KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
17 °C Kısmen güneşli

Fuat Uğur'dan kamuda tasarrufla ilgili dikkat çeken yazı: Oran küçük ama mide bulandırıcı

Yazar Fuat Uğur, kamuda tasarruf genelgesinde yaprak kımıldamadığını taşıt alımı ve kiralama için harcanan paraları gündeme getirdi. Uğur, 'Doğru, bütçe içindeki yerine bakıldığında çok büyük bir miktar oluşturmuyor gibi görünüyor ama yılda 3-4 milyar liralık tasarruf az buz bir miktar mı?' diye yazdı.

Fuat Uğur`dan kamuda tasarrufla ilgili dikkat çeken yazı: Oran küçük ama mide bulandırıcı
27 TEMMUZ 2023 PERŞEMBE 17:49
12
2814
3
AA aa

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarrufa gidilmesi için bir genelge yayınladı ancak somut adımların atıldığına dair işaret görülmedi.

Bu duruma ilişkin "Tasarruf mu? Devlet ve belediyeleri önden alalım" başlıklı yazı kaleme alan tv100 yazarı Fuat Uğur, enflasyonla mücadelede önemli bir adım olan tasarrufa ilişkin harekete geçilmemesini eleştirdi.

Türkiye'de 115 bin Fransa'da 65 bin araç var kamuda

Belediyeler hariç, kamuda yaklaşık 115 bin araçtan bir azaltma söz konusu olmadığına dikkat çeken yazar, "İtalya'da 29 bin, Fransa'da 2019 itibarıyla 65 bin araç var kamuda. Fransa daha da düşürmeyi hedefliyordu 2023'e kadar, son veriler elimizde yok. Türkiye'deki rakamlara taşıt kiralama giderleri dâhil değil. Son 11 yılda harcanan paraya bakıldığında taşıt alımı için 6,1 milyar lira, kiralama için de 4,8 milyar lira ödenmiş.  Birileri bu rakamları okuduğunda, “Ne yani, yüz milyarlarca liralık bütçenin içinde binde 1 gibi oranları tutan bu harcama kalemi için konuşmaya değer mi?” diyebilir.

Doğru, oran küçük ama mide bulandırıcı. Dahası o araçların durdukları yerde para harcadığını, birer şoförünün, korumasının olduğunu, su değil benzin yaktığını, tamir ve bakım giderlerinin bulunduğunu eklediğimizde ortaya çıkan toplam hayli can sıkıcı." ifadelerine yer verdi.

Devletin tüm birimleri tasarruf yapmalı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden başlayarak, bakanlıklarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, belediyelerde, makam harcamalarında, ağırlama ve temsil giderlerinde tasarrufa gidilmesinin halk nezdinde moral motivasyonu olacağına değinen Uğur, alt gelir grubunun daha çok ezildiğine dikkat çekerek yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Emekli ve asgari ücretlinin tasarruf yapabileceği kalem yok"

"Evet, TASARRUF ÇAĞRISI iyidir de sonuçta benim gibi emekli maaşı 7 bin 500 liradan 500 lira zamla 8 bin liraya çıkan emeklilerin ve asgari ücretlilerin tasarruf yapabileceği bir kalem yok. Onlar araçları varsa bile bu benzin zamlarından sonra kullanmayı tercih etmeyeceklerdir artık. Belki aküsü boşalmasın diye iki üç sokakta şöyle bir tur attırırlar hepsi bu.

Ama öte yandan ne kadar zam yapılırsa yapılsın harcamaya devam eden bir 10-15 milyonluk kitle var Türkiye'de. Talebin büyük çoğunluğunu oluşturan bu kitlenin harcamalarına ara vermeden devam etmesi enflasyonu kontrolsüz güç haline getirmeye devam ediyor. Dolayısıyla zaten “zorunlu tasarruf” halindeki alt sosyoekonomik katmanlar daha da ezilmekte."

Fuat Uğur'un yazısının tamamı

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_103037)
28 Temmuz 2023 Cuma 23:44
Emekli ve memur alışık zaten fukaralığa onlardan daha çok kessin, itibar önemli biz yemesekde olur
Misafir Kullanıcı (@Misafir_103031)
28 Temmuz 2023 Cuma 18:54
Bir ilde valinin peşinde iki üç araçla geziyorsa o aracın gideri kaç emekli maaşı eder duşunun şehirlerde araçla boş gezen ve özel evlere kendi özel işlerde kulandıkları araçlardan hiç mi vebalını duşunmiyorlar gerçek hizmet dişinde ki hakımız helal değil bilinsin bendende bu uyarı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_103016)
28 Temmuz 2023 Cuma 02:26
Vali , kaymakam , Savcı ve hakim, Emniyet Müdürü ve il askeri en üst komutan dışında hiç kimsenin resmi aracı olmamalı ( il ve ilçe bazında). Hizmeti ići toplantılar, Kialık arabalar
....... daha tasarruf yapılacak çok şey var
13.04.2024
21:36
Bingöl`de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de otomobil ile minibüs çarpıştı, kazada 4 kişi yaralandı.
12.04.2024
18:11
Bingöl`de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü'nce açılan kursta gençler, evde kullanılmayan veya dışarda buldukları ürünleri, el becerisi ve hayal güçleriyle geri dönüşüm atölyesinde sanata dönüştürüyor.
12.04.2024
18:10
Bingöl`de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Bingöl'de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Siyonist işgal rejimi tarafından Hamas Lideri İsmail Heniyye'nin katledilen ailesi ve Gazze şehitleri için Bingöl'de gıyabi cenaze namazı kılındı, basın açıklaması yapılarak katliamlar tel'in edildi.
11.04.2024
13:05
Bakanlık`tan Bingöl`de taksitli arsa satışı!
Bakanlık'tan Bingöl'de taksitli arsa satışı!
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'ndan vatandaşların yüzünü güldüren arsa satış imkânı. Aralarında Bingöl'ün de bulunduğu 47 ilde başlatılacak olan bu satışlarda arsa sayısı belli oldu. İşte zenginleştiren toprak yatırımının detayları...
11.04.2024
12:42
Bingöl`de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de valilik koordinesinde Ramazan Bayramı nedeniyle program düzenlendi. Vali Ahmet Hamdi Usta, il protokolüyle bayramlaştı.
11.04.2024
12:40
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Bingöl'ün Garip köyünde yaklaşık 20 yıl önce yapılan caminin kubbesi ve etrafına, 10 yıldır leylekler yuvalarını kuruyor. Bahar aylarının başlamasıyla caminin kubbesine yuvalanan leylekler, doğa fotoğrafçıların da uğrak noktası haline geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın