Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2021 Çarşamba
8 °C Açık

Çakar, 'Borçları Yapılandırmak İçin Son Günü Beklemeyin'

Bingöl Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, Sosyal Güvenlik alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında SGK Prim borçlarının yapılandırma süresinin sona ermesine bir hafta kaldığını hatırlattı.

23 EYLÜL 2021 PERŞEMBE 16:31
2
644
3
AA aa
Çakar, `Borçları Yapılandırmak İçin Son Günü Beklemeyin`

Bingöl Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, Sosyal Güvenlik alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında SGK Prim borçlarının yapılandırma süresini hatırlatarak bir açıklama yaptı.

Çakar, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“ Sosyal Güvenlik alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında SGK Prim borçlarının yapılandırma süresinin son ermesine bir hafta kaldı. Bilindiği üzere, Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidilmişti. Bu Kanun ile 30 Nisan 2021'den önceki (bu tarih dahil) döneme ait Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları yapılandırmaya devam edilmektedir. Başvurular E-Devlet ve E-Sigorta üzerinden yapılabilir ayrıca şahsen ve posta yoluyla da müracaatlar kabul edilmektedir. Vatandaşlarımızın borçlarını yapılandırmak için son başvuru günü olan 30 Eylül tarihini beklemeden bir an önce müracaatlarını yapmaları gerekmektedir.”

YAPILANDIRMA NELERİ KAPSIYOR

2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigorta primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer'ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, yapılandırma kapsamındadır.

YAPILANDIRMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı) ile güncellenecektir.

Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin %90'ı, 2 taksitle ödemede ise %50'si silinecektir.

Yapılandırmadan yararlanmak için 30.09.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 30.11.2021'e kadar ödemek gerekmektedir.

2021 Nisan ayı ve öncesine ait 60/g kapsamındaki genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 31.12.2021'e kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecektir. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur. Aksi halde yapılandırma iptal edilir.

2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021'e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3'den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

DİĞER ÖDEME AVANTAJLARI;

Prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 31.10.2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde;

30.04.2021 (Nisan ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecektir.

Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 01.05.2021 itibariyle yeniden başlatılacaktır.

Vatandaşlar, yapılandırmanın son günü olan 30 Eylül 2021 tarihine kadar SGK'ya şahsen, posta yolu ile müracaat edebilecekleri gibi e-Devlet ve e-sigorta üzerinden de başvurularını yapabileceklerdir. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85696)
23 Eylül 2021 Perşembe 22:04
Devletin bu adama ödediği paraya yazık, günah... Fakir insanlar evine ekmek götüremezken devletin böyle insanları idareci olarak ataması milli bir kayıptır.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85778)
25 Eylül 2021 Cumartesi 23:20
@Misafir Kullanıcı evet aynen katılıyorum cevdet yılmazın eniştesi olduğu için müdür olmuş oysaki bu adama 2 tane koyun bile teslim edilemez çok anlamsız bir adam sadece o koltuğu işgal etmiş
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85773)
25 Eylül 2021 Cumartesi 20:14
@Misafir Kullanıcı Bu adam kendini dünyanın sahibi zannediyor. Bir gün kibir çukurunda boğulacaktır.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın