmalarla aile eğitiminin gerçekleştirilmesinin hedeflendiği ve detaylı araştırmaların gerçekleştirileceği kaydedildi. Söz konusu aile sorunlarına yönelik eğitimin verileceği merkezin amacı; ailenin toplumun temeli olmasından dolayı, toplum yapısını ve bu yapı içerisindeki aile olgusunu, tarihsel süreci, fonksiyonları ve özellikleri bakımından incelemek, durum tespitinde bulunmak, bilimsel yöntem ve tekniklerle araştırmalar yapmak, yapılan bu bilimsel çalışmaların sonuçlarını yayımlamak, aile eğitimini gerçekleştirmek ve toplumun en küçük birimi olan aileden hareketle, sosyo-kültürel ve ekonomik alanda, Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunmaktır.”

Danışma ve moral eğitim birimleri kurulacak
Kadın ve aile ilgili geniş araştırmaların yapılacağı merkezde, Bölgede yapılacak olan sosyal yapı araştırma ve uygulamalarını kolaylaştırmak üzere, bilgisayar ağırlıklı, bilgi birikim, dokümantasyon ve arşiv merkezinin kurulmasına yönelik çaba sarf edileceği vurgulandı.

Bölgede, toplumsal yapıya ve aileye yönelik teorik ve uygulamaları araştırma projelerinin yapılarak sonuçlarının yayınlanacağı kaydedildi.“İlgili merkezin faaliyet alanında; kongreler, konferanslar, paneller, seminerler ve her türlü bilimsel toplantılar düzenlemek, sergiler açmak, gezi-inceleme etkinliklerinde bulunmak. radyo ve televizyon programları hazırlamak, hazırlatmak, görüntülü ve sesli, aile eğitimi çalışmaları yapmak, kitap, makale, bülten broşür ve benzeri yayınlar hazırlamak. Ailelerin eğitim ve gelişimlerine destek olmak üzere, aile danışma ve rehberlik, anne-baba (evlilik), çocuk eğitim ve gelişim evi, genç ergen danışma ile yaşlılık danışma ve moral eğitim birimlerini kurmak. Yurt dışındaki benzer merkezlerle işbirliği yapmak, uluslararası toplantılar düzenlemek. Kadın sorunları, özellikle kadının eğitimi konusunda diğer akademik kurumlarla ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar ve uluslararası örgütlerle işbirliği yapmak. Kadınla ilgili çeşitli alanlarda hukuksal, sosyolojik, ekonomik, kültürel, sağlık ve benzeri konularda temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak veya yaptırmak.”

Sürekli eğitim merkezi ile işbirliğinin gelişmesine katkı
Üniversite çatısı Altında kurulan Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, üniversitenin eğitim verdiği tüm alanlarda, akademik programlar dışında eğitim programları düzenlenip araştırmalar yapılarak üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluş ve kişilerle işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmanın amaçlandığı belirtildi.

Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi de bahse konu merkezler arasında yer alıyor.
Biyoteknoloji merkezi ile üniversitede Biyotekonoloji alanında çalışan elemanların bir kurum içinde bir araya getirilerek daha etkin çalışmalarının sağlanması ve böylece bölgesel ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma, geliştirme ve uygulama projelerinin hazırlanarak yürütülmesi planlanıyor. Merkezde ayrıca Biyoteknoloji konusunda ihtiyaç duyulan nitelikte elemanların yetiştirilmesi de amaçlanıyor.

Gıda sanayisinde mikroorganizma ıslahı yapılacak
Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin faaliyet alanında; Ürün geliştirme, üretim, ürünlerin işlenmesi ve değerlendirilmesi ile gıda güvenliği ve sağlık başta olmak üzere farklı alanlarda Biyoteknoloji ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarını yapmak ve yapılanlara destek verilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Söz konusu merkezde “ Bitkisel üretimde tohumluk, hayvansal üretimde damızlık, gıda sanayisinde mikroorganizma ıslahı yapmak ve geliştirilen ürünlerin üretimlerini gerçekleştirmek. Çevre ile uyumlu ve sürdürülebilir üretim teknikleri, üretim girdileri, ürün işleme teknolojileri geliştirmeye; bitki, hayvan ve mikroorganizmalarda gen kaynaklarının korunmasına ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak. Konuyla ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları ile meslek kuruluşlarının, merkezin imkânlarından yararlanabilmesini sağlamak, bu kurum ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermek. Üniversitede Biyoteknoloji konusunda uygulama ve araştırmalar yapacak öğretim elemanı ve öğrenci yetişmesini teşvik etmek. Biyoteknoloji alanında ortak bilimsel uygulama ve araştırma projeleri geliştirmek, uygulamak ve ortak çalışmalarda gerekli koordinasyonu sağlamak.”olduğu vurgulandı.

Sanayi kuruluşlarının sorunlarını çözmeye yönelik projeler
Biyoteknoloji konusunda ortak araştırma ve geliştirme etkinlikleri için, bölgesel, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinin yapılacağı ve konuyla ilgili konferanslar düzenleneceğine dikkat çekildi.“Merkezde; Biyoteknoloji konusunda uygulama ve araştırmaları teşvik etmek ve yapılan araştırmaları duyurmak amacı ile seminerler, kurslar ve konferanslar düzenlemek, gerektiğinde bu çalışmalar ile ilgili katılım belgeleri ve sertifikalar vermek, Biyoteknoloji alanında kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek amacı ile yayım faaliyetlerinde bulunmak. Sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duydukları Biyoteknoloji ile ilgili araştırmaları yapmak, onların sorunlarını çözmeye yönelik projeler yürütmek ve ürün geliştirme etkinliklerini desteklemek, Merkezin kuruluş amacına uygun diğer çalışmaları yapmak. Merkezin araştırma için gerekli imkânlarının artırılması ve yenilenmesi konularında çalışmalar yapmak.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
22.03.2023
22:11
Muhalefette kimler aday adayı?
Muhalefette kimler aday adayı?
Müracaat kabulünü tamamlayan partiler aday adaylarını açıklanırken, müracaatları devam eden partiler ise cuma günü açıklayacak.
22.03.2023
21:42
HDP seçime Yeşil Sol Parti listesinden girecek
HDP seçime Yeşil Sol Parti listesinden girecek
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerinin kapatılma ihtimali olduğunu ve risk almayacaklarını belirterek, 'Yeşil Sol Parti'yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti seçime Türkiye'nin tüm illerinde kendi logosuyla girecek' dedi.
22.03.2023
20:44
Ağıralioğlu; `Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu`
Ağıralioğlu; 'Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkan isimlerin bayında gelen İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Altılı Masa ve CHP'yi topa tuttu. 'Kurduğumuz masada bizi pusu kuruldu' diyen Yavuz Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğine gönderme yaparak, 'Biz kimsenin mezhebine inancına hürmetsizlik edecek kadar kalbi kararmış değiliz' dedi.
22.03.2023
17:13
Kaçak sigara ele geçirildi
Kaçak sigara ele geçirildi
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir adreste gerçekleştirdiği operasyonda kaçak sigara ve tütün ele geçirdi.
22.03.2023
17:12
Silah ve patlayıcı ele geçirildi
Silah ve patlayıcı ele geçirildi
Bingöl'de bölücü terör örgütü PKK'ya ait toprağa gömülü vaziyette silah, fişek ve patlayıcı madde ele geçirildi.
22.03.2023
17:06
MİNİKLERDEN `SU TASARRUFU` ÇAĞRISI
MİNİKLERDEN 'SU TASARRUFU' ÇAĞRISI
Bingöl'de Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde yürüyen minik öğrenciler, ellerinde pankartlarla 'su tasarrufu' çağrısında bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın