KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
31 Mayıs 2024 Cuma
°C

Enerji faturasına destek: 165 milyar lirayı devlet karşıladı

Dünya genelinde enerji maliyetleri tavan yaparken, Türkiye'de 2021 yılında enerji faturalarının 165 milyar liralık kısmı devlet tarafından karşılandı. Kişi başı destek ise 2 bin liraya ulaştı.

Enerji faturasına destek: 165 milyar lirayı devlet karşıladı
24 OCAK 2022 PAZARTESİ 13:15
0
882
0
AA aa

Dünya genelinde Kovid-19 salgınıyla birlikte yaşanan ekonomik daralma ve sonrasındaki küresel toparlanma büyük çaplı bir enerji krizine yol açarken, yaşana kriz enerji maliyetlerinin hızla artmasına yol açtı. Özellikle Avrupa olmak üzere pek çok ülkede enerji kaynaklarına yoğun talep gösterilmesi, krizi derinleştirirken, Türkiye'de ise arz güvenliğini sağlamaya yönelik uzun vadeli adımlar atıldı. Enerji maliyetlerindeki artışın ülkemizde tüketiciye en az seviyede yansıtılması adına çeşitli adımlar atılırken, kabaran enerji faturasının büyük bir kısmı devlet tarafından sübvanse edildi.

ÖNCELİK TÜKETİCİ

Türkiye, uzun yıllardır enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve arz güvenliğini sağlamaya yönelik kararlı politikasını sürdürürken, yaşanan krizde de tüketicinin en az ölçüde etkilenmesini öncelik olarak belirledi. Alınan tedbirlerle birlikte 2021 yılında sübvanse edilen miktar 165 milyar lira oldu. Elektrikte kademeli tarifeye geçilmesiyle birlikte bedeller düşük tutularak daha az fatura ödenmesi sağlandı.

DOĞAL GAZ DESTEĞİ 80 MİLYAR LİRAYI BULDU

Aynı zamanda bir diğer önemli enerji kaynağı olan doğal gazda da yakın zamanda kademeli tarifeye geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda farklı mevsim koşullarında bulunan illere bölgelere göre yardım tutarları belirlenecek. Tüm dünyada enerji fiyatlarında yükseliş devam ederken, Türkiye'de alınan tedbirlerle birlikte enerji maliyetinin önemli bir bölümü kamu tarafından üstlenildi. 2021 yılında, 80 milyar lira doğal gaz, 20 milyar lira elektrik, 65 milyar lira akaryakıt (ÖTV almamak suretiyle) alanlarında olmak üzere vatandaşlara toplam 165 milyar TL destek sağlandı. Kişi başı destek ise 2 bin liraya ulaştı. Yeni dönemde de tüketiciyi koruyacak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımların sürdürülmesi hedefleniyor.

DOĞAL GAZA KADEMELİ TARİFE YOLDA

Yılbaşında geçilen elektrikte kademeli tarifeyle birim bedeller düşük tutularak az tüketen vatandaşların daha az fatura ödemesi sağlandı. Doğal gazda da kademeli tarifeye geçilmesi için çalışmalar devam ediyor. Yakın bir zamanda da doğal gazda kademeli tarifeye geçiş için hazırlanan çalışmanın tamamlanması bekleniyor. Isınma yardımı olarak dar gelirli vatandaşlara sağlanan kömür yardımı artık doğal gaz bedeli olarak da verilecek. Farklı mevsim koşullarında bulunan illere bölgelere göre yardım tutarları belirlenecek.

YENİ DÖNEMDE 100 MİLYAR TL

Yeni dönemde verilen destek; doğal gazda yüzde 50, elektrikte yüzde 25 olacak. Yapılacak destek 100 milyar lirayı bulacak. Elektrikte 2 milyon 140 bin haneye 150 kilovat/ saate(kWh) kadar elektrik tüketim desteği sağlandı. 2022 yılında da enerji maliyetlerine yönelik özellikle dar gelirli hane halkının desteklenmesine devam edilecek.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
31.05.2024
00:55
İhtiyaç kredisi çekecekler dikkat! 3 katı…
İhtiyaç kredisi çekecekler dikkat! 3 katı…
Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları güncellendi. Güncellenen faiz oranlarına bakıldığında çekilecek paranın 3 katına kadar geri ödeme yapılacağı görülüyor. İşte bankaların faiz oranları ve 50 bin liralık kredi çekimine dair hesaplama örneği…
30.05.2024
23:54
Bingöl`de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl'de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım hazırlıklarını yerinde inceleyen Vali Usta; 'Bingöl'ümüze hayırlı olsun' dedi.
30.05.2024
23:53
Bingöl Devlet Hastanesi`nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde, doktor olmadığı için kapalı bulunan Plastik Cerrahi Servisi, Uzm. Dr. Salih Sürün'ün göreve başlamasıyla yeniden aktifleştirildi.
30.05.2024
23:52
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
KOSGEB Bingöl Müdürlüğü'nde çalışırken işten çıkarılan işçi, 'haksız yere' işine son verildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı! Mahkeme kararının memnuniyet verici olduğunu belirten işçi, 'Şahsıma atılan iftira ve hukuksuzluğa karşı verdiğim hukuk mücadelesini kazandım. Adalet yerini buldu' dedi.
30.05.2024
23:51
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Bingöl'ün Genç ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları koordinesinde, geliri Gazze'ye gönderilmek üzere yardım etkinliği düzenlendi.
30.05.2024
23:50
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Bingöl'ün Genç ilçesi Kaymakamı Muhammet Güzel, 4 köyü gezerek vatandaşların taleplerini dinledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın