KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
31 Mayıs 2024 Cuma
°C

'HES projesini kesinlikle kabul etmiyoruz'

Turhallı: 'HES Projeleri derelerin kurutulması demektir. O bölgedeki canlıların yok olması, ekolojik sistemin hançerlenmesidir. Bizim HES'e değil, tarımsal gelişime katkı sunacak sulama sistemlerine ihtiyacımız var.'

`HES projesini kesinlikle kabul etmiyoruz`
14 OCAK 2021 PERŞEMBE 16:31
11
6441
4
AA aa

Sarım Havzası ve Çevresi Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Derneği Başkanı Emin Turhallı,  Genç İlçesi Sarım Havzası üzerinde yapılması planlanan HES Projesinin ekolojik sisteme zarar vereceği ve benzer nedenlerden dolayı HES'i istemediklerini aktardı.

Turhallı; “ Genç İlçesi Sarım Havzası üzerinde yapılması planlanan HES Projesi'nin ÇED Toplantısı 16 Aralık 2020'de Genç Kültür Merkezi'nde yapıldı.  540 adet dilekçe verildi. Diyarbakır kısmında kalıp bu bölgeden etkilenen köylerden de dilekçeler verildi. Birçok dilekçe de basit gerekçelerle yok sayılmış.  Bingöl'de kar yok, şuanda bizim tarafta kar var. Kar demek yaşamdır. Barajların sebep olduğu iklim değişikliğini hepimiz görüyoruz. HES Projeleri derelerin kurutulması demektir. O bölgedeki canlıların yok olması, ekolojik sistemin hançerlenmesidir. Bizim HES'e değil, tarımsal gelişime katkı sunacak sulama sistemlerine ihtiyacımız var. Doğamızın yok edilmesini istemiyoruz.  Genç Kaymakamlığı'na gidiliyor, “muhtardan bilgi alın” deniyor. Sağgöze Muhtarı Nevzat Akay'a gelen bir bilgi yok. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden bir ses çıkmadı” dedi.

“BİLGİNİN GECİKTİRİLMESİNDEN YANA ENDİŞELERİMİZ VAR”

Turhallı; “Ön rapor sonucu gelmeden mahkemeye başvuramıyoruz. Bilginin bize geç aktarılması, mahkeme hakkımızın da yok sayılmasına sebep olacaktır. Bilginin geciktirilmesinden yana endişelerimiz var” diye konuştu.

OLUMLU VEYA OLUMSUZ SONUÇ YOK!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, ÇED Toplantısında 540 adet dilekçenin Ankara'da ilgili bakanlıkları gönderildiği ancak olumlu veya olumsuz bir bilginin kendilerine gönderilmediği öğrenildi. 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80747)
16 Ocak 2021 Cumartesi 13:56
Sahiden derdimiz çevreyi korumak mı doğaya zararağmen vermemek mi hiç inanmıyorum sağgöze bölgesi vadisi hangi tür canlıyi barındırıyor dağ kısmına doğru Geyikdere bölgesi burdaki dereler Temmuz ayına kadar kar altında hiç bir canlı bubursda yaşamıyor yazın iki ayından başka ayrıca bu bölge TeröTürkiye örgütünün mağaralarıyla dolu bir an önce kapatılmalı burda ki HESAP se kötü niyet yaklaşımı var devlet bir an önce buradaki terör vadisini suyla dodurmalı elektriğinden insanlığın faydalanması lazım karanlık zihniyete asla bakbakmamalı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80723)
15 Ocak 2021 Cuma 20:52
Sen kimsin Kılıçdaroğlu nün varisi olduğu kesin oda her şeyi Anayasa mahkemesi ne götürüyor Hese karşı olanlarin çoğu bu coğrafyanın insanı degil
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80695)
15 Ocak 2021 Cuma 10:31
Doğanın dengesiyle bu kadar oynadığınız yetmedi mi ? Bu heslerin getirdiğinden fazla götürüsü var. Ne kışlarımız eskisi gibi ne de yazlarımız.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80675)
14 Ocak 2021 Perşembe 17:57
Kamu yararı adı altında tüm doğamızın kirlenmesi ve bozulmasına sebep olmaktansa daha büyük kamu yararı olan doğal çevrenin varlığını korumak ve gelecek nesillere aktarma sebeplisi olmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Kirli fikir ve dozerlerle topraklarımızı kirlenmeyin.
31.05.2024
00:55
İhtiyaç kredisi çekecekler dikkat! 3 katı…
İhtiyaç kredisi çekecekler dikkat! 3 katı…
Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları güncellendi. Güncellenen faiz oranlarına bakıldığında çekilecek paranın 3 katına kadar geri ödeme yapılacağı görülüyor. İşte bankaların faiz oranları ve 50 bin liralık kredi çekimine dair hesaplama örneği…
30.05.2024
23:54
Bingöl`de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl'de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım hazırlıklarını yerinde inceleyen Vali Usta; 'Bingöl'ümüze hayırlı olsun' dedi.
30.05.2024
23:53
Bingöl Devlet Hastanesi`nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde, doktor olmadığı için kapalı bulunan Plastik Cerrahi Servisi, Uzm. Dr. Salih Sürün'ün göreve başlamasıyla yeniden aktifleştirildi.
30.05.2024
23:52
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
KOSGEB Bingöl Müdürlüğü'nde çalışırken işten çıkarılan işçi, 'haksız yere' işine son verildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı! Mahkeme kararının memnuniyet verici olduğunu belirten işçi, 'Şahsıma atılan iftira ve hukuksuzluğa karşı verdiğim hukuk mücadelesini kazandım. Adalet yerini buldu' dedi.
30.05.2024
23:51
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Bingöl'ün Genç ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları koordinesinde, geliri Gazze'ye gönderilmek üzere yardım etkinliği düzenlendi.
30.05.2024
23:50
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Bingöl'ün Genç ilçesi Kaymakamı Muhammet Güzel, 4 köyü gezerek vatandaşların taleplerini dinledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın