KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu

Göçebelerin elektrik sevinci

Bingöl'ün Karlıova ilçesinin yaylalarında yaşayan göçebeler, gaz lambaları yerine güneş enerjisi ile elektrik üreten panelleri kullanarak hem ışıktan faydalanıyor, hem de telefon ve radyolarını şarj ediyorlar.

Göçebelerin elektrik sevinci
22 TEMMUZ 2014 SALI 21:46
0
4058
0
AA aa

Karlıova ilçesini yaylalarında yaşayan ve hayvancılık işi ile uğraşan göçer ve beritanlılar, konaklama dönemlerinde akşamları kullandıkları gaz lambaları ve mum yerine; güneş enerjisi ile topladıkları enerjiyi elektriğe dönüştüren elektrik panelleri kullanmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Hayat koşulların çok zor olduğu bütün günleri gece geç saatlerine kadar çalışmakla geçen göçebelerin hayatlarında birçok değişiklik olduğu ve teknolojiden faydalanmaya başladılar.

Yaz mevsiminin gelmesiyle Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerden evlerini at ve eşekler sırtında yürüyerek bahar ayında yağan yağmurda ıslanıp bir çok sıkıntı çeken ve Karlıova ilçesine gelen göçebeler, artık at ve eşek yerine satın aldıkları kamyonetlere evlerini yükleyerek hayvanlarının peşinden rahat bir şekilde gelen hayvan sahipleri, bir çağ daha atladı. Akşamları gaz lambaları ve mum ışığı yerine ise güneş panelleri kullanarak yaylada elektrikten faydalanarak ışık ve telefon ya da radyolarını şarj ediyorlar.

Göçebelerden Şakir Akalın, eskinden gaz lambası ve mum yaktıklarını belirterek: “Şimdi ise bizim için devir değişti ve artık güneş enerjisi panelleri çıktığı için evde kullandığımız elektriği yaylada dağın başında da kullanabiliyoruz. Bu panel sayesinde tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Mesela ışığından faydalanıyoruz, telefonlarımızı ve teyplerimizi şarj ederek birçok sıkıntıdan kurtuluyoruz.” dedi.

Göçebelerden Adem Akalın, kendilerinin çok sıkıntı çektiğini ama gelişen teknolojiden artık kendilerinin de faydalandığı sevincini ifade ederek: “Daha önceleri yaylaya geldiğimizde evlerimizi at ve eşek sırtında günlerce yolda gelerek getiriyorduk ama şimdi ise kamyonetleri kullanıyoruz, eskiden karanlık çöktü mü bizim için hayat bitmiştir demekti. Ama şimdi ise bu paneli gündüzleri güneşin önüne vererek topladığı enerjiyle akşamları ampullerimizi yakıp içerisi aydınlık oluyor, telefonlarımızı ilçe merkezine götürüp şarj etmiyoruz, bu panele takıp şarj da edebiliyoruz” ifadelerini kaydetti. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
13.04.2024
21:36
Bingöl`de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de otomobil ile minibüs çarpıştı, kazada 4 kişi yaralandı.
12.04.2024
18:11
Bingöl`de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü'nce açılan kursta gençler, evde kullanılmayan veya dışarda buldukları ürünleri, el becerisi ve hayal güçleriyle geri dönüşüm atölyesinde sanata dönüştürüyor.
12.04.2024
18:10
Bingöl`de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Bingöl'de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Siyonist işgal rejimi tarafından Hamas Lideri İsmail Heniyye'nin katledilen ailesi ve Gazze şehitleri için Bingöl'de gıyabi cenaze namazı kılındı, basın açıklaması yapılarak katliamlar tel'in edildi.
11.04.2024
13:05
Bakanlık`tan Bingöl`de taksitli arsa satışı!
Bakanlık'tan Bingöl'de taksitli arsa satışı!
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'ndan vatandaşların yüzünü güldüren arsa satış imkânı. Aralarında Bingöl'ün de bulunduğu 47 ilde başlatılacak olan bu satışlarda arsa sayısı belli oldu. İşte zenginleştiren toprak yatırımının detayları...
11.04.2024
12:42
Bingöl`de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de valilik koordinesinde Ramazan Bayramı nedeniyle program düzenlendi. Vali Ahmet Hamdi Usta, il protokolüyle bayramlaştı.
11.04.2024
12:40
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Bingöl'ün Garip köyünde yaklaşık 20 yıl önce yapılan caminin kubbesi ve etrafına, 10 yıldır leylekler yuvalarını kuruyor. Bahar aylarının başlamasıyla caminin kubbesine yuvalanan leylekler, doğa fotoğrafçıların da uğrak noktası haline geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın