KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
09 Haziran 2023 Cuma
21 °C Çoğunlukla açık

Göçebelerin elektrik sevinci

Bingöl'ün Karlıova ilçesinin yaylalarında yaşayan göçebeler, gaz lambaları yerine güneş enerjisi ile elektrik üreten panelleri kullanarak hem ışıktan faydalanıyor, hem de telefon ve radyolarını şarj ediyorlar.

Göçebelerin elektrik sevinci
22 TEMMUZ 2014 SALI 21:46
0
3822
0
AA aa

Karlıova ilçesini yaylalarında yaşayan ve hayvancılık işi ile uğraşan göçer ve beritanlılar, konaklama dönemlerinde akşamları kullandıkları gaz lambaları ve mum yerine; güneş enerjisi ile topladıkları enerjiyi elektriğe dönüştüren elektrik panelleri kullanmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Hayat koşulların çok zor olduğu bütün günleri gece geç saatlerine kadar çalışmakla geçen göçebelerin hayatlarında birçok değişiklik olduğu ve teknolojiden faydalanmaya başladılar.

Yaz mevsiminin gelmesiyle Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerden evlerini at ve eşekler sırtında yürüyerek bahar ayında yağan yağmurda ıslanıp bir çok sıkıntı çeken ve Karlıova ilçesine gelen göçebeler, artık at ve eşek yerine satın aldıkları kamyonetlere evlerini yükleyerek hayvanlarının peşinden rahat bir şekilde gelen hayvan sahipleri, bir çağ daha atladı. Akşamları gaz lambaları ve mum ışığı yerine ise güneş panelleri kullanarak yaylada elektrikten faydalanarak ışık ve telefon ya da radyolarını şarj ediyorlar.

Göçebelerden Şakir Akalın, eskinden gaz lambası ve mum yaktıklarını belirterek: “Şimdi ise bizim için devir değişti ve artık güneş enerjisi panelleri çıktığı için evde kullandığımız elektriği yaylada dağın başında da kullanabiliyoruz. Bu panel sayesinde tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Mesela ışığından faydalanıyoruz, telefonlarımızı ve teyplerimizi şarj ederek birçok sıkıntıdan kurtuluyoruz.” dedi.

Göçebelerden Adem Akalın, kendilerinin çok sıkıntı çektiğini ama gelişen teknolojiden artık kendilerinin de faydalandığı sevincini ifade ederek: “Daha önceleri yaylaya geldiğimizde evlerimizi at ve eşek sırtında günlerce yolda gelerek getiriyorduk ama şimdi ise kamyonetleri kullanıyoruz, eskiden karanlık çöktü mü bizim için hayat bitmiştir demekti. Ama şimdi ise bu paneli gündüzleri güneşin önüne vererek topladığı enerjiyle akşamları ampullerimizi yakıp içerisi aydınlık oluyor, telefonlarımızı ilçe merkezine götürüp şarj etmiyoruz, bu panele takıp şarj da edebiliyoruz” ifadelerini kaydetti. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın