KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Aralık 2023 Pazartesi
5 °C Güneşli

Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı

Bingöl Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada, üretim yapan çiftçiye, Bakanlık desteklerinin arttırılması gerektiği belirtildi.

Çiftçilere hibe destekleri arttırılmalı
09 AĞUSTOS 2022 SALI 17:43
4
1046
0
AA aa

Bingöl'deki tarımsal faaliyetler hakkında açıklama yapan Bingöl Ziraat Odası Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yapılan çeşitli projelerle çiftçilerimiz desteklendiği ancak artan maliyetler karşısında çiftçilere hibe desteğinin arttırılması gerektiğine dikkat çekildi.

2022 yılında Bingöl'de 9.600 hektar buğday ekimi gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Dekar başına ortalama 300-350 kg verim elde edilmiştir. Hasat edilen buğdaydan 1.584 ton Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınmıştır.  Bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı alım fiyatının 6,37-6.90 TL arasındadır ve kilogram başına da 1 TL Devlet desteği verilmektedir ” denildi.

BİNGÖLLÜ ÇİFTÇİLER YEM BİTKİLERİNE YÖNELDİ

TMO'nun açıkladığı fiyata bağlı olarak özel sektör de fiyat alım aralığını yükseltildiği belirtilen açıklamada; “2023 Yılında buğday ekiliş alanlarının daha fazla artmasını da öngörüyoruz. İlimizde yine SÜTAŞ Entegre Tesislerinin çiftçilerle sözleşmeli üretim modeline geçmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan hibeli projelerle yem bitkileri üretim alanlarımız ciddi oranda artmıştır. Silajlık Mısır Üretim Alanımız 2017 yılında 3140 dekar alanken 2021 yılında yüzde 438 lik artışla 13780 dekar alana ulaşmıştır. 2022 Yılında da hasat edilecek alanın yaklaşık 15500 dekar alana ulaşmasını beklemekteyiz.  Yine 2017 Yılında Üretilen Yonca miktarı 266.500 tondan 2021 yılında 301.576 tona ulaşmış durumdadır. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projeleriyle sunulan hibelerle birlikte İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2022 yılında 18.500 kg yonca tohumu ve 1500 torba silajlık mısır tohumu hibeli olarak çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Verilen hibe destekleri ile Bingöllü çiftçilerimiz yem bitkilerine yöneldi.”

ÇİFTÇİLER ARTIK SEZONDA İKİ ÜRÜN ALIYOR

Bingöl'de daha önce ekim yapılmayan arazilerin son yıllarda yeniden ekildiğine dikkat çekilen açıklamada, “İl dışından gelen çiftçilere yapılan kiralamaların da çok az olduğunu tespit ediyoruz. Artık sezonda iki ürün alan çiftçilerimizin olması da bizi ayrıca mutlu ediyor. Yani çiftçi sonbaharda fiğ ve yem bezelyesi ekimi yaparak ilkbaharda da bunların hasadını yaptıktan sonra silajlık mısır ekimi yapabilmektedir. Üretilen ürünlerin Pazar sorunun olmamasını da önemli görüyoruz. Son yıllarda verilen tarımsal alet ve ekipmanlarla çiftçilerin emek yoğunluğu az ve zamandan tasarruf ederek daha modern şartlarda üretim yaptıklarını görüyoruz.  Ben buradan İlimiz Tarımına ve tarımsal projelerine her daim destek veren, siyasilerimize ve idarecilerimize çiftçilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çiftçilerimizden gelen yoğun istekleri üzerine hibeli buğday tohumu talepleri bulunmaktadır. 2022 yılı hasatlarımızın çiftçilerimize bereketli olmasını temenni ediyor, gelecek sene içinde çiftçilerimizin bir karış toprağı boş bırakmayıp ekmelerini tavsiye ediyoruz” denildi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.12.2023
17:01
Bingöl`de kış lastiği denetimleri başladı
Bingöl'de kış lastiği denetimleri başladı
Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2023 yılı için 2 bin 568 lira ceza uygulanıyor. Bu ceza, 1 Ocak itibariyle 4 bin 69 TL olacak.
03.12.2023
16:27
Hakkında hapis cezası bulunan firari şahıs yakalandı
Hakkında hapis cezası bulunan firari şahıs yakalandı
Bingöl'de jandarma ekiplerince yapılan operasyonda, hakkında 8 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve 3 yıldır firari olan şahıs yakalandı.
03.12.2023
16:26
Özel öğrencilerle özel çalışma
Özel öğrencilerle özel çalışma
Bingöl'de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde öğretmenler, özel öğrencilerle birlikte farkındalık oluşturmak amaçlı 'Özel Eğitim için Söyle' adlı video müzik çalışması yaptı.
03.12.2023
16:24
Lider affetmedi! 3 golle 3 puanı kaptı
Lider affetmedi! 3 golle 3 puanı kaptı
Hakem kararlarına yüksek sesli itirazların ve tepkilerin ortaya konulduğu geçen haftaki deplasman maçında 1 puan alan 12Bingölspor, bu hafta konuk ettiği Erzincan temsilcisi Ulalarspor'u 3 golle geçti.
03.12.2023
16:23
Yeni Genç Muratspor deplasmanda kaybetti
Yeni Genç Muratspor deplasmanda kaybetti
Bingöl'ün Bölgesel Amatör Lig'deki temsilcilerinden Yeni Genç Muratspor, Elâzığ temsilcisi Rüstempaşaspor karşısında 2-0 kaybetti.
02.12.2023
16:07
Öğrencilere sınava hazırlık jesti
Öğrencilere sınava hazırlık jesti
Bingöl'ün Karlıova İlçe Kaymakamlığının girişimleri ile üniversitesi sınavına girecek öğrencilere daha rahat bir ortam sağlanması kaynak kitap, soba, çalışma masası, yatak ve yakacak desteğinde bulunuldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın