KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Şubat 2024 Çarşamba
7 °C Açık

Çocuk cinayeti haberleri travmaya yol açıyor

Psikiyatri Uzmanı Ömer Deniz, çocuk cinayetlerine ilişkin haberlerin medyada yer alması, çocuklarda travmalara yol açıyor dedi.

Çocuk cinayeti haberleri travmaya yol açıyor
04 NİSAN 2011 PAZARTESİ 08:12
0
1778
0
AA aa

Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ-Malatya-Tunceli-Bingöl Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Deniz, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde medyada çocuklara karşı işlenen cinayetlerle ilgili toplumun giderek gerilmekte olduğunu, bunlardaki en önemli etkenin ise medyanın rolü olduğunu belirtti. 

Medyanın bu tür haberlerde olumlu bir rol üstlenmediğini, olaylar hakkında toplumu bilgilendirme sınırının ötesine geçtiğini, toplumun kaygısını artıran şiddet ve öç alma duygusunu körükleyen bir sonuca yol açtığını savunan Deniz, şunları kaydetti: "Cinayeti işleyenlere karşı oluşan öfke ve şiddet duygusu toplumun gerilmesine, öfke ve şiddet duygusunun başka alanlara kolayca yansımasına yol açmaktadır. Canilerin resimleri ve yaşam tarzları detaylı anlatılarak topluma aktarılmakta, suçu işleyenler medyatik yapılmakta, bu da başka benzer olaylar için özendirici ve yol gösterici olabilmektedir. Her gün binlerce aile çocukları ile ilgili olarak ciddi kaygılar yaşamakta ruhsal olarak örselenmektedir, çocuklarını okula göndermekten bile korkar hale gelmektedir. Unutulmamalı ki, medyada bu haberlerin tekrar tekrar insanların hafızalarına kazınması olayların kendisinden daha ciddi travmalara yol açmaktadır."

Suçun cezasız kalmasının toplumda hukuka olan güveni azaltarak, öfke, intikam ve linç kültürünü artıracağını vurgulayan Deniz, suçu işleyenler açısından yeterli ceza almamanın da yeni suçlara davetiye çıkaracağını, kişinin ağır bir ceza ile karşılaşacağını bilmesinin suç işleme eğilimini azaltacağını ifade etti.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.02.2024
17:44
Bingöl Üniversitesi`nden 2`inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi'nden 2'inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2'inci Hesarek Kar Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı.
28.02.2024
15:19
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat`ı unutamıyor
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat'ı unutamıyor
28 Şubat postmodern darbesi döneminde öğretmenlik görevinden zorla istifa ettirilen Saadet Çiçek, o günlerde yaşadıklarını unutamadı ve o zor süreci şöyle anlattı;
28.02.2024
15:13
'İslami kimliğe duydukları derin öfkeden dolayı yaptılar'
28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Koç; 'Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz' dedi.
28.02.2024
12:21
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Olay bölgesine giden Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, cenazenin tespit edildiğini, kar altından çıkarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
28.02.2024
10:40
Bingöl`de çığ düştü!
Bingöl'de çığ düştü!
Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı bir köyde çığ düştü. Çığ altında kaldığı düşünülen 1 vatandaşı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
27.02.2024
18:38
‘Bingöl toplayıcıları` gösterime giriyor
'Bingöl toplayıcıları' gösterime giriyor
29 Şubat Perşembe günü saat 19.00'da Salt Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da gösterilecek belgesel, 1-3 Mart tarihlerinde saltonline.org üzerinden izlenebilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın