KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Haziran 2024 Cuma
°C

Hangi parti ne kadar Hazine yardımı alacak!

14 Mayıs seçimlerinin ardından partilerin alacağı Hazine yardımı miktarları da belli oldu. Geçen dönem yapılan Hazine yardımları dikkate alındığında ise 1 milletvekilinin maliyeti CHP'ye 6.8 milyon liraya mal olurken, İYİ Parti'ye 11.6 milyon liraya mal oldu. Yeniden Refah Partisi ise 100 bin oy eksiği nedeniyle Hazine yardımı alamayacak.

Hangi parti ne kadar Hazine yardımı alacak!
16 MAYIS 2023 SALI 16:55
1
3324
1
AA aa

14 Mayıs seçim sonuçları siyasi partilerin gelecek yıl hazine yardımlarından alacakları payı değiştirdi. Hazine yardımı en fazla azalacak parti AK Parti olurken, alacağı Hazine yardımı en fazla artacak olan parti ise CHP oldu. Bu yılki hazine yardımları üzerinden yapılan hesaplamaya göre 1 vekilin partiye maliyeti CHP'de 6.8 milyon TL olurken, İYİ Parti'de maliyet 11.6 milyon liraya ulaştı. Yeniden Refah partisi 100 bin oy eksiği nedeniyle Hazine yardımı alamayacak. 

Hazine yardımını hangi şartlarda alıyorlar

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca partilere yapılan hazine yardımı, son milletvekili seçimine göre belirleniyor. Barajı aşmış bulunan siyasi partilere o yılki genel bütçe gelirlerinin 5000'de 2'si oranındaki ödenek, ülke barajını aşan partilerin aldıkları oy oranına göre paylaştırılıyor. Milletvekili seçiminde ülke barajı yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürüldü. Milletvekili seçimlerinde geçerli oyların yüzde 3'ünden fazlasını almış partilere ise barajı aşan en düşük oy almış partiyle orantılı olarak hazine yardımı yapılıyor.

Bu yıl partilere 5 milyar lira ödendi

Hazine yardımı, milletvekili seçiminin yapıldığı yıllarda 3 katı, yerel seçimin yapıldığı yıllarda ise 2 katı olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl milletvekili seçimi dolayısıyla partilere toplam 5 milyar lira hazine yardımı yapıldı.

Hangi parti ne kadar yardım aldı?

AK Parti 2 milyar 179.5 milyon, CHP 1 milyar 157.4 milyon, MHP 567.3 milyon, İYİ Parti 509.1 milyon lira hazine yardımı aldı. Önce tedbir konulan, mart ayında ise Anayasa Mahkemesi'nce tedbir kararı kaldırılan HDP'ye ise 598.8 milyon lira hazine yardımı yapıldı.

Vekil başına harcamada İYİ Parti lider

Geçici seçim sonuçlarına göre, barajı aşan partilerden AK Parti 267, CHP 169, MHP 50, HDP 61, İYİ Parti de 44 milletvekili çıkardı.

Hazine yardımının milletvekili sayısına bölümüyle hesaplanan vekil başına en düşük harcamayı 6.8 milyon TL ile CHP yaptı. AK Parti 1 vekil için 8.2 milyon, MHP 11.3 milyon lira harcarken, en fazla harcamayı 11.6 milyon lirayla İYİ Parti yaptı.

Hazine yardımı HDP'ye yapılmakla birlikte, seçime Yeşil Sol Parti adıyla girildi, vekil başına harcama 9.8 milyon lira oldu.

5 yıl boyunca ilave Hazine yardımı yok 

Pazar günü yapılan seçim sonuçları, barajı aşan partilerin gelecek beş yıl boyunca hazine yardımından alacakları payı da belirleyecek. 2018 seçiminde İYİ Parti yüzde 9.96 oranında oy aldığı için bu partinin aldığı hazine yardımı genel bütçe gelirlerinin 5000'de 2'si oranına dahil edilmiyordu.

Bu şekilde hesaplanan tutara ilaveten veriliyordu ve hazinece her yıl yaklaşık yüzde 11 oranında daha fazla hazine yardımı yapılıyordu. Ülke barajı yüzde 7'ye indirildiği için önümüzdeki 5 yıllık dönemde ilave hazine yardımı yapılmayacak. Bundan dolayı yardımı pastası küçülecek.

En fazla yardımı AK Parti alacak

Küçülen hazine yardımı pastasından en fazla payı AK Parti almaya devam edecek ancak payı beşte bir oranında azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı AK Parti'nin ocak ayındaki hazine yardımı 726.5 milyon liradan 597 milyon liraya düşecekti.

CHP 425 milyon lira alacak

Oy oranı 2018'de yüzde 22.65 iken bu yıl yüzde 25.33'e çıkan CHP'nin hazine yardımından alacağı pay artacak. Seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı CHP'nin hazine yardımı 385.8 milyon lira yerine 425 milyon lira olacaktı.

Hepsinin alacağı para düştü

CHP dışındaki diğer tüm partilerin hazine yardımından alacakları pay azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu dikkate alınsaydı bu yılki hazine yardımı MHP'de 189.1 milyondan 169 milyona, HDP'de 199.6 milyon olan yardım Yeşil Sol Parti'de 162.6 milyona, İYİ Parti'de ise 169.7 milyondan 147.7 milyon liraya gerileyecekti.

2024'te ne kadar Hazine yardımı yapılacak?

Gelecek yıl mart ayında yerel seçimler yapılacağı için siyasi partilere 2024 yılında normal yılların iki katı tutarında hazine yardımı yapılacak.

Yeniden Refah'a 100 bin oy şoku

Yeniden Refah Partisi'nin oy oranı yüzde 2.82'de kaldı. Seçim sonuçlarında son anda bir değişiklik olmazsa YRP binde 18 oyluk farkla hazine yardımını kaçıracak. Toplam oyları 1.5 milyon olan YRP'nin hazine yardımı alabilmesi için 100 bin oya daha ihtiyacı bulunuyor.

HÜDA PAR da Hazine yardımı alamayacak

Diğer taraftan, hazine yardımından yararlanamayan partilerin seçmen sayısı da önceki seçime göre arttı. 2018'deki seçimde Saadet Partisi, HÜDA PAR, Vatan Partisi ve bağımsızlar dolayısıyla yaklaşık 1 milyon seçmenin oy verdiği partiler hazine yardımlarından yararlanamamıştı.

Hazine yardımı alamayacak partiler

Bu seçimde ise YRP'nin yanı sıra Zafer Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Memleket Partisi başta olmak üzere baraj altında kalan partilere oy veren yaklaşık 5.5 milyon seçmenin oy verdiği partiler yardım kapsamının dışında kaldı.

 

İnternethaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_102021)
16 Mayıs 2023 Salı 20:26
Babasına ihanet eden adam. Sayın Necmettin Erbakan gelmiş geçmiş en iyi ve humanist politikacıdır. Oğlu ise babasının ayağını kaydıranlara hizmet ediyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın