Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
29 °C Güneşli

Gündoğdu: 'Vaka artışındaki sebep düğün ve taziyeler'

Vaka sayısının son bir ayda en çok artış gösterdiği illerden biri olan Bingöl'de, İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, artışın sebebini açıkladı. Gündoğdu: 'Özellikle son bir ay içinde vakaların bu kadar hızlı artmasının sebebi olarak düğünler ve taziyeler olduğunu söyleyebiliriz' dedi.

29 TEMMUZ 2021 PERŞEMBE 16:35
9
1250
16
AA aa
Gündoğdu: `Vaka artışındaki sebep düğün ve taziyeler`

Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl'de de kontrollü normalleşme ile birlikte vaka sayılarında artış görülmeye başlandı.

Aşılanma oranının yüzde 44'lerde olduğu Bingöl'de, vaka sayıları da son bir ayda 5 kat artış gösterdiğini belirten İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Gündoğdu, “Özellikle son haftalarda Türkiye geneli vaka sayılarının artışı yaz tatiliyle beraber, hareketliliğin artması, ilimizde de dışardan gelen hemşerilerimizle beraber, düğünlerin de artmasıyla vaka sayıları maalesef Bingöl'ümüzde artış göstermekte. Sayın Bakanımızın paylaşmış olduğu vaka sayılarına baktığımız zaman 100 bin deki vaka sayılarında son bir ayda Bingöl'de maalesef yaklaşık 5 kat bir artış görülmekte. Bunun nedenleri ise, vatandaşlarımızın pandemi öncesi alışkanlıklarına geri dönmesi, bilhassa tokalaşmanın ve sarılmanın normal bir şekilde yapılması ve vatandaşlarımızım maske, mesafe kurallarına uymamalarından dolayı vaka sayıları da arttı” dedi.

“Toplumsal bağışıklık için aşılanma oranının 75 olması gerekiyor”

Bingöl'de hastanelerde yatan pozitif vakaların yüzde 95'inin aşılarının eksik olduğunu belirten Gündoğdu, “Aşı oranına baktığımız zaman yüzde 44.3 olarak görüyoruz. Özellikle toplumsal bağışıklığın oluşması için hedef olarak görülen yüzde 75'e ulaşmak için önümüzdeki bir ay içinde sahada yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Hastanelere baktığımız zaman ise özellikle sayın Bakanımızın paylaşmış olduğu bilgiler, hem Türkiye genelinde hem de ilimizde de geçerli. Maalesef hastanelerde yatan vakalarımızın da yüzde 95'inden fazlası aşıları eksik olan kişiler. Bunlar içinde hiç aşı olmayan büyük bir kısım ve birinci doz aşısını yapıp, ikinci veya üçüncü dozunu yapmayan bir kısım görmekteyiz. Bu noktada aşının etkisi, koruyuculuğu kesinlikle tartışılmaz. Son dönemlerdeki can kayıplarına da baktığımızda maalesef hepsi aşısız kişiler olduğunu gördük. Şuan da yoğun bakımda yatan vatandaşlarımızın hepsinin aşı eksik ve olmamış kişiler” şeklinde konuştu.

“70-80 yaş bireylerde ise aşılama oranının yüzde 85'lere ulaştığını görüyoruz”

Yaşlı vatandaşların gençlere göre aşıya karşı daha hassas olduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Yine verilerimize baktığımız zaman özellikle yaşlı kesimde aşı ile ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını görmekteyiz. İlimizde de 60 yaş bireylerde aşılama oranlarımızın yüzde 70'lerin üstünde. 70-80 yaş bireylerde ise aşılama oranının yüzde 85'lere ulaştığını görüyoruz. Aslında pandemiden en çok etkilenen, kısıtlamalardan en çok etkilenen büyüklerimizin bu konuda ne kadar hassas olduğu verilerimizde de ortaya çıkıyor. Ama maalesef aynı evi paylaşan aynı ortamı paylaşan gençlerimiz, bilhassa 17-40 yaş arasındaki insanlarımız aşıya biraz daha duyarsız. Bu vatandaşlarımızın da biran önce büyüklerimiz gibi aşılarını yapmalarıyla oranlarımızı yüzde 70'lere çekebilirsek pandemi ile olan mücadelede çok büyük bir yolu kat edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Artışın sebebi: düğün ve taziyeler

Vaka artışında düğün ve taziyeleri işaret eden Gündoğdu, “1 Temmuz'dan itibaren özellikle düğünlerin serbest olmasıyla beraber geçen yılda vatandaşların düğünleri bu yıla ertelemeleriyle beraber çok yoğun bir düğün trafiğinin olduğunu görüyoruz. Bu düğünlerde de maalesef vatandaşların maalesef el tutuşması, çok kalabalık ortamların oluşmasından dolayı virüsün çok hızlı yayıldığını sahada görmüş olduk. Taziyeler de aynı şekilde. Kültürümüzün uç iki parçası olan düğünler ve taziyeler çok yoğun geçmekte. Maalesef bunlarda tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden dolayı da virüs çok hızlı bir şekilde vatandaşlar arasında yayılmakta. Özellikle son bir ay içinde vakaların bu kadar hızlı artmasının sebebi olarak düğünler ve taziyeler olduğunu söyleyebiliriz” şeklindeki açıklamalara yer verdi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84610)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 17:01
Allah aşkına ilimizin sağlık yönetimine ve hastanelere bir bakın bunları gören aşı olur mu?
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84570)
31 Temmuz 2021 Cumartesi 12:59
Tunceli ve Hakkari sarıya döndü. Sağlık müdürü ve idarecilerinin aşı çalışması çok yetersiz. Hakkari'de aşı oranı bizden fazla bunu nasıl açıklayacaksınız? Bingöl sağlık teşkilatı çuvalladı ve sorumlularının istifa etmeleri gerekir. idareciler de istifa edecek yürek olmadığından siyasilerin sorumluları bir an evvel görevden almaları gerekir.
Beğendim (7) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84567)
31 Temmuz 2021 Cumartesi 09:58
bayrama geldik ne bingöl merkez ne de gençte maske takan 1 kişi görmedim. maske takanlara da öcü olarak bakılan bi memlekette vakaların 5 katı yapması çok şaşırtıcı değil. kendi sağlığını düşünmüyorsan bulaştırma hakkın da yok. kafa yapısı zor değişir bingölde.
Beğendim (6) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84600)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 10:29
@Misafir Kullanıcı sizin gibi dışardan gelen ..... bulaştırdığı mikroplarla malesef bu şehir bu halde
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84563)
30 Temmuz 2021 Cuma 22:53
Suçu düğünlere atacağınıza önce hastaneye başvuranlara ortalık hastalığı demekten vazgeçip test yaptırın
Beğendim (6) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84551)
30 Temmuz 2021 Cuma 10:13
Yaw bari bu düğünlere çeki düzen getirin. Millet efsunlanmış bir cehaletin içindedir. Ne tedbir var nede kontrol. Yasak olmasına rağmen hala kapalı alanlarda ve araçlarda maske takmayan var. Hali hazır durumumuz Cahil cesaretini de aşmıştır. Lütfen ilimize sahip çıkılsın.
Beğendim (7) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84549)
30 Temmuz 2021 Cuma 06:44
Suçlu vatandaş mı şimdi?
Beğendim (10) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84547)
29 Temmuz 2021 Perşembe 23:17
Allah yardımcımız olsun..Bu millet aşı olmaz hocam çünkü kafa karıştıran sorular ile net bir dil ile vatandaşa bilgilendirme yapılmadan kimsenin aşı olacağı yok..Çin aşısımı yoksa almanmı koruyucu özelliği hangisinin fazla onun bilgisinin verilmesi..Çadırın yanlış yere bırakıldığını bankanın önünden kaldırılması dörtyola kızılayın sürekli durduğu yere bırakılması hususunun gözden geçirilmesini..Yan etkisi var ise ne olduğu açıklanmalı..Aşıların tarihi vatandaşa göstermeli mutlaka..Bu millet ağızdan dolma yalanlara kandığını birebir vatandaşa bilgilendirilme yapılmasını talep ediyoruz
Beğendim (3) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84546)
29 Temmuz 2021 Perşembe 23:01
Vatandaşın talepleri...1-Halk aşı nedir bilmiyor.Aşının amacını ne onu anlaşılır şekilde açıklanması.2- iki çeşit aşı var hangisi daha etkili olduğunu net bir dil ile söylenmesi..3- Daha önce 2 adet çin aşısı yapılmış ise üçüncü Doz hangisi yapılmalı..4- Corona geçiren bir hasta ilk aşı olacak ise hangi aşıdan yaptırmalı ve kaç doz yapılmalı.5- Aşıların yan etkileri..6- Vatandaşın en korktuğu Aşının kısırlık muabbeti ile ilgili açıklama.7-Çarşının içinde güneşin sıcağında aşı soğuk zincirde olsa bile vatandaşın bunu yanlış anladığını ve yorum yapıldığını sağlık müdürüne önemle arz edilir..
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84540)
29 Temmuz 2021 Perşembe 20:38
Senin gibi 10 - 15 bin tl alsa millet evde oturur bu çark nasıl dönüyor düşündünmü
Beğendim (12) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84604)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 13:32
@Misafir Kullanıcı Sağlık müdürlüğünde çalışıyorum. Arkadaşın söylediği doğru. Yöneticilerimiz döner sermaye dahil 25 000 - 30 000 arası alıyorlar. İnkar eden varsa e bordro açsın bakın.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84602)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 10:33
@Misafir Kullanıcı öneri mi sen yuklardakilerin yorumlarını okumadın sanırım avukat bey pardon okur yazar olmayan zatı muhterem
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84601)
02 Ağustos 2021 Pazartesi 10:32
@Misafir Kullanıcı Vay be Rıza....Araba özeel, şofor özel yakıt bedava, yemek bedava, konut bedava , çocuklar okula bedava birde 25. bin adaletin batsın dunya...keke dönüyor dünya, Bırak dönsün ..... diyesim geldi
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84571)
31 Temmuz 2021 Cumartesi 13:01
@Misafir Kullanıcı 25 000 alıyor sagliktaki idareciker
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84562)
30 Temmuz 2021 Cuma 22:51
@Misafir Kullanıcı Konu ile Maaşı katıştırıp Klavya gladyatörlüğü yapacağına memleket için önerilerini alsak kardeşim
Beğendim (1) Beğenmedim (6)Cevapla
Önceki yorumları göster (1)
21.09.2021
16:06
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Yaptığı araştırmalarla olası depremleri önceden tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Bingöl ve Elazığ'da önümüzdeki 10 gün içerisinde 5.5 üzeri büyüklüğünde deprem olabileceğini iddia etti.
21.09.2021
11:43
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Bilerek ya da bilmeyerek trafikte yapılan hataların bedeli cebimizden çıkıyor. Kaçak geçişte, hız veya kırmızı ışık ihlalinde elektronik denetim sistemi (EDS) tespitiyle plakaya anında ceza kesilebiliyor. Cezaları gecikme faiziyle ödememek için otokontrol şart. Ayrıca haksız bulduğunuz cezalara da itiraz edebilirsiniz...
21.09.2021
11:42
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatla mücadelede asla geri durulmayacağını söyleyerek 'Böyle bir sorun var ise devlet olarak ne gerekiyorsa yapmak bizim görevimiz' dediği fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak adımlar atılmaya devam ediyor.
21.09.2021
11:41
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Covid-19 salgını nedeniyle her zamankinden daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığını belirterek, SGK'nın ödemediği aşının fiyatının 85,12 TL olduğunu söyledi.
21.09.2021
11:40
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, son toplantısında yemek siparişi uygulaması üzerinden satış yapan lokantalarla ilgili şikâyetleri inceledi ve yeme-içme sektöründeki indirim oyununa 'dur' dedi.
20.09.2021
16:03
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir: 'Karacehennem Ormanlarının kesilmesi demek, şehre hayat veren kaynağı yok etmekle eş değer bir durum arz etmektedir.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın