Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
02 Haziran 2020 Salı
°C

Fırsatçı denetimi artacak!

Kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak Bingöl'de stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran fırsatçıların denetimleri sıklaştırılacak. Valiliklere gönderilen talimat doğrultusunda, tespit edilen işletmelere ağır şekilde idari cezalar verilecek.

11 EKİM 2018 PERŞEMBE 19:41
2
921
1
AA aa
Fırsatçı denetimi artacak!

Son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirler alınmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Bingöl'de fiyatlarında artışa giden, stokçuluk yapan işletmeler valiliğin koordinesinde denetlenecek. Türkiye genelinde olduğu gibi Bingöl'de de vatandaşların sık sık gündeme getirdiği ‘fahiş fiyat uygulayan esnaflar var', 'fırsatçılık yapanlar var' çağrısında İçişleri bakanlığından yanıt gecikmedi.

81 İLİN VALİLİĞİNE TALİMAT

İçişleri Bakanlığı, kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle bu konuda gerekenin yapılması talimatı verildi.

Söz konusu genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9'ncu maddesinde yer alan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmü hatırlatılarak, valiliklere “genel emir” çıkarma konusunda talimat verildi. Ayrıca genelgede, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6'ncı maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı ifade edilerek, yetkili idarelerin, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi uyarınca denetim ve önlemleri almakla görevli olduğu belirtildi. Bu hükümlere dayanılarak kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla valiliklerden fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili aşağıdaki tedbirlerin alınması istendi”

ADLİ VE İDARİ İŞLEM UYGULANACAK

"İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek."

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31849)
13 Ekim 2018 Cumartesi 20:45
Geçen antep belediye başkanı paZar esnafını dolaşıyor. Adam Bi domates tezgahına uğradı selam verdi esnafa aleyküm slm dedi tabi din kardeşimiz şu domatesin faturasını göreyim dedi Başkan faturada 70 kuruşa alınan domates 5 lira satışı nasıl oluyo bu dedi kem küm tabi şu yerel seçimde ikahmetgahımı antep almayı düşünüyorum öyle başkanlar Laz'ım bize adam gibi adam bizde nasıl işler acaba kaldırımları yolları işgal edenlerle zabıtalar akşama kadar çay içiyolar mekanlarında korna çalıyorsun Müsade istiyorsun aracın senin deyil güzel kardeşim adam bıçakla üstüne yürüyor farkı siz bulun. :)
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın