KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

'Eğitimde şiddet yasası çıkarılsın!'

'Şiddete yönelik önlem almanız için daha kaç eğitimcimizi yitireceğiz?' diyen Dursun, 'Artık yeter!' diyerek eğitimde şiddet yasası çıkarılması çağrısında bulundu! Dursun, ailelere ve tüm topluma da çağrıda bulundu; 'Öğretmenlere verdiğimiz değer çocuklarımızın geleceğine yönelik verdiğimiz kıymettir. Bu bilinçle hareket etmek milli bir ödevdir!'

10 MAYIS 2024 CUMA 18:34
4
1055
10
AA aa

Sendika genel merkezinin ülke geneli aldığı karar gereği 10 Mayıs Cuma günü 1 gün süre ile iş bırakma eylemi yapan Türk Eğitim Sen Bingöl Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Türk Eğitim-Sen Bingöl Şube Başkanı Sedat Dursun; “Artık yeter! Eğitimde şiddet yasası çıkarılsın” dedi.

Dursun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“EĞİTİMCİNİN İTİBARINI ZEDELEYEN UYGULAMALARA SON VERİLMELİ”

“Okullarımızda öğretmene şiddet, mobbing, taciz, itibarsızlaştırma vakaları ciddi önlemlerin, yasal düzenlemelerin ve esaslı politikaların hayata geçirilememesi nedeniyle maalesef had safhaya ulaşmıştır. Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları, öğretmenlik mesleğinin mülakat, torpilli yönetici görevlendirmeleri, rotasyon, performans, şeffaf olmayan ödül ve ceza gibi uygulamalarla rencide edilmesi, hem ekonomik ve sosyal hem de özlük haklarının gasp edilmesi, eğitimcilerimizi tahkir eden yayın, tutum ve açıklamalar, “eti senin kemiği benim” şeklindeki güven ve teslimiyet anlayışının çok gerilerde kalması tüm bu şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır.

“OKULLARDA GÜVENLİK GÖREVLİLERİ OLMALI”

Çoğu okulumuzda güvenlik görevlisinin bulunmaması, güvenliğin sadece nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmaya çalışılması, kamera sisteminin olmaması şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır. Oysa her okulumuza güvenlik görevlisi alımı yapılması ve okullarımızın tamamında kamera bulundurulması hayati bir zorunluluktur. MEB'in bu konuda okullara bütçe tahsis etmesi, fedakârlıktan kaçınmaması çok önemlidir.

“EĞİTİMDE ŞİDDETE YÖNELİK ÖZEL BİR POLİTİKA GELİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılmasının yanı sıra Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, Türk Ceza Kanunu'nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesi de Türk Eğitim-Sen'in öncelikli taleplerindendir. Daha fazla eğitim şehidi verilmesine müsaade etmemeliyiz! Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenlemenin yer alması için de büyük mücadele veriyoruz! Eğitimde şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemenin yer almadığı bir ÖMK'yı hiçbir surette kabul etmiyoruz! Üstelik bu da yetmez! diyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı mutlaka kamu/özel ayrımı yapmadan eğitimde şiddete yönelik özel bir politika geliştirmesini istiyoruz. Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılmasının yanı sıra Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, Türk Ceza Kanunu'nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesi de Türk Eğitim-Sen'in öncelikli taleplerindendir. Daha fazla eğitim şehidi verilmesine müsaade etmemeliyiz!”

AİLELERE VE TOPLUMA ÇAĞRI!

“Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur! Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Vandallara teslim olamayacak, bu vahşet olaylarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınana kadar konuyu gündemde tutmayı ve farkındalık oluşturmayı sürdüreceğiz. Eğitimcilerimizin can güvenliğinin sağlandığı çalışma ortamlarına kavuşması en büyük temennimizdir.

Şuurlu nesiller yetiştirmek biz eğitimcilerin olduğu kadar ailelerin de en önemli görevidir.

Buradan bir kez daha ailelerimize ve tüm topluma çağrıda bulunuyoruz: Öğretmenlere verdiğimiz değer çocuklarımızın geleceğine yönelik verdiğimiz kıymettir. Bu bilinçle hareket etmek milli bir ödevdir!”

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109471)
11 Mayıs 2024 Cumartesi 09:47
Güvenlik görevlileri olmalı diyen bir zihniyet öğretmenlik mesleğini icra edebilirmi, sen o zaman orda eğitim vermiyorsun Bayım
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109484)
11 Mayıs 2024 Cumartesi 19:22
@Misafir Kullanıcı Senin ağzın ne der bilo. Eğitimci zihniyeti. Bunların vallahi akıl sağlıkları yerinde değil. Daha eğitim bir senin açıklamaları olacak sen komediye bak. Filmin ikinci perdesi var. Birde bu ruh sağlıkları yerinde olmayanlara evlatlarımızı teslim ediyoruz
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109463)
10 Mayıs 2024 Cuma 23:09
Her okulda şiddet estiren bir avuç kabadayı kişi -öğrenci demekte güçlük çekiyorum- karşısında bütün öğretmenler eli-kolu bağlı sus-pus kalmaya mahkum edilmiş durumda. Zaten ülkenin her tarafına mafyanın hakim olduğuna, öğretmeni, idarecisi dahil ülkede herkes inanmış durumda. 'Ben ne yapabilirim ki!' algısı bütün topluma yayılmış vaziyette.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109486)
11 Mayıs 2024 Cumartesi 21:20
@Misafir Kullanıcı Savunduğun sendika zaten kendi başına bir mafya
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109456)
10 Mayıs 2024 Cuma 21:14
Eğitiminin nasıl bir itibarı var. KPSS sınavında kopya çekip 6 ay gündemde kalan Eğitimcilerden mi bahsediyorsun
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109455)
10 Mayıs 2024 Cuma 20:22
Öğretmen benim çocuğuma memleketin çocuğuna sahip çıkmıyor bende eğitimci müsveddelerine mi sahip çıkayım.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109452)
10 Mayıs 2024 Cuma 18:52
Siz eğitim camiasının içindeki vandallar ne olacak. Eğitim vermeyen öğrencinin geleceğiyle oynayan eğitimin katilleri sizinle ilgili bir ceza devletimiz düşünmüyor mu
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109451)
10 Mayıs 2024 Cuma 18:50
Allah sizi bildiği gibi yapsın reziller. Gün geçmiyor ki öğrenciye dayak atmalarınızı bir kenara bıraktınız eğitim vemeyişiniz zaten başlı başına bir rezillik. Gelmiş şiddeten bahsediyorsunuz. Ülkenin kamburları.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109498)
12 Mayıs 2024 Pazar 17:08
@Misafir Kullanıcı Allah a şükür iki diplomam var. Senin öyle bir acın var galiba
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109489)
11 Mayıs 2024 Cumartesi 21:50
@Misafir Kullanıcı Sen kesin üniversite sınavında barajı geçemissin
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın