KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Nisan 2024 Cumartesi
10 °C Parçalı bulutlu

''GAP, 2012 yılı sonunda tamamlanacak''

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 'GAP, 2012 yılı sonunda tamamlanacak. Bu da istihdama yansır ve göçü tersine tetikler' dedi.

``GAP, 2012 yılı sonunda tamamlanacak``
01 AĞUSTOS 2011 PAZARTESİ 00:39
0
1851
0
AA aa

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; terör konusuyla tekrar gündeme gelen GAP bölgesinde, 2012'nin sonunda projenin tamamlanmasıyla istihdamda ciddi bir patlama öngördüklerini söyledi.
1 hektar alanın sulanmasıyla doğrudan ve dolaylı olarak 2 kişiye istihdam sağlandığını belirten Yılmaz, “Bu da milyonlarca kişiye iş demek. İstihdamda bir patlama olacak dersek yanlış olmaz” dedi.
Yılmaz, terörün maliyetini yine bölge halkının çektiğini belirtirken, “Bakın işte sağlık görevlilerini kaçırıyorlar. Geçen günlerde bir ambulans şoförünün korkudan yoldan gitmek istemediğini duyduk. Bunun faturasını yine o bölgenin insanı ödüyor” dedi.
TERÖRDEN BÖLGE DE RAHATSIZ
Yılmaz, IMF'nin Türkiye'nin gelecek yıl yüzde 2.5 büyüyeceği tahminine de, “Kesin rakamlar yok. Ama yüzde 5'ler civarında bir büyüme bekliyoruz” yanıtıyla karşılık verdi.
Yılmaz, terör konusuyla bölgenin tekrar anılmaya başlamasından rahatsız. GAP için doğru bildikleri neyse onu yapmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Bir kalkınma planı olarak GAP hiçbir zaman bitmeyecek. Ama fiziki yatırımların büyük bölümü 2012 sonunda bitecek” diye konuştu.
Projenin bitmesiyle şu anda barajlarda bekleyen ve 1 milyon hektardan fazla alana yetecek suyun bölgeye dağılacağını belirten Yılmaz, “Sadece 2010'da 218 bin kişi GAP bölgesinde iş buldu. Bir de 2012 sonunu bekleyin” dedi.
Bir hektar alanın sulu hale gelmesiyle doğrudan ve dolaylı 2 kişinin iş bulabileceğini ifade eden Yılmaz, “GAP'ta sulanan alanın 1 milyon 60 bin hektara çıkması öngörülüyor. Bu da milyonlarca kişiye iş demek. Bölge içi göç de, bölge dışında da göç olabilir. Yeni istihdam olanaklarıyla birlikte, şehirlerde de yeni planlamalar gerekiyor. Onlara çalışıyoruz” dedi.
Bölgeye doğru bildikleri ve anlamlı buldukları her türlü yatırımı yapmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Ama işte duble yol çalışmasında araçlar yakılıyor, 1 sağlık memuru kaçırılıyor. Acısını bölge halkı çekiyor. Duble yolun yapılmamasının sıkıntısını kim yaşıyor? Geçen günlerde ambulans şoförü, bu olaylar nedeniyle yoldan gitmek istemedi. O hastanın çektiği sıkıntı, o olayların bir maliyeti” diye konuştu.
Kamunun yatırımlarına devam ettiğini ama özel sektörün etkilendiğini belirten Yılmaz, “Özel sektör itibariyle maliyet daha da çok oluyor” dedi.
2012'DE YÜZDE 5 CİVARINDA BÜYÜRÜZ
IMF'nin Türkiye'nin 2012 yılı için yüzde 2.5 oranında büyüyeceği tahminiyle ilgili Yılmaz şu yorumu yaptı: “G20 ülkeleri için yapılmış bir tahminden bahsediyoruz; ama IMF'nin tahminleri de her zaman tutacak diye bir şey söz konusu değil. Biz 2011 için öngördüğümüz yüzde 4.5'lik büyüme hedefinin çok üstünde bir rakam bekliyoruz. 2012'de ise kesin olmamakla birlikte yüzde 5'ler civarında bir büyüme bekliyoruz” diye konuştu.
BİZDEN RADİKAL TEDBİR BEKLEMEYİN
Türkiye'nin olumlu olarak diğer ülkelerden ayrıştığını kaydeden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Bütün ülkelerde borç oranlarında ciddi artışlar var. Borçların yüksek oluşu zor kararların alınmasını gerektiriyor, bu nedenle bedel ödemek zorundalar. Türkiye'nin takip etmesi gereken temel konu ise cari açık. Ama biz orada da ciddi bir risk görmüyoruz. Bir gece oturup bürokratların radikal tedbirler almasını beklemeyin” dedi.
HER İLE GÖRE GELİŞME STRATEJİSİ OLACAK
Yılmaz yeni dönemde, her il için gelişme stratejileri hazırlayacaklarını da açıkladı. 26 bölgesel ajansın 81 ili kapsayan bölgesel gelişme stratejileri hazırladığını belirten Yılmaz, “İstanbul, Antalya, Ankara için de planlar yapılıyor. Hem ortalamanın altındaki iller hem de ortalamanın üstündeki iller için planlar devreye girecek. Sadece birkaç bölgeyle 2023 planına doğru yürüyemeyiz. Bu nedenle tüm illerimiz için çalışıyoruz” dedi.
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
19.04.2024
18:52
BAL`da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
BAL'da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
Grup lideri Yozgat Belediyesi Bozokspor ile arasındaki puan farkını kapatmak ve şampiyonluk kupasını kaldırmak için tüm çabasını gösteren 12Bingölspor, Pazar günü Hacılar Erciyesspor'a konuk oluyor. 12Bingölspor'a taraftar yasağı getirildi, aynı yasağın getirildiği Yozgat Bozokspor'un yasağı ise milletvekillerinin baskısı sonucu kaldırıldı!
19.04.2024
18:51
Bingöl`de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği başvuruları başladı. Son başvuru 07.06.2024 olarak açıklandı. Yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı;
19.04.2024
18:51
Bingöl için bir uyarı da Arslan`dan…
Bingöl için bir uyarı da Arslan'dan…
'Tokat'ın üzerinde bulunduğu fay hattında beklenen büyük şiddetli deprem hala olmadı' diyen Prof. Dr. Abdussamet Arslan: 'Önümüzdeki 10 yılda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 7.0 ila 7.5 civarında deprem beklemek yanlış olmaz. Bingöl'de henüz beklediğimiz deprem olmadı. Bu depremi de hakikaten bekliyoruz' dedi.
19.04.2024
18:50
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan Muhsin ve Mehmet Davran kuzenlerin 2018 yılında yaptıkları ve yapı kayıt belgesi aldıkları ahırları mühürlendi. Gerekçe, kim olduğu bilinmeyen birinin şikâyeti! Gebe olan ve doğum sonrası telef olan hayanlar da cabası..!
19.04.2024
18:45
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl Üniversitesi, uluslararası iş birliklerini genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa'nın en büyük ve İtalya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Roma La Sapienza Üniversitesi ile bazı alanlarda iş birliği anlaşması yaptı.
19.04.2024
15:59
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Bayraktar, doğal gaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, 'Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz.' yanıtını verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın