Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2021 Perşembe
-6 °C Açık

Eğitime veli boykotu!

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne bağlı Yiğitler Köyü İlk ve Ortaokulu'nda okuyan 350 öğrencinin velisi, derslik yetersizliği, öğretmen eksiği ve yemek sıkıntısı yüzünden çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

05 MART 2014 ÇARŞAMBA 03:08
0
2808
0
AA aa
Eğitime veli boykotu!

Karlıova'ya 35 kilometre mesafede bulunan 390 haneli Yiğitler Köyü'ndeki, 556 öğrenci kapasiteli ilk ve orta okulunda okuyan 350 öğrencinin velisi, yaşanan sıkıntılar çözülmeden çocuklarını okula göndermeyeceğini ve okulu boykot edeceklerini açıkladı. Köylüler, dağlık alanda ve birbirine uzak evlerden kurulu köyde, okula 3 kilometre mesafede olan evlerdeki öğrencilerin sabah okula gelişte, öğlen yemek arası ve akşam eve dönüşlerinde sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Köyde bulunan 39 öğrenci, kaymakamlığın destekleriyle okula taşınıyor ancak, 247 öğrencinin okula geliş ve gidişleri ile yemek sorunu devam ediyor.

KÖY MEYDANINDA TOPLANDILAR

Yiğitler Köyü meydanında toplanan öğrenci velileri, aldıkları karar konusunda kararlı olduklarını aktararak, sorunlara ilişkin okul yönetimi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle defalarca görüştüklerini ancak bu sorunun çözülmediğini söylediler. Yiğitler Köyü İlk ve Ortaokulu Aile Birliği Başkanı Murat Büyük, 200 öğrencinin çevre köy ve mezralardan taşımalı sistemle getirildiğini okul kapasitesinin iste 556 öğrenci olduğunu söyledi. Öğrenci sayısına göre dersliklerin yetersiz olduğunu ifade eden Büyük: “bunca öğrenci yoğunluğuna rağmen 25'i kadrolu, 3'ü ücretli olmak üzere toplam 28 öğretmen var. Ücretli öğretmenler sık sık değişiyor. Gidenler oluyor, bunların yerine de gelen yeni öğretmenler. Dolayısıyla öğrenci bir öğretmene alıştığı sırada adam gidiyor yenisi geliyor. Sağlıklı bir eğitim verilemiyor çocuklarımıza. Bizim köyümüzün olduğu yer dağlık olduğu için köy evleri dağınıktır. Bazı evler okula 3 kilometre mesafede olduğu için çocukların geliş ve gidişleri sorun oluyor. Bu öğrenciler köy merkezinde sayıldığı için bunlara yemek verilmiyor. Bu yüzden öğrenciler, sabah okula geliyor, öğlen yemek için tekrar gidiyor, ve dönüyor. Akşam tekrar eve gidiyor. Sırtlarında kilolarca defter ve kitapla birlikte bu çok zor oluyor. Sınıflarda öğrenci sayısı çok fazla. Taşımalı olarak gelen öğrencilere okulda yemek veriliyor ama bu öğrencilere yemek verilemiyor. Bu da sınıflarda ayrımcılığa yol açıyor. Bu sorunlarımızı defalarca okul yönetimine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine aktardık. Her seferinde mevzuata aykırı olduğu için yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Biz de öğrenci velileri olarak, okulu boykot etme kararı aldık. Öğretmen açığı, ek derslik ve çocuklarımızın yemek sorunu çözülmeden onları okula göndermeyeceğiz” şeklinde konuştular.

“MEVZUATA AYKIRI OLMASINA RAĞMEN…”

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sema Tufan, evleri dağınık olan Yiğitler Köyü'nde mevzuata aykırı olmasına rağmen 3 araçla, kaymakamlık imkanları ile 39 öğrenciyi okula taşıdıklarını söyledi. Tufan: “Taşımalı eğitim ve yemek için, okul öncesi sayılar tespit edilir ve ihaleler yapılır. Buna göre araç kiralanır ve bu sayıya göre de yemek alınır. Bunun üstünde yada altında farklı uygulama yapmak mümkün değil, çünkü mevzuata aykırıdır. Sağ olsun kaymakamımızın destekleriyle, mevzuata aykırı olmasına rağmen 3 araç kiralanmış köyden 39 öğrenciyi okula taşıyoruz. Köylülerin yaptığı boykot suçtur, çocukların biran önce okula gönderilmesi gerekir, eğitimden geri kalmamaları lazım. Ancak bir sonraki eğitim ve öğretim yılı öncesinde yapılacak planlama ile bu soruna ancak çözüm bulabiliriz. Konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bildirdim. Oradan gelecek talimata göre hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.01.2021
16:50
2021, kardeşlik yılı ilan edildi!
2021, kardeşlik yılı ilan edildi!
2021'i Bingöl için kardeşlik yılı ilan ettiklerini söyleyen Vali Kadir Ekinci: 'Bingöl'ümüz için 2021 yılını özel bir gündemle işlemek istiyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, tüm kamu kurumlarımızı ve tüm Bingöllü kardeşlerimizi de içine alacak şekilde 2021 yılını 'kardeşlik yılı' olarak ilan ediyoruz.'
20.01.2021
16:49
`Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür kendimizi korumaktır`
'Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür kendimizi korumaktır'
Bingöl'deki sağlık çalışanlarına teşekkür ziyareti gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, 'Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür de kendimizi korumaktır. Toplum olarak çok dikkatli olmamız lazım. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymamız gerekir' dedi.
20.01.2021
16:48
Bingöl`de 164 köy yolu ulaşıma açıldı
Bingöl'de 164 köy yolu ulaşıma açıldı
Bingöl'de kar yağışıyla birlikte kapanan köy yollarından 164'ü ulaşıma açılırken, 117 köyde de çalışmaların sürdüğü öğrenildi.
20.01.2021
16:47
Yedisu`da 3.7 şiddetinde deprem
Yedisu'da 3.7 şiddetinde deprem
Bingöl'ün Yedisu ilçesinde 3.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi.
20.01.2021
16:46
Vefa Grupları 9,5 milyon talebe yanıt verdi
Vefa Grupları 9,5 milyon talebe yanıt verdi
Kovid-19 ile mücadele kapsamındaki sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gruplarınca 10 aylık süreçte yaklaşık 9,5 milyon talep karşılandı.
20.01.2021
16:45
Karlıova`da dondurucu soğuklar!
Karlıova'da dondurucu soğuklar!
Yoğun kar yağışı ve tipinin ardından hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Kale Göleti dondu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın