KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Mayıs 2024 Salı
°C

Çığ Önlem Projesi çalışmaları başladı

Adaklı Güngörsün Mahallesi ve Aktaş Köyünde Çığ ve Kaya düşmesi ile ilgili önlemler kapsamında başlatılan proje çalışmaları saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Ayrıca Solhan Asmakaya köyündeki sel felaketlerinin önlenmesi için de teknik ön çalışmalar yerinde incelendi.

Çığ Önlem Projesi çalışmaları başladı
28 EYLÜL 2023 PERŞEMBE 03:04
1
1971
1
AA aa

Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Adaklı Güngörsün Mahallesi ve Aktaş Köyünde çığ ve kaya düşmesi ile ilgili önlemler alınması talebi Elâzığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğüne (OGM) iletilmiş ve bu talep üzerine Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel (ÇEM) Müdürlüğü tarafından projelendirme çalışmalarına başlandı. Bingöl Orman işletme Müdürü İbrahim Börü'yü ziyaret eden teknik heyet, daha sonra arazi çalışmalarına başladı.

Çığ ve kaya düşme alanları incelendi

Bu bağlamda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünden Sel ve Çığ Şube Müdürü Jeoloji Yüksek Mühendisi İsmail Bulut, İnşaat Yüksek Mühendisi Engin Yıldız, Jeoloji Yüksek Mühendisi Hüseyin Akkuş'tan oluşan heyete Bingöl Üniversitesinden proje koordinatörü olarak Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, Dr. Öğr. Üyesi Alperen Meral, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Sadık Varolgüneş,  İnşaat Yüksek Mühendisi Nuri Kolak'tan oluşan uzman heyet ile Bingöl Orman İşletmesinden Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Orman Mühendisi Ahmet Barman ile Jeoloji Mühendisi Sabahattin Koç'tan oluşan heyet köylerde çığ ve kaya düşme alanlarında incelemelerde bulundu.

Drone ile hassas ve sayısal haritalama

Çalışma kapsamında her iki köyde yapılması gereken çığ önleme ve kaya düşmesi çalışmaları için tespitler yapılarak gerekli jeolojik ve jeofizik etüd çalışmalar gerçekleştirildi. Drone ile hassas haritalama çalışmalarından sonra sayısal haritalar ve projelendirme tamamlanarak Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumlara aktarılarak uygulama aşamasına geçilecek.

Proje, bir ilk olma özelliğini taşıyacak

Proje aşaması tamamlandıktan sonra yapılacak olan Çığ ve Kaya Düşmesi Önleme Tesisleri ile birlikte bu köylerde geçmiş yıllarda çığdan meydana gelen can ve mal kayıplarının önlenmesine yönelik faaliyetler yapılacak. Bingöl için önemli olan buluşma, aynı zamanda bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Bingöl'ün doğal afetler bakımından ülkenin en riskli bölgelerinden birisi olması nedeniyle bu ve benzeri çalışmaların diğer köylerde de yapılmasının yarar sağlayacağı vurgulanıyor.

Asmakaya'da Sel Kontrolü Projesi için ön çalışma

Uzman heyet ayrıca Solhan İlçesi Asmakaya köyünde 2023 Haziran ayında meydana gelen sel felaketinin etkilerini de inceleyerek burada yapılabilecek teknik çalışmalar hakkında ön çalışma gerçekleştirdi. Son olarak Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen Arakonak beldesindeki Sel Kontrolü Projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü, Elâzığ Orman Bölge Müdürlüğü ve Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan Kuru Duvar Taş Eşik ve Taş Kordon gibi sel kontrolü teknik önleme çalışmaları yerinde görüldü. Bu başarılı çalışmaların tüm sahada yapılması ve eksik kalan diğer Harçlı Islah Sekileri ile Çelik Moloz Bariyerlerin de yapılması durumunda havzadaki sel riskinin azaltılmış olacağı kaydedildi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104181)
30 Eylül 2023 Cumartesi 20:16
Doğal kaynakları koruyan,İnsana dokunan işler
27.05.2024
22:54
Bingöl Kent Park Projesi 14 Haziran`da ihaleye çıkıyor
Bingöl Kent Park Projesi 14 Haziran'da ihaleye çıkıyor
Arsa hazır, sıcak suyu var, proje tüm detaylarıyla hazırlanmış! Talipli çıkarsa Bingöl'e ciddi bir sosyal kazanım sağlayacağı gibi önemli bir istihdam kapısı da aralanmış olacak. İşte projeye dair detaylar ve ihale bilgileri;
27.05.2024
22:04
Bingöl`de ‘Hilmi Ziya Ülken`i Anma` Paneli
Bingöl'de 'Hilmi Ziya Ülken'i Anma' Paneli
Hilmi Ziya Ülken'in özellikle felsefe, mantık, din ve tarih alanlarında bilim dünyasına yaptığı katkıların ele alındığı panelde, eğitimci, filozof ve yazar kimliğiyle bilinen Ülken'in eserlerinin Türk düşünce hayatına yön verdiği ve yeni ufuklar açtığı vurgulandı.
27.05.2024
18:10
Bingöl`de uyuşturucu tacirlerine darbe! 20 gözaltı
Bingöl'de uyuşturucu tacirlerine darbe! 20 gözaltı
Bingöl'de 2 hafta içinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın yapmış olduğu uyuşturucu operasyonlarında 20 kişi gözaltına alındı.
27.05.2024
17:58
Otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı
Otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı
Bingöl-Elâzığ yolunda otomobilin şarampole uçması sonucu meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı.
27.05.2024
17:46
Bingöl`de 56 firari şahıs yakalandı
Bingöl'de 56 firari şahıs yakalandı
Şahısların yol aramalarında, ev ve iş yerleri baskınları ile kimlik kontrollerinde yakalandığını belirten Bingöl Valisi Usta; 'Operasyonları yöneten İl Jandarma Komutanımızı, İl Emniyet Müdürümüzü, operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Milletimizin duası sizinle' dedi.
27.05.2024
17:21
Koç:
Koç: '27 Mayıs darbesi tarihte bir kara lekedir'
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı İnsan Hakları Birimi Başkanı Başak Koç; '27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez kara bir leke bırakmıştır.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın