KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
31 Mayıs 2024 Cuma
°C

Görme engelliler projesine yoğun ilgi

Bingöl Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütülmekte olan AB ve T.C. Hükümeti destekli, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında ‘Erken Çocukluk Eğitimi İle Görme Engelinin Sosyal Dezavantajlarının Önlenmesi' projesi gün geçtikçe toplumun ilgi odağı haline geliyor.

Görme engelliler projesine yoğun ilgi
30 MAYIS 2011 PAZARTESİ 08:09
0
2566
0
AA aa

Görme engelli çocukların ve ailelerinin tespiti için geçen ay proje ekibi tarafından yapılan saha taraması faaliyeti sonucunda; 3-6 yaş arası 10 çocuk, 6-12 yaş arası 7 çocuk olmak üzere toplam 17 görme engelli çocuk tespit edildi. 

Proje kapsamında ev ziyaretleri gerçekleştirildi
Bu saha taraması faaliyeti sonucunda proje koordinatörü Abdullah Bayındır başkanlığında; Koordinatör Yardımcısı Hüseyin Tarakçı, Proje Danışmanı Burcu K. Tarakçı, İl İzleme Ekibi Mehtap Soykara ve Gülten Butakun, PDR Uzmanı Hüseyin Baran ve Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Abdulhamit Akarca'dan oluşan bir ekip kurularak, mayıs ayında aile ziyaretleri gerçekleştirildi.
Aile ziyaretleri esnasında hüzünlü dakikalar yaşandı
Proje Koordinatörü Abdullah Bayındır'ın aile ziyaretleri sırasındaki izlenimleri, projenin önemini açıkça ortaya koymaktadır. Edinilen bilgiye göre aile ziyaretleri projenin en can alıcı faaliyeti oldu. Bingöl'de görme engellilere yönelik herhangi bir eğitim kurumu olmadığından, bu aileler çaresiz. Ziyaret ekibini karşılarında gören anneler sevinçten gözyaşı döktüler. Projenin temel amaçlarından biri de ailelerin desteklenmesi ve ne yapacakları hakkında aileleri bilinçlendirmek. Bu amaçla 6 tane aile eğitimi semineri ve her ay bir tane aile paylaşım günü planlandı.
Projenin amacı görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak
Projenin amacı dezavantajlı grup olan görme engelli bireylerin toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerini sağlamak; toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmelerine yönelik temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamak;  uygun eğitim programları ile özel yöntem, nitelikli personel ve araç-gereç kullanarak; eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarını sağlamak.
Temel amaçlardan biri de ailelerin desteklenmesi ve aile eğitimi.Aile eğitimi, tüm eğitim kademelerinde bireyin eğitimine katkı sağlamak amacıyla aileye verilecek her türlü rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini içeren bir eğitim. Bu nedenle ailelerin desteklenmesi ve aileleri bilinçlendirme faaliyetleri projenin temelini oluşturmakta. 6 tane aile ve toplumu bilinçlendirme seminerleri planlandı. Bingöl Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Aznavur Demirpolat ve Yrd. Doç. Dr. Nuri Demirel aile eğitimi seminerlerinde sosyolog olarak görev yapmakta. Ayrıca tüm aile seminerleri ve aylık aile toplantılarında psikolojik danışman olarak PDR Uzmanı Hüseyin Baran görev yapmakta
Kültür Merkezi'nde projenin tanıtımı yapıldı
Geçen hafta cuma günü Bingöl Belediyesi Gençlik Merkezi'nde bu ailelere yönelik seminer düzenlendi. Seminere Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz başta olmak üzere vali, belediye başkanı, vali yardımcıları, il milli eğitim müdürü ve tüm daire amirleri bizzat seminere katılarak projeye destek verdiler. Seminer sonunda Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından görme engelli çocuklara çeşitli hediyeler verildi.
İlimizde model oluşturacak görme engelliler anasınıfı
Görme yetersizliği olan bireyler için gerekli olan araç-gereç ve diğer eğitim materyallerinin üretilmesi, çoğaltılması, dağıtılması ve eğitim programları ile yeni eğitim-öğretim yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla görme engelliler anasınıfı oluşturulmakta. Görme yetersizliği olan bireylerin eğitimi için gerekli olan yazılı materyaller Braille yazı ile basılacak, çoğaltılacak ve dağıtımı sağlanacak.
Kız Teknik ve Meslek Lisesi bu bireylerin eğitiminde kullanılan eğitim-öğretim yöntemlerinin ve eğitim programlarının geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor ve ilimizde görme engelli bireylerin eğitimi için bir model oluşturup öncü rol almayı hedeflemektedir.
      
 
 
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.05.2024
23:54
Bingöl`de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl'de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım hazırlıklarını yerinde inceleyen Vali Usta; 'Bingöl'ümüze hayırlı olsun' dedi.
30.05.2024
23:53
Bingöl Devlet Hastanesi`nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde, doktor olmadığı için kapalı bulunan Plastik Cerrahi Servisi, Uzm. Dr. Salih Sürün'ün göreve başlamasıyla yeniden aktifleştirildi.
30.05.2024
23:52
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
KOSGEB Bingöl Müdürlüğü'nde çalışırken işten çıkarılan işçi, 'haksız yere' işine son verildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı! Mahkeme kararının memnuniyet verici olduğunu belirten işçi, 'Şahsıma atılan iftira ve hukuksuzluğa karşı verdiğim hukuk mücadelesini kazandım. Adalet yerini buldu' dedi.
30.05.2024
23:51
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Bingöl'ün Genç ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları koordinesinde, geliri Gazze'ye gönderilmek üzere yardım etkinliği düzenlendi.
30.05.2024
23:50
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Bingöl'ün Genç ilçesi Kaymakamı Muhammet Güzel, 4 köyü gezerek vatandaşların taleplerini dinledi.
30.05.2024
13:24
Sağlıkta `yıllık reçete dönemi` başlıyor!
Sağlıkta 'yıllık reçete dönemi' başlıyor!
Raporlu ilaç kullananlarla ilgili yeni düzenleme geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre aile hekimlerine artık raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Böylelikle raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alanların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak. Söz konusu uygulama ile yıllık reçete dönemi de başlayacak. Hastalar 3 ayda bir sadece eczaneye gidip ilacını alabilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın