Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
13 Ağustos 2020 Perşembe
°C

Çiftçiye arazi kolaylığı

Tarım yapmak isteyen ve arazisi olmayan ya da yetersiz gelen vatandaşlar için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.

13 ARALIK 2019 CUMA 16:51
3
4576
0
AA aa
Çiftçiye arazi kolaylığı

Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tarım arazisi satışında ve kiralama işlemlerinde alıcı, satıcı ve kiracıların anlaşması konusunda doğrudan aracılık yapılacağı ifade edilirken, kredi ile gerçekleştirilecek alımlarda ise teknik destek sunulacağı belirtildi.  Arazi satın almak ve kiralamak isteyen vatandaşların dilekçe ile il müdürlüğüne müracaat etmesi istenen açıklamada ayrıca arazisini satmak ve kiralamak isteyenlerin de başvuruda bulunabileceği ifade edildi.

Açıklamada, şu görüş ve bilgilere yer verildi; “5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda; tarım amaçlı arazi ediniminin kolaylaştırılması, tarımsal arazi piyasasının düzenlenmesi, mülkiyetten kaynaklanan ihtilafların giderilmesi, tarım arazilerinin değerinin tespiti, tarımsal üretimde kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması, arazi sahiplerinin satış talebi ve alıcıların alım taleplerinin değerlendirilip, tarafların birbirleriyle ilişkilendirilmesi ve işletmelerin yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne ulaştırılması veya daha da artırılmasını sağlamak amacıyla tarımsal arazi edindirme iş ve işlemlerine il müdürlüğünce çalışma başlatılmıştır. İl müdürlüğümüzce tarım arazilerinin değerinin tespiti, kredi temini, ortakçılık, yarıcılık, kiracılık işlerinin düzenlenmesi, kira bedellerinin tespiti ve üretime yönlendirilmesi, arz talep listelerinin oluşturulması, alıcı, satıcı ve kiracıların anlaşmaları konusunda doğrudan aracılık yapılması, bu alanda ilgili kamu idareleri ile yürütülecek politikalar konusunda işbirliği yapılması ve kredi işlemlerine teknik destek sağlanması hedeflenmiştir. İlimizde bu kapsamda arazisini satmak veya kiralamak isteyen arazi malikleri ile arazi satın almak veya kiralamak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin il müdürlüğümüze dilekçe  ile müracaat edilmesi gerekmektedir.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın