KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
27 °C Kısmen güneşli

Döner sermaye hakkı torba yasa'da

Hizmet sendikacılığı kazanımlarının sürdüğünü ifade eden Sağlık – Sen Bingöl Şube Başkanı Nedim Hant, &';Sendikamızın yoğun girişimleri sonucu, ek ödemede aylık mahsuplaşma, vekil ebe ve hemşireler, Kızılay'dan geçen personel ile geçici işçilikten 4/B'ye geçen sağlık çalışanlarına döner sermaye hakkı Torba Yasa'ya girdi” dedi.

Döner sermaye hakkı torba yasa`da
25 ARALIK 2010 CUMARTESİ 01:18
0
3859
0
AA aa

 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık – Sen Bingöl Şube Başkanı Nedim Hant, “Sağlık çalışanlarının yıllardan beri yaşadığı döner sermaye sorunlarının çözümü için yetkiye ulaştığı ilk yıldan itibaren yoğun bir mücadele içine giren Sağlık – Sen, bilindiği gibi 2009 yılında yetkili olarak oturduğu ilk toplu görüşmelerde sağlık çalışanları için çok önemli bir kazanım olan ek ödemede aylık mahsuplaşmayı mutabakata aldırdı” dedi.
 
“Hükümetin Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumlarda çalışanları da kapsayan genel bir düzenleme yapılacağı gerekçesiyle geciktirdiği aylık mahsuplaşma konusunu sendikamızın 2010 toplu görüşmelerinde daha kararlı bir şekilde gündeme getirmesiyle, sağlık çalışanları için ayrı bir düzenleme yapılması konusunda mutabakat sağlandı.” diyen Hant, “Hizmet sendikacılığı farkımızın en önemli kazanımlarından olan ek ödemede aylık mahsuplaşmanın 2010 yılı sonu itibariyle yasalaşması için sendika olarak kararlı mücadelemizi sürdürdük. Sendikamız, TBMM'de komisyon görüşmeleri süren Torba Yasa'da aylık mahsuplaşma ile döner sermaye alamayan personele de döner sermaye hakkı sağlayacak düzenlemelerin yer alması için ilgili bakanlıklar ve bürokratları nezdinde yoğun girişimlerde bulundu.” “Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Torba Yasa'nın komisyon görüşmeleri sürecinde, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Sağlık ve Maliye Bakanlığı müsteşarları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Genel Başkanımız bu temaslarında, 2009 toplu görüşmelerinde mutabakata alınan bu konunun hükümet adına ertelenemez bir sorumluluk haline dönüştüğünü ifade ederek, sağlık çalışanlarının beklentinin bu Torba Yasa ile karşılanması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca Memur-Sen Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştü. Yapılan yoğun görüşme trafiği neticesinde, ek ödemede aylık mahsuplaşma ile vekil ebe-hemşireler, geçici işçilikten 4/B'ye geçen personel ile Kızılay'ın geçen sözleşmeli personele döner sermaye hakkı getiren düzenlemeler alt komisyonda verilen bir teklifle Torba Yasa'ya girdi. Aylık mahsuplaşma hakkının 2011'den itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte, sağlık çalışanları, ocakta uygulanacak zamlar da hesaba katıldığında, her ay en az 420 TL ek ödemeyi garanti gelir olarak alacak. Bu rakamın üzerindeki döner sermayesi olan çalışanlar ise ayrıca fark alacak. 2011 Temmuz ayında yapılacak zamla ek ödeme 440 TL'ye çıkacak.” dedi.
 
Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı vizyonuna yakışan bu kazanımın tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olması dileğinde bulunan Sağlık – Sen Bingöl Şube Başkanı Nedim Hant düzenleme ile ilgili şu görüşlere yer verdi: "Birçok sağlık kurumunda döner sermaye yetersizliği nedeniyle düşük miktarda döner sermaye alan sağlık çalışanları ile yıllık izin ve rapor kullanmaları halinde fiili katkı sağlamadığı gerekçesiyle döner sermayeleri kesilen çalışanlar, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle her ay en az 420 TL'yi garanti gelir olarak alacak. Ayrıca döner sermaye hakkı bulunmayan vekil ebe -hemşirelere, Kızılay'dan geçen personele ve geçici işçilikten 4/B'ye geçen büro personeli de döner sermaye hakkına kavuşacaktır. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, birçok kurumda sağlık çalışanları bu ay döner alabilecek miyim, ne kadar alacağım gibi bir kaygılar taşımaktan kurtulmuş olacaktır. Döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, görevi başında uğradığı kaza nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının uğradığı mağduriyet de bu düzenleme ile belli düzeyde giderilmiş olacaktır.”
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın