Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
09 Temmuz 2020 Perşembe
°C

Duruşmalar artık videoya alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde dikkat çeken ayrıntılar yer aldı.

01 HAZİRAN 2019 CUMARTESİ 08:50
0
570
0
AA aa
Duruşmalar artık videoya alınacak

Belgede yargının yeni döneminde vatandaşların mahkemelerdeki işlemlerinin kolaylaştığı, hâkim ve savcılara yönelik denetim mekanizmasının arttığı ve bugüne kadar gelenekselleşmiş bazı unsurların teknolojik imkânlarla geliştirildiği dikkat çekti.

Bu kapsamda, yeni dönemde bazı davaların duruşmasız bir şekilde karara bağlanması sağlanacak. Yapılacak çalışmayla bunun hangi davaları kapsayacağı belirlenecek. Hâkimlerin tutuklamaya ilişkin kararlarının gerekçelendirilmesi için eğitimler verilecek. Hâkimlerin duruşma sırasında sanık, tanık veya avukatın anlattıklarını zapta geçirme devri kapanıyor. Artık duruşmalarda anlatılanlar, ‘doğrudan kayıt' sistemine geçirilecek. Hâkimler, keşif ve duruşmalara katılamayacağını taraf avukatlarına bildirecek. Yapılan yargılamalar sırasında verilen ara kararların yerine getirilip getirilmediği celse arasında kontrol edilmesi zorunlu olacak. Böylelikle yargılamalar daha da kısalacak.  Yargıda bilişim sistemleri geliştirilerek, ‘yapay zekâ ve uzman sistem' uygulamalarının kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Yargıda kullanılacak teknolojik uygulamalar artırılacak.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
09.07.2020
01:41
Operasyondan dönen helikopter zorunlu iniş yaptı
Operasyondan dönen helikopter zorunlu iniş yaptı
Bingöl Valiliği, Genç ilçesine bağlı Akpınar köyüne teknik arıza yapan askeri helikopterde herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediğini açıkladı.
08.07.2020
21:58
Liza, Anne-Bebek Bakım Merkezi açıldı
Liza, Anne-Bebek Bakım Merkezi açıldı
Bingöl'de Uzman Estetiysen ve Masaj Uzmanı Yeşim Gündoğdu, Liza, Anne-Bebek Bakım Merkezi'ni açtı. Gündoğdu, Bebek masajının bedensel ve ruhsal yönden gelişimini destekleyen, sayısız faydaları olan bir uygulama olduğunu söyledi.
08.07.2020
20:51
Sağlık Bakanı, önemli açıklamalarda bulundu
Sağlık Bakanı, önemli açıklamalarda bulundu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası 'Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?' sorusuna yanıt verdi. Bakan Koca, 'Ülke genelinde kısıtlama Bilim Kurulu'nda gündeme gelmedi. Salgının seyrine göre bayramda il bazında kısıtlama olabilir' dedi.
08.07.2020
15:41
Berdibek Tayvan`a atandı
Berdibek Tayvan'a atandı
Türkiye'nin Tayvan nezdindeki en üst düzey temsilcisi olan Berdibek, bu yönüyle fiilen Büyükelçilik görevi sürdürecek.
08.07.2020
14:35
`Sosyal Mesafe, Maske ve Hijyen` Denetimi Yapıldı
'Sosyal Mesafe, Maske ve Hijyen' Denetimi Yapıldı
Bingöl'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kurallara uyulup uyulmadığına ilişkin denetimler yapıldı.
08.07.2020
14:24
Bir ay içinde aranan 48 kişi yakalandı
Bir ay içinde aranan 48 kişi yakalandı
Bingöl polisi, Haziran ayı içinde yapmış olduğu çalışmalar kapsamında 1 yıl ile 20 yıl arasında değişen cezaları ve aranma kayıtları bulunan 48 şüpheliyi yakaladı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın