KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Temmuz 2024 Perşembe
°C

Çocuk cinayeti haberleri travmaya yol açıyor

Psikiyatri Uzmanı Ömer Deniz, çocuk cinayetlerine ilişkin haberlerin medyada yer alması, çocuklarda travmalara yol açıyor dedi.

Çocuk cinayeti haberleri travmaya yol açıyor
04 NİSAN 2011 PAZARTESİ 08:12
0
1847
0
AA aa

Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ-Malatya-Tunceli-Bingöl Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Deniz, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde medyada çocuklara karşı işlenen cinayetlerle ilgili toplumun giderek gerilmekte olduğunu, bunlardaki en önemli etkenin ise medyanın rolü olduğunu belirtti. 

Medyanın bu tür haberlerde olumlu bir rol üstlenmediğini, olaylar hakkında toplumu bilgilendirme sınırının ötesine geçtiğini, toplumun kaygısını artıran şiddet ve öç alma duygusunu körükleyen bir sonuca yol açtığını savunan Deniz, şunları kaydetti: "Cinayeti işleyenlere karşı oluşan öfke ve şiddet duygusu toplumun gerilmesine, öfke ve şiddet duygusunun başka alanlara kolayca yansımasına yol açmaktadır. Canilerin resimleri ve yaşam tarzları detaylı anlatılarak topluma aktarılmakta, suçu işleyenler medyatik yapılmakta, bu da başka benzer olaylar için özendirici ve yol gösterici olabilmektedir. Her gün binlerce aile çocukları ile ilgili olarak ciddi kaygılar yaşamakta ruhsal olarak örselenmektedir, çocuklarını okula göndermekten bile korkar hale gelmektedir. Unutulmamalı ki, medyada bu haberlerin tekrar tekrar insanların hafızalarına kazınması olayların kendisinden daha ciddi travmalara yol açmaktadır."

Suçun cezasız kalmasının toplumda hukuka olan güveni azaltarak, öfke, intikam ve linç kültürünü artıracağını vurgulayan Deniz, suçu işleyenler açısından yeterli ceza almamanın da yeni suçlara davetiye çıkaracağını, kişinin ağır bir ceza ile karşılaşacağını bilmesinin suç işleme eğilimini azaltacağını ifade etti.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.07.2024
09:24
Bingöl`deki bıçaklı saldırı dehşetinde ölü sayısı 4`e yükseldi
Bingöl'deki bıçaklı saldırı dehşetinde ölü sayısı 4'e yükseldi
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs tarafından gerçekleştirilen bıçaklı saldırı olayında hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi, 5 kişinin tedavisine devam edildiği öğrenildi.
24.07.2024
20:50
Yakalanmadan önce bu evi yaktı!
Yakalanmadan önce bu evi yaktı!
Bingöl'de 2 kişiyi öldürüp 7 kişiyi yaralayan zanlı, yakalanmadan önce Mirzan Mahallesi'nde dönemlik kullanılan bir evi ateşe verdi.
24.07.2024
19:00
O öldürdü, memleket izledi!
O öldürdü, memleket izledi!
Madde kullanıp Bingöl'de 2 kişiyi öldüren 7 kişiyi de yaralayan zanlı, çarşıyı dolaştı, önüne geleni bıçakladı. Saldırılar çevredekilerce izlenirken, polisin zanlıyı yakalanması ise neredeyse 1 saati aştı! Üstelik zanlının babası, 8 ay önce mahkemeye dilekçe vererek 'Oğlumun Elâzığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırılmasını arz ve talep ediyorum' demesine rağmen…! İşte şehrin yöneticilerinden yanıtı istenen sorular;
24.07.2024
17:29
Bingöl`de 40 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Bingöl'de 40 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Bingöl'de jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonda 3 farklı noktada 40 bin 660 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.
24.07.2024
15:35
Bingöl`de Bıçaklı Saldırgan Yakalandı
Bingöl'de Bıçaklı Saldırgan Yakalandı
Bingöl'de 2 kişinin ölümüne 7 kişinin yaralanmasına sebep olan saldırgan polis tarafından yakalandı.
24.07.2024
14:54
Madde bağımlısı genç dehşet saçtı! Ölü ve yaralılar var
Madde bağımlısı genç dehşet saçtı! Ölü ve yaralılar var
Bingöl Merkez Eski Hal bölgesinde madde bağımlısı olduğu belirtilen bir genç, önüne gelene bıçakla saldırdı. Ölü ve yaralılar var. Ölü ve yaralıların isimleri şöyle;
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın