Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Eylül 2020 Cuma
°C

Doğu'da 246 hektar alan yandı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde son 8 ay içerisinde 58 yangının çıktığını belirten Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, 50'si orman ve 8'i ziraat alanında çıkan yangınlarda 246 hektar alanın yanarak zarar gördüğü söyledi.

14 AĞUSTOS 2020 CUMA 16:38
0
721
0
AA aa
Doğu`da 246 hektar alan yandı

Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, son 8 ay içerisinde Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari'de çıkan yangınlar hakkında bilgi verdi. Bölge genelinde 50'si orman ve 8'i ziraat alanı olmak üzere çıkan 58 yangında 246 hektar alanın yanarak zarar gördüğü dile getiren Çetiner, vatandaşları dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyardı.

Elazığ başta olmak üzere 8 ilde yılın ilk sekiz ayı itibariyle toplamda 58 yangının meydana geldiğini aktaran Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, “Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari illerini hinterlantlında bulunduruyor. Toplam 50 adet orman, 8 adet ziraat alanı olmak üzere bölge genelinde toplamda 58 tane yangın çıkmıştır. Bu yangınlarda yaklaşık 246 hektar alan yandı. Elazığ ilinde de toplam 8 tane orman yangını meydan gelmiş 1'i de kırsal alanda olmuştur. Burada toplamda 106 hektar alan yandı. Burada yanan meşe alanlarıdır ve tamamen hayatiyetini kaybetmiyor. Yanan alanlardaki meşe ağaçlarının bir sonraki ilkbaharda tekrar sürgün verme kabiliyeti olan türden olması hasebiyle yanan alanlar tekrar canlanıyor” dedi.

Mayıs ayı ile birlikte bölge genelinde alması gereken tedbirleri aldıklarını vurgulayan Çetiner, “Bu tedbirler kapsamında Elazığ ilinde özellikle 6 farklı noktada yangın ekiplerimiz oluşturuyoruz. 6 tane arazözümüz Elazığ'da konuşlandırdığımız noktalarda. Malatya'da 4, Bingöl'de 2, Bitlis'te 2, Van'da 1, Hakkari'de 1, Tunceli'de 1 ekibimiz var. Bunlarda 7-24 nöbet tutup mesai yapıyorlar. Vatandaşlar görebileceği bir duman ALO 177 hattına bildirsinler. Bu hat ücretsizdir. Yangına ne kadar hızlı müdahale edersek bizler için o kadar önemli. İlk müdahale araçlarımız 12 ile 15 dakika arasında yanan alana ulaşması halinde yangının büyümeden söndürülmesine katkı sağlıyor. Arazözlerimiz 4 çekerli ve arazi şartların uygun. Yangın ilk müdahale ekiplerimiz çok seri. Vatandaşlarımız dumanı gördüğü zaman bize haber vermesi çok önemli. Ormandaki kaçak kesimlerinde de ALO 177 hattımızı arayarak bize bilgi verebilirler. Vatandaşlar yaktıkları ateşi söndürmeden alandan ayrılmamalarını istiyoruz. Sigara izmaritlerini söndürmeden atmasınlar. Şu zamanda orman yangınlarının çıkış sebebinden biride anız yakılması. Bu konu aslında tarım alanlarına zarar veriyor. Mümkün mertebe anız yakmasınlar. Anız yakmak zaten yasak. Kontrol altında tutulamadığı zaman ormana sıçraması söz konusu” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.09.2020
17:49
`Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz`
'Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz'
AK Parti'li Yılmaz, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, 'Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız.' dedi.
25.09.2020
17:48
Sözen`den Bakan Soylu`ya tam destek
Sözen'den Bakan Soylu'ya tam destek
Sözen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AYM arasında yaşanan tartışmaya dahil olarak, 'Amasız, fakatsız, lakinsiz, bakanımız Süleyman Soylu'nun yanındayız. Çünkü bakanımız, şehitlerimizin gazilerimizin en büyük destekçisi ve terör örgütlerinin en büyük düşmanıdır' dedi.
25.09.2020
17:47
Genç Kızılay`dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Genç Kızılay'dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Bingöl'deki Genç Kızılay İl Başkanlığı, kent genelindeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteğinde bulundu.
25.09.2020
17:46
`Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı`
'Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı'
Saray Mahallesi sakinleri, boşaltılmış binaların içinde uyuşturucu kullanıldığını belirterek, hızlı bir şekilde yıkılması gerektiğini söyledi.
25.09.2020
17:45
Bingöl`de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl'de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl polisi, ev ve iş yerinde hırsızlık yapan şüphelileri yakaladı. Şüpheli 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
25.09.2020
17:44
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği, Merkez İlçesi İçmeler mahallesinde 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konulu' seminer düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın