KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli

Çapak: 'Üniversitemiz kendi emsalleri arasında bir numara'

'Gelişimde Lider Üniversite' sloganıyla hareket ettiklerini belirten Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, 'Bütün olarak bakıldığında üniversitenin geldiği nokta, kendi emsalleri arasında bir numara. Hem fiziki olarak hem de nitelik olarak, nicelik olarak bu böyle. Fiziki anlamda 110 hektar iken, halihazırda 324 hektara çıkarıldı. Türkiye'de bal alanında ilk Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Belgesi alan bal bizimki olacak' dedi.

Çapak:
28 MART 2024 PERŞEMBE 23:40
21
1171
14
AA aa

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitenin çalışmaları hakkında İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. 2016 yılında göreve geldiğini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Çapak, 2016-2024 yılları arasında 39 ön lisans, 15 lisans, 52 lisansüstü yeni programın açıldığını, Diş Hekimliği Araştırma ve Uygulama Merkezinin yakın zamanda açılacağını, Kıraat İlmi Enstitüsü, Spor Bilimleri Fakültesi ile Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi, hayvan hastanesi, çok amaçlı kütüphane gibi birçok eğitim binasının üniversite bünyesine kazandırıldığını söyledi.

“Türkiye'de ilk sayılan enstitüler var bizde”

"Tabela üniversitesi" diyenleri kampüse davet eden Rektör Prof. Dr. Çapak, ''Bingöl Üniversitesi, 2007'de kurulmuş aslında oldukça genç olduğu düşünülen bir üniversite. Biz 2016'da göreve başladık, 2016 yılından bu yana da aslında azımsanamayacak çok önemli mesafeler kat ettik. Bazıları sonradan kurulan üniversitelerin tabela üniversitesi olduğunu ifade ediyorlar. Böyle düşünenleri kendi üniversitemize davet ediyoruz. Üniversitemizin 10 fakültesi var. Bu fakültelerin doluluk oranı çok iyi. Yine meslek yüksekokullarımız var, 5 meslek yüksekokulunun doluluk oranı yüzde yüz. 21 tane araştırma merkezimiz var. AR-GE alanında çok güzel çalışmalar yapıyorlar, bölgesel kalkınma alanında çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Türkiye'de ilk sayılan enstitüler var bizde” diye konuştu.

“Kendi emsalleri arasında bir numara”

Türkiye'deki ilk 5 yeşil üniversite arasında yer aldıklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Çapak, üniversitenin 2016 yılından sonra hektar olarak 110'dan 324'e çıkarıldığını vurguladı. Rektör Prof. Dr. Çapak, ''Bütün olarak bakıldığında üniversitenin geldiği nokta, kendi emsalleri arasında bir numara. Hem fiziki olarak hem de nitelik olarak, nicelik olarak bu böyle. Fiziki anlamda 110 hektar iken, halihazırda 324 hektara çıkarıldı. Üniversitemizin bitişiğinde bulunan ormanlık alanı üniversiteye tahsis etmiş olduk. Bu alanda hem diş hastanesi ve fakültesi, hayvan hastanesi, ilahiyat fakültesi, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve bölgesel kalkınma ürünlerinin bir neticesi olan, pilot üniversite olmanın bir neticesi olan bir tanıtım ofisi ve satış ortamı oluşturmuş olduk. Türkiye'deki ilk 5 yeşil üniversiteden birisiyiz. Dolasıyla fiziki olarak hakikaten çok güzel bir kampüs. Üniversitenin hemen hemen bütün alanları oluşmuş ve şehrin de girişinde'' şeklinde konuştu.

“Türkiye'de bal alanında ilk Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Belgesi alan bal bizimki olacak”

Arı ve arı ürünlerinde çok güzel çalışmaların yapıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Çapak, “Arı, arı ürünlerinde de hakikaten güzel çalışmalar yapıldı. Coğrafi işaret belgesi alındı. 40'a yakın bölgede 108 farklı noktada 3 yıl boyunca arı kovanları kondu. Buralardan hem bal numuneleri, bal flora numuneleri alındı ve buradan hareketle de bütün Bingöl coğrafyasının coğrafi işaret belgesi alınmış oldu. Tabii ki süreç burada bitmedi. Çok güzel çalışmalar olduğu için Türk Patent vesilesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına durum arz edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üzerinden de Avrupa Birliğine intikal etti ve Avrupa Birliği Coğrafi İşaret süreci başlamış oldu. Çok yakın zamanda Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde de yayımlandı. İnşallah yakın zamanda Türkiye'de bal alanında ilk Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Belgesi alan bal bizimki olacak” dedi.

“42 ülkeden Bin civarında yabancı öğrenci var”

Üniversite sıralamalarına bakıldığında genç bir üniversite için yer alınan sıralamaların çok iyi olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Çapak, ''Daha yakın zamanda kişi başına düşen yayın sıralamalarında 6'ıncı sırada yer aldık. Bu son sıralamalara baktığımızda tıp fakültesinin olmadığı 102 üniversite arasında 15'inci sıradayız. 208 devlet üniversitesi arasında 50 ila 60 sıra aralarındayız. Dolasıyla üniversite sıralamalarında da hamdolsun çok iyi noktalardayız'' diye konuştu.

Yabancı öğrencilerin de Bingöl'de eğitim gördüğünü aktaran Rektör Prof. Dr. Çapak, “Yabancı öğrencimiz de var. Yabancı öğrencilerimizle ilgili de bir kota uyguluyoruz. Aynı ülkeden çok fazla öğrenci almıyoruz, 42 farklı ülkeden bine yakın öğrencimiz var. Bunu da en fazla bin 500 civarına çıkarmayı düşünüyoruz. Dolasıyla öğrencilerimizin yüzde 10'u kadar da başka ülkelerden gelen öğrencilerimiz olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Diş fakültesi ve hastanesi bölgeye hitap edecek, aynı anda 102 kişi tedavi görebilecek”

Yakın zamanda açılması planlanan diş hekimliği fakültesi ve hastanesinin hem Bingöl'e hem de bölgeye hitap edeceğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Çapak, aynı anda 102 kişinin tedavi görebileceğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Çapak, “Bizim dönemde 100 lojman yapıldı, 250 civarında lojmanımız var. Akademik personel çok daha rahat istifade edebiliyor ve bu aynı zamanda akademik personelin Bingöl'de durmasını da sağlıyor. İlahiyat fakültesi, kütüphane binası, spor bilimleri fakültesi, 2 katlı hangar, hayvan hastanesi gibi birçok yapı yapıldı bu süreç içerisinde. Diş hastanesi 15 bin metrekare. Aynı anda 102 kişinin tedavi görebileceği bir bina, o da birkaç ay içinde bitmiş olacak. Üniversitenin ihtiyaçları büyük oranda giderildi, fiziki altyapısı tamamlandı, akademik personeli yeterli hale geldi” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Çapak, “Kalite süreçleri üzerinde durulan bir üniversite sürecimiz devam ediyor. İnşallah bundan sonraki süreçte kalite süreçlerini çok daha iyi işleyerek, kaliteyle var olmaya çalışacağız. Fizik tedavi fakültesi kuruldu, ben Bingöl'ün bir kazancı olarak düşünüyorum. İlk öğrencilerimizi aldık. İnşallah fizik tedavi hastanemizin kurulmasıyla birlikte hem ilimize hem bölgemize hem de ülkemize çok daha fazla hizmet vermiş olacağız” dedi. İHA

HABERİN GÖRÜNTÜSÜNÜ İZLEMEK İÇİN TIKLATINIZ;

TWİTTER (X):  https://twitter.com/BingolOnline/status/1773452953455595586

FACEBOOK: https://fb.watch/r5AzqpH07n/

INSTAGRAM:  https://www.instagram.com/p/C5Em2ZLoCmS/

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108800)
30 Mart 2024 Cumartesi 22:37
Keşke Üniversite yerine bu alana bir fabrika kurulsaydı.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108799)
30 Mart 2024 Cumartesi 21:59
Memnun değiliz. Hakkımızı helal etmiyoruz. Zalimler yakayı kurtaracağını, zulümlerinin yanlarına kâr kalacağını zannetmesinler. Ölüm var. Mahşer var. Hesap var. Renkli olacak.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108779)
29 Mart 2024 Cuma 20:15
Sayın rektör tıp fakültesi ve hastanesi ne zaman açılacak
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108778)
29 Mart 2024 Cuma 19:50
Okudum sonuna kadar kulağa ne çok hoş geliyor izlenimlerinizin kıymetli hocam güzel tamamda memleketin hali ortada doğru binlerce öğrenci var kaçı ekmek sahibi olacak gelmişler buraya öyle böyle okumaya bunun bir maliyeti var iş olarak çok düşük bir şans yazık pırıl pırıl gençlere bal demişsiniz ata mesleğim arıcılık en zor ve meşakkatli olan mesleklerden olan bir iş balın yüzüne bakan yok tatlı fiyatının altında satılıyor kaliteli bir balın makul bir fiyatı olur 250-300 tl ye balmı olur
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108764)
29 Mart 2024 Cuma 14:48
tıp fakültesi ne zaman açılacak?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108795)
30 Mart 2024 Cumartesi 14:59
@Misafir Kullanıcı Tıp fakültesi açılsın diyenlere hade ordan be diyorum. Tıp fakültesi açılsın da veterinerlik eczacılık alanında eğitim almış olanlar akademisyen olsun bunu mu istiyorsunuz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108763)
29 Mart 2024 Cuma 14:24
Sayın rektörüm Tıp Fakültesini de şehre kazandırırsanız çok mutlu olacaz. Başka şehirlerdeki hastanelere gitmek bizi perişan etmektedir. Lütfen bu konu ile ilgilide çalışmalar yapın. Şehrin en önemli konusu ve çözülmesi gereken en önemli konu bu bence.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108762)
29 Mart 2024 Cuma 14:02
Her yıl her bölümde ihtiyaç kadar mezun verilmelidir. Bunun dışındaki tüm üniversiteler ve bölümler kapatılmalıdır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108794)
30 Mart 2024 Cumartesi 14:51
@Misafir Kullanıcı Öyle bir şey yapılsa ki yapılmalı başka bir sorun ortaya çıkar, o bölüm/üniversitede görevli akademisyenler ve idari personeller nereye gönderilecekler? Ah Akp 😡 bir işi planlı programlı yapmazsan sonuç bu olur.Doktor,mühendis, hukukçu, eğitimci, ekonomist vb. üniversite eğitimi gerektiren mesleklerde kaç kişi lazım bunun planı programı çok rahat yapılabilirken dağa taşa üniversite kurmanın mantığını anlamıyorum.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108760)
29 Mart 2024 Cuma 12:23
Diş hekimliği hastanesi tez zamanda açılsa da özele dünyalar para vermesek.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108758)
29 Mart 2024 Cuma 11:26
Tembelin biri yangına yakalanmış, tam yangın ona gelecek iken bir adım öteye gitmiş, sonra kendi kendine demiş hey gidi dünya az önce nerde idim şimdi nereye geldim.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108756)
29 Mart 2024 Cuma 10:21
2024 yılı için Bingöl üniversitesine 1 milyar 345 milyon lira bütçe ayrıldı. Bingöl Üniversitesinin 1 milyar 345 milyon liralık ne yararı var ülkeye millete??? Sadece Bingöl üniversitesi değil 2006 ve sonrası açılan bütün üniversiteler kamu israfıdır benim gözümde.
17.04.2024
14:29
Bingöl`de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Bingöl'de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Motoruyla il il gezerek Türkiye'nin doğal güzelliklerini sosyal medya hesaplarından paylaşan Saliha Özkan'ın Bingöl'den çekip paylaştığı video, sosyal medyada milyonlarca izlenmeye ulaştı. Sempatik tavırları ile büyük beğeni toplayan Bingöllü Ali Tuçdan, 'Video sayesinde meşhur olduk' dedi.
16.04.2024
14:49
Hedef, Bingöl`ü sosyal hizmet şehri yapmak
Hedef, Bingöl'ü sosyal hizmet şehri yapmak
Birçok birimi farklı noktalarda hizmet veren ve müdürlük binası bulunmayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, yatırım programına alınan projelerinde bu yıl kazma vurmayı hedefliyor. Proje kapsamında müdürlük binası, gündüz bakım evi, kadın konuk evi ve sosyal hizmet merkezi ile konferans salonu inşa edilecek.
16.04.2024
14:46
Bingöl`de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl'de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl Devlet Hastanesi, 15 Nisan'da MRHS üzerinden randevu alan 219 hastanın randevularına gelmediğini bildirdi. Randevulara gelmeyen hastaların, iptal başvurusunda bulunmaması nedeniyle mağduriyet yaşandığı aktarıldı.
16.04.2024
13:11
Bingöl`de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de 1-14 Nisan tarihleri arasında aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda kesinleşmiş hapis cezası bulunan 19 kişi yakalanarak tutuklandı.
16.04.2024
13:10
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek Kayak Merkezi, Cumhurbaşkanı kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildi.
16.04.2024
13:08
Halkoyunları Bingöl il birincileri belirlendi
Halkoyunları Bingöl il birincileri belirlendi
Kupaları takdim edilen kulüpler, önümüzdeki aylarda yapılacak grup finalinde Bingöl'ü temsil edecekler.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın