Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Mayıs 2020 Pazartesi
°C

'Bugün bizde varız, bizde insanız, deme günüdür'

Bingöl Engelliler Kültür yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Tüz: 'Bugün kutlama günü değil, bugün; mevcut sorunlarımızın ilgili kurumlara anlatmak, toplumda engelli bireylere karşı duyarlılık ve farkındalık kazandırmak ve bugün bizde varız, bizde insanız, deme günüdür.'

02 ARALIK 2019 PAZARTESİ 17:46
1
506
0
AA aa
`Bugün bizde varız, bizde insanız, deme günüdür`

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Bingöl Engelliler Kültür yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahattin Tüz, bugünün kutlama günü olmadığını vurguladı.

Tüz; “Bugün kutlama günü değil,  bugün; mevcut sorunlarımızın ilgili kurumlara anlatmak ,toplumda engelli bireylere karşı duyarlılık ve farkındalık kazandırmak, insan haklarının tam ve eşit ölçüde uygulanmasını sağlamak amacıyla son derece önemli bir gündür ve bugün bizde varız, bizde insanız, deme günüdür. Aslında toplumda engelliler ile beraber dezavantajlı insanlarımızda mevcutturlar. Modern toplum ve sosyal devlet olmanın şartlarından biri de dezavantajlı gruplar konusunda bilinç eşiğine sahip olmak, onları korumak, kollamak ve onların ihtiyaçlarını gözetmektir. Son yıllarda devletimiz sosyal devlet olma ilkesini yerine getirmiş olup, EKPSS gibi, evde bakım gibi, erişilebilirlik gibi… Engellilerin hayatını kolaylaştıracak ve toplumda var olması sağlayan birçok kanun ve genelgeler çıkarmıştır. Çıkarılan bu kanunlar içerinde maalesef genelde ülkemiz yerelde ise ilimiz erişilebilirlik uygulamada sınıfta kaldık. Erişilebilirlik 1999 yılında 3194 imar kanunu ve 2005 yılında 5378 erişilebilirlik kanunları ile yapılı çevrede erişilebilirlik, ulaşımda erişilebilirlik, bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerinde erişilebilirlik ile ilgili yönetmenlikler çıkarılmıştır” dedi.

“HALA YAPILAN YAPILARIN ERİŞİLEBİLİR OLMADIĞINI GÖRMEKTEYİZ”

Tüz, açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Çıkarılan bu kanunlar ve yönetmenliklere rağmen hala yapılan yapılar erişilebilir olmadığını görmekteyiz. Maalesef her şey sağlam insanlara göre yapılmakta olup dezavantajlı insanlar düşünülmemektedir. İlimizde kamu binaları, özel sektör binaları, kafe ve restoranlar, konutlar, camiiler, taziye yerleri abdesthaneler lavabolar ve kaldırımlar olmak üzere yapıların %90'ı erişilebilirliğe uygun olmadığını görmekteyiz. Erişilebilirlik (Ulaşılabilirlik); Herkesin, istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesidir. Biz de kimseye bağlı kalmadan hakkımız olan insan gibi yaşamak, çalışmak üretmek, devletimize ve milletimize faydalı birer birey olmak istiyoruz. Engelli arkadaşlarımdan isteğim haklarına sahip çıkmalarıdır. herkesten de isteğim Lütfen gelin hep beraber birlik olalım ve engelleri hep birlikte kaldıralım.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
24.05.2020
13:26
Şehit anneleri, hem evlatlarını hem de 33 şehidin anıtını ziyaret ettiler
Şehit anneleri, hem evlatlarını hem de 33 şehidin anıtını ziyaret ettiler
Bingöl'de bayram nedeniyle evlatlarının kabirlerine götürülen şehit anneleri, 24 Mayıs 1993 yılında hain terör saldırısı sonucu şehit edilen 33 askerin de anıtını ziyaret edip karanfil bıraktı.
24.05.2020
10:00
Bingöl`de 30 gün sonra pozitif vakalar görüldü
Bingöl'de 30 gün sonra pozitif vakalar görüldü
30 gündür yeni Korona virüs (Covid-19) vakası görülmeyen Bingöl'de, 4 günlük kısıtlama öncesi gelen bazı kişilerin test sonucu pozitif çıktı. Pozitif vaka çıkanların temasta bulundukları filyasyon ekipleri tarafından sahada yapılan çalışma ile belirlenerek tedbirler alındığı öğrenildi.
23.05.2020
22:41
Deneyimli Antrenör Arığ, Solhanspor`da
Deneyimli Antrenör Arığ, Solhanspor'da
Bingöl'ün Voleybol temsilcisi Solhanspor Efeler ligi hazırlıklarına başladı. Yeni sezon transfer çalışmalarını başlatan Solhanspor, deneyimli Antrenör Ahmet Reşat Arığ ile anlaşmaya vardığını açıkladı.
23.05.2020
22:40
`Bayramda tedbiri elden bırakmayalım`
'Bayramda tedbiri elden bırakmayalım'
İl Sağlık Müdürü Gündoğdu: 'Bayramda Tedbirli Olalım. Koronavirüs salgını ile birlikte idrak edeceğimiz Ramazan Bayramında tüm vatandaşlarımızı tedbirli olmaya davet ediyoruz.'
23.05.2020
22:24
BİŞHAK`tan 420 aileye gıda yardımı
BİŞHAK'tan 420 aileye gıda yardımı
Başkan Tan: Bu vatan uğruna canları feda eden kahraman şehitlerimizi asla unutmayacağız. Onların emaneti olan çocuklarına ve yakınlarına sahip çıkmak bizim öncelikli görevimizdir. Şehit aileleri için ne yaparsak yapalım haklarını ödeyemeyiz.
23.05.2020
18:17
Bingöl`de sessiz Arife
Bingöl'de sessiz Arife
Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl'de de sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı arife günü sokaklar boş kaldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın