KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Şubat 2023 Salı
1 °C Yağmur ve kar

Defterdarlıktan denetim uyarısı

Mükelleflerin bilinçlenmesi ve vergiye gönüllü uyumunun yerleşmesi için yapılan denetimlerle ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Bingöl Defterdarlığı, özellikle uyumsuz olan vergi beyanlarının tespiti için denetimlerin yapıldığı ve sadece kanunların verdiği yetkilere dayanarak hareket edildiği belirtildi.

Defterdarlıktan denetim uyarısı
18 ARALIK 2010 CUMARTESİ 00:00
0
1708
0
AA aa

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Bingöl Defterdarı İhsan Mintaş, kayıt dışı ekonomi ile ilgili verilen mücadele kapsamında yapılan denetimlerde görevlilerin onur kırıcı davranışlardan kaçınıldığının altını çizerek, Anayasanın 73. maddesinde “Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.” hükmüne yer verildiği ve 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile gelir politikalarının geliştirilmesi hususunda Bakanlığın görevli kılındığına dikkat çekti.
Bingöl Defterdarı Mintaş, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapılan açıklamada şu uyarılarda bulundu:
“Bu bağlamda; kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek ve mükelleflerimizin vergi beyanlarının doğruluğunu denetlemek amacıyla gerek Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığınca gerekse özelde Defterdarlığımızca genel veya sektörel bazda defter ve belgeler üzerinde inceleme, yaygın ve yoğun vergi denetimleri, hâsılat tespiti gibi denetim programları hazırlanmakta ve uygulamaya konmakta olup bahse konu olan yaygın ve yoğun vergi denetimleri ile hâsılat tespitleri de Bakanlığımız Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı program çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.”denildi.

 Açıklamada, “ Yapılmakta olan bu denetimlerde öncelikli olarak mükellefin eksikliklerin tespiti ve giderilmesi noktasında bilgilendirme, vergi beyanları ile fiili durum karşılaştırılarak uyumsuz olan beyanların tespiti ve belge düzenin yerleştirilmesi amaçlanmakta, ceza kesilmesi hedeflenmemekte olup kanunların vermiş olduğu yetkiyle ve Bakanlığımız direktifleriyle gerçekleştirilmekte olan bu denetimlerde mükelleflere karşı güler yüzlü, eğitici ve ikna edici bir davranış sergilemesi hususunda azami gayret gösterilmekte ve rahatsız edici, onur kırıcı davranışlardan kesinlikle kaçınılmaktadır.


Yapılan bu denetimler ile mükelleflerin bilinçlenmesi, vergiye gönüllü uyumu, belge düzeninin yerleşmesi, verginin daha adaletli olarak toplanması, vergi gelirlerinin olması gereken seviyeye getirilerek toplumsal refah ve kalkınmanın bir aracı olarak daha etkin kullanılmasında toplumun tüm bireylerinin çıkarının bulunduğu da ayrıca unutulmamalıdır.”


 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.02.2023
18:45
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi'nde de eğitim öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını, ayrıca evinden ötürü endişeli olanlar için de merkezi kafeteryayı, Kıraat Merkezi, Camiler ve Spor Bilimleri Fakültesini halka açtıklarını duyurdu.
06.02.2023
18:22
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Kamu İhale Kurumu (KİK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde 7-17 Şubat tarihlerinde yapılacak ihalelerin, ihale tarihinden itibaren 2 hafta sonra aynı saatte yapılmak üzere ertelendiğini bildirdi.
06.02.2023
17:58
Tüm Türkiye`de okullar bir hafta tatil edildi!
Tüm Türkiye'de okullar bir hafta tatil edildi!
Kahramanmaraş merkezli 77 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz' açıklamasını yaptı.
06.02.2023
17:48
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdüren Bingöl İl Özel İdaresi, asılsız ihbarlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Üçgül, asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli şikayetlerin devreye alınacağını ve hukuki işlem başlattıracaklarını vurguladı.
06.02.2023
17:29
Bingöl`den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'deki çok sayıda arama kurtarma ekibi deprem bölgelerindeki çalışmalara aktif olarak katıldı.
06.02.2023
16:48
Karla mücadele sürüyor
Karla mücadele sürüyor
Bingöl'de etkili olan ve kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabaha doğru karla mücadele çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi, ana arterler öncelikli olarak mahalle aralarında da kürem faaliyetlerini sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın