KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Nisan 2024 Salı
°C

Her yıl aynı çile!

Karlıova ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan 280 nüfuslu Geçitli (Geylan) Köyü’nde hayvancılık ile geçimini sağlayan köylüler, kış aylarının gelmesiyle birlikte büyük sıkıntılar yaşıyor.

Her yıl aynı çile!
02 OCAK 2014 PERŞEMBE 06:59
0
3176
0
AA aa

70 haneli Geçitli köylüleri yaz aylarında biçtikleri otları kış aylarında hayvanlarına yem olması amacıyla, köye bir kilometre uzaklıkta istifleyerek stokluyorlar. Kışın gelmesiyle beraber köylüler, aşırı soğuklar ve ağır kış şartlarında, biçtikleri otları sırtlayarak, barınaklarındaki hayvanlarına getiriyorlar.

Hava sıcaklığının -20 dereceyi bulmasından dolayı, hayvanlarına büyük zorluklarla yiyecek taşıyan köylüler, bölgede hayvancılığın ne kadar zor koşullarda yapıldığını dile getirip, devletin hayvancılığı destekleyecek yatırımlarda bulunmasını isteyerek, aksi takdirde bölgede hayvancılığın giderek bitme noktasına geldiğini ifade ettiler.

Geçitli Köyü'nden Müjdat Düzgün (18) adlı hayvan besicisi, iki yıl önce babasını kaybederek evin tüm sorumluluğunu üstlendiğini dile getirerek, hayvancılığa çok erken yaştan itibaren tanıştığını söyledi.

Üç kardeşi ve annesine bakmak için mecburen hayvancılık yapmak zorunda kaldığını ifade eden Düzgün, "Yedi tane ineğim var ve bunların besiciliği için her gün bir kilometre uzaklıkta bulunan otu sırtlayarak getiriyorum. Besicilik yapmanın büyük zorluğunu burada yaşıyoruz. Her geçen gün köylüler besiciliği bırakıyor. Tek tük besici kaldı. Böyle giderse bu bölgede hayvancılık tamamen biter." dedi.

Öte yandan Karlıova'ya bağlı birçok köyde bu manzarayla karşılaşılırken, bazı hayvan sahipleri ise yazın kopardıkları geven otlarını, parçalayarak büyük baş hayvanlarına yem olarak veriyor.

Geçen yıla nazaran bölgede saman ve hayvan fiyatlarının düşük olması, hayvancılığı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörler olarak öne çıkıyor. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
23.04.2024
18:15
Trafik sigortasında yeni dönem: Zam hesabı değişti
Trafik sigortasında yeni dönem: Zam hesabı değişti
Mayıs ayı itibarıyla trafik sigortalarında yeni dönem başlıyor. Bunda böyle zamda üst sınır maliyet endeksine göre belirlenecek. Peki bu ne demek oluyor? İşte sürücüleri yakından ilgilendiren gelişmenin detayları...
23.04.2024
18:14
Erdoğan`dan kamuda tasarruf mesajı
Erdoğan'dan kamuda tasarruf mesajı
Milletin refahını artırmaya yönelik adımlar atıldığını belirterek gereksiz harcamaların ortadan kaldırılacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıdadaki fahiş fiyatlar için de 'Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz' yorumunda bulundu.
23.04.2024
18:13
Bingöl`de aranan 19 şahıs yakalandı
Bingöl'de aranan 19 şahıs yakalandı
Bingöl'de aranan 19 şahıs, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda yakalanarak cezaevine teslim edildi.
23.04.2024
18:13
Bingöl`de akrabaların husumeti barışla noktalandı
Bingöl'de akrabaların husumeti barışla noktalandı
Bingöl'ün Genç ilçesinde akraba olan iki aile arasındaki husumet, Kaymakam Muhammet Güzel'in girişimleri sonucu barışla son buldu.
23.04.2024
18:12
Bingöl`de deprem!
Bingöl'de deprem!
ADAD, yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen depremde depremin merkez üssünün Karlıova İlçesi olduğunu duyurdu.
23.04.2024
14:19
23 Nisan`da valilik makamına oturan Muhammed, `Bingöl`de dayanaksız binaların yapılmasına izin vermeyeceğiz`
23 Nisan'da valilik makamına oturan Muhammed, 'Bingöl'de dayanaksız binaların yapılmasına izin vermeyeceğiz'
Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını temsili olarak 6'ıncı sınıf öğrencisi Muhammed Berke Saray'a devretti. 6'ıncı sınıf öğrencisi Muhammed Berke, deprem bölgesi Bingöl'de dayanıksız yapılara izin verilmemesini temsili belediye başkanına iletti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın