KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
02 Haziran 2023 Cuma
24 °C Bulutlu ve güneşli

Fırın işçileri iş bıraktı!

Bingöl'de fırın işçileri kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı. İşçiler sigortasız ve düşük ücretle çalıştırıldıklarına dikkat çekerek dayanışma çağrısında bulundu.

Fırın işçileri iş bıraktı!
01 ŞUBAT 2023 ÇARŞAMBA 19:36
9
1626
7
AA aa

Bingöl'de Fırın işçileri bu sabah kötü çalışma koşullarını protesto etmek için süresiz grev başlattı. Bingöl Beşyol mevkisinde toplanan yaklaşık 80 işçi, ucuz ekmeğin faturasının kendilerine çıkarıldığını belirterek mevcut şartlarda çalışmayacaklarını söyledi.

İş bırakma eylemlerine ilişkin konuşan Murat Bulut, daha önce çalışma koşullarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdiklerini ancak sorunlarının devam ettiğini belirterek “ Yaklaşık 4 aydır işverenlerle görüşüyoruz. Ancak sorunlarımız çözülmedi, taleplerimiz görülmüyor. Bu nedenle süresiz iş bırakma kararı aldık. “ dedi.

Fırın işçilerinin çalışma koşullarına ilişkin de konuşan Bulut şunları söyledi“ Arkadaşlarımız 13-14 saat çalıştırılıyor, ancak fırın işçilerinin büyük çoğunluğu sigortasız çalıştırılıyor. Bingöl'de yetkililer ekmek fiyatlarını düşük tutmak istiyor, işverenler de bunun faturasını biz işçilere ödetiyor. Bizler düşük ücretle , hiçbir güvencemiz olmadan sigortasız çalıştırılıyoruz. Bu insanlık dışı çalışma koşullarına artık tahammül edemiyoruz. Önceki hafta basın açıklaması yaptık ve taleplerimizi açıkladık. Ancak hiçbir çözüm gelişmediği gibi kötü çalışma koşulları devam ettiriliyor. Bu nedenle önceki gün işçi arkadaşlarımızla toplanarak grev yapma kararı aldık. Taleplerimiz karşılanmayana kadar çalışmayacağız. “

Yetkililerin fırın işçilerinin sorunlarına ve taleplerine kulaklarına tıkadığını belirten Bulut “ bizler bunu kabul etmiyoruz. Valiliğin, belediye ve esnaf sanatkarlar odasının belirlediği bir resmi rayiç bedeli bile yok. İşverenler ekmek fiyatlarını arttırarak yükselen maliyetleri karşılamak istiyor ancak buna yetkililer izin vermediği için işin faturası biz işçilere ödetiliyor”

Bingöl fırın işçileri, 21 Ocak 2023 tarihinde DİSK Gıda İş Genel Sendikası Başkanı Seyit Aslan'ın da katılımıyla Bingöl Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek sorunlarının çözülmesi çağrısı yapmıştı. (Gazete Duvar)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97877)
03 Şubat 2023 Cuma 00:52
Yapılan bu eyleme destek veriyorum.bu emekçi kardeşlerimizin yanında olmak gerekir.Ancak bu durum bize bir şeylerin ters gittiğini de gösteriyor.
Bu il de SGK ne iş yapar. Vergi daireleri ne iş yapar. Marifet siyasilerle fotoğraf çekmek veya birbirini makamında ziyaret etmek değildir. Marifet işini layıkıyla yapmaktır. İşverenler denetlensin bakalım neler ortaya çıkar. 4x4lere binenler acaba hak ederek mı biniyor. hele bir hakkıyla işçinin hakkını versinler. Vergilerini hakkıyla versinler. O zaman görelim kim beydir. Kim ağadır.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97872)
02 Şubat 2023 Perşembe 21:09
SGK denetceri neredesiniz? Bunların vebali hep SGK il müdürlüğündeki yetkililerin üzerinde..
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97866)
02 Şubat 2023 Perşembe 16:42
hiç masum değilsiniz tek derdiniz içinizde kalan ekmeği 7,50 tl ye çıkarma isteğini yerine getirmek
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97859)
02 Şubat 2023 Perşembe 12:14
bu konuda işçiLerin yanında olmak gerek sonua kadar haklılar 14 saat çalışıp bide sigortasız ne demek ya yazık günahtır. ALLAHDAN KORKUN İŞVERENLER BU KONUYA DİKKAT EDİN BUNUN YARINIDA VAR FIRIN OCAKLARI AHİRETTE DE VAR HATIRLATIRIM..!!!
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97852)
02 Şubat 2023 Perşembe 10:34
emeğinizin karşılığını almanız için,haklı mücadelenizi destekliyorum.aldığımız ekmeğin denetlenen fırınlarda,temiz ve hijyenik ortamda hazırlanmasına,sağlık müdürlüğünce hijyen eğitiminin verilmesi,fırın çalışanlarının kayıtlı ve sağlık kontrollerinin periyodik olarak yapılmasının takibinin ilgili kurumlarca müştereken yapılmasını sağlamak.fırın çalışanlarının halk eğitim müdürlüğünce eğitim verilerek sertifikalandırılması sağlanmalıdır.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97845)
01 Şubat 2023 Çarşamba 21:50
YETKİLİLER GÖREVE DERHAL ÇĞNKÜ İNSANLAR SAATLERCE SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILIYOR DUYUN ARTIK
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97844)
01 Şubat 2023 Çarşamba 21:49
TÜM İŞÇİLERİN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI VE SİGORTASI YAPILMAYAN YERLERE YASAL PROSEDÜR UYGULANMALI CEZALAR KESİLMELİ MALİYE VE SSK GÖREVİNİ YAPMALI
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
02.06.2023
15:15
Bingöl`de ekmek de taksi de zamlandı!
Bingöl'de ekmek de taksi de zamlandı!
Seçim sonrası başlayan zam furyasına her gün bir yenisi ekleniyor. Bingöl'de taksi ücretlerince zam yapılırken bir diğer zam da ekmeğe geldi. Ancak ekmek zammını 'geçici zam' olarak nitelendiren fırıncı esnafı, asıl zammın yakında geleceğini vurguluyor.
02.06.2023
14:30
KGM işçi alımı kura sonucu açıklandı! İşte Bingöl listesi
KGM işçi alımı kura sonucu açıklandı! İşte Bingöl listesi
İl ve mesleklere göre ilan edilen kadro sayısı kadar asıl ve asıl sayının 3 katı kadar da yedek aday için kura ile yerleştirme işlemi, Türkiye Noterler Birliği çekiliş programı ile noter huzurunda Karayolları Genel Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.
02.06.2023
11:34
Alman polislerinin üniformaları Bingöl`den
Alman polislerinin üniformaları Bingöl'den
Bingöl'de 2007 yılında 30 kişi ile kurulan ve devletin verdiği desteklerle personel sayısını 630'a çıkartan tekstil fabrikası, Avrupa'ya ihracata başladı. Ukrayna ve Polonya'nın ardından Almanya'daki polislerin üniforması da Bingöl'de üretilmeye başlandı.
02.06.2023
11:32
Demiryolunda ilaçlı otla mücadele için uyarı!
Demiryolunda ilaçlı otla mücadele için uyarı!
Kullanılan ilacın insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıması sebebiyle tehlike oluşturduğu vurgulanıp vatandaşların buna karşı dikkat etmeleri istendi.
02.06.2023
11:31
Bilinmeyen şelale! Konarlı…
Bilinmeyen şelale! Konarlı…
Konarlı Şelalesi'nin kaynak suyu 500 metre uzaklıktan çıkarak, yaklaşık 30 metre yükseklikten yine Konarlı Deresi'ne dökülüyor.
02.06.2023
11:30
Öğrencilere yönelik trafik eğitimleri sürüyor
Öğrencilere yönelik trafik eğitimleri sürüyor
Eğitim sonrasında öğrencilere Trafik Jandarması Boyama Kitapçığı ve çeşitli hediyeler dağıtılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın