KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu

'Hükümetimiz, ücretleri enflasyona ezdirmedi'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi' dedi.

`Hükümetimiz, ücretleri enflasyona ezdirmedi`
09 MAYIS 2022 PAZARTESİ 16:41
29
2978
26
AA aa

Kanal7 ekranlarında Başkent Kulisi programında bu hafta Mehmet Acet'in konuğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz'dı.

İşte Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:

Enflasyonla ilgili öncellikle bunu anlamamız için dünya şartlarını analiz etmemiz gerekiyor. ABD'de AB'de son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya.  Bunun temel sebebi pandemi, siyasetten ekonomiye bir çok alanı etkiledi. Pandemi yaşanırken üretim durdu, devletler sosyal kesimleri ayakta tutmak için yüksek harcamalar yaptılar. Üretim yok ama bol para var. Bütün dünya bunu yaptı ve bizde de yaşandı. Çok zor bir dönemden geçti dünya. Dolayısıyla bol paranın olduğu bir dönem yaşandı ve bunun etkilerini yaşıyoruz şuanda. Pandemiden çıkış sürecinde talep patlaması yaşandı, lojistikte yaşanan sıkıntılarla birleşince bu durum ortaya çıktı. Pandemiden önce 15 Temmuz yaşandı ve tam onu toplarken pandemi geldi. Maalesef döviz kuru piyasalarında dengesizlik yaşadık ve bununla birlikte enflasyonla karşı karşıya kaldık. ABD'nin enflasyonu yüzde 1'den yüzde 8'e çıktı. Ücretlerle ilgili gelişmeler önemli, dar gelirli ve sabit gelirlilerin durumuna bakmak gerekir. Bir süre daha enflasyon ile yaşayacağız. Ama hükümetimiz bu enflasyon ile mücadele ederken bir yandan da dar kesimlileri enflasyona ezdirmemeye çalışıyor. KDV indirimleri yapıldı, emekliye memura zamlar yapıldı. Şimdi yıl ortasında da zam yapılacağını duyuyoruz. Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman enflasyona ücretleri ezdirmedi.

ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Baz etkisi dediğimiz bir şey var, geçmiş dönemde enflasyonun çok yüksek olduğu dönemlerde mukayese ettiğimizde enflasyon düşüyor. Yaz döneminde ise malum iklim koşulları gereği gıda fiyatlarında düşüş beklenir. Kuraklık sadece gıdayı değil enerjiyi de etkiledi. Sadece enerjide 165 milyar lira halkımıza maliyet yansımasın diye destek verdi. Kuraklığın sona ermesiyle birlikte gerek enerjide gerek gıdada sonuçlar alacağız. Bir de savaş var tabi, o da enerji ve gıda fiyatlarında olumsuz etki yarattı. Yaptırımlar da ekonomik yük ortaya çıkardı. Bunlarla birlikte hakikaten zorlu bir dönemden geçiyoruz.

İTHALAT VE İHRACAT RAKAMLARI

Geçen yıl yüksek büyüme ve düşük cari açık sağladık. Bu sene niye böyle bir tablo var, temel sebep enerji fiyatları. Nisan ayında enerji hariç ihracat ithalatı karşıladı. Geçen yıla göre cari açık yükseldi. Karadeniz gazı, nükleer santralimizin devreye girmesi tabloyu olumluya döndürecektir.

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİ DEVAM EDİYOR"

Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünü düşününce bu rakamlar karşılanmayacak değil. Finans çevreleri kimin parasını ödeyebileceğini bilirler. Türkiye bu zamana kadar borcunu ödememezlik yapmadı. Dünyada da faizlerin arttığını görüyoruz. Bir taraftan büyüme ve istihdam var diğer taraftan enflasyonu engelleme var. Türkiye'nin kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 40 civarında. Avrupa'ya baktığınızda bu yüzde 90'a gelmiş durumda. ABD'ye baktığınız yüzde yüzün üzerinde. Dolayısıyla Türkiye kamu borcu yüksek bir ülke değil. Borçlanma ihtiyacını zaman içerisinde azalttık.

"TÜRKİYE BU ZOR ORTAMDAN BAŞARIYLA ÇIKACAK"

Dünya pandemide yüzde 3 civarında küçüldü, büyüyebilen iki ülke Türkiye ve Çin oldu. Türkiye büyüme ve istihdam konusunda olumlu gelişme gösteriyor. 3 milyon insan son 2 yılda istihdam edilmiş. Bir ekonomik durgunluk yok, büyüme devam ediyor.

Dar gelirlilerimiz enflasyondan etkileniyor elbette ama hükümetimiz maaş artışlarıyla desteklerde bulunuyor. Zorluklar sıkıntılar var, tüm dünyada var, bir pandemi yaşadık ve bunun sonuçlarını görüyoruz. Türkiye bu zor ortamdan başarıyla çıkacak.

Vatandaşımız dünyayı ve bizi takip ediyor ve vatandaşımız bu enflasyonun neyden kaynaklandığını iyi biliyor.

Vatandaşımız son derece rasyonel ve muhalefetin ne durumda olduğunu görüyor. Zor dönemlerden geçtiğimizi görüyor vatandaşımız ve bunun üstesinden gelebilecek lideri de görüyor.

"KOLAYCI POLİTİKALARLA TÜRKİYE LİG ATLAYAMAZ"

Ekonomi politikaları elbette tartışılır ama dünyadaki gelişmeleri görmeden bunlar üzerinden yapılan eleştirileri doğru bulmuyorum. Muhalif olan da vardır, samimi olan da vardır. Sırf muhalefet olsun diye eleştiri yapanlara katılmak mümkün değil. Ezbere, kolaycı politikalarla Türkiye lig atlayamaz. Biz nasıl birinci lige çıkacağız onu söylesinler.

Kimse gelip bizi kalkındırmayacak bunu biz kendimiz yapacağız.

Geçen Aralık ayından bu zamana kadar baktığınızda bu mekanizma görevini yaptı. Tabi bu da geçici bir mekanizma. İhtiyaç duydukça hükümetimiz bunu kullanacaktır.

1 YIL SONRA EKONOMİDE NELER OLUR?

Pandeminin getirdiği sıkıntılar azalacaktır. Dünyadaki arz talep dengesini bulacaktır. Savaşın bitmesi de gelecek yıl anlamında farklı bir ortam oluşturacaktır. Dünya belirsizliklerle dolu, bugünden gördüklerimizi söylüyoruz. Hükümetimiz tüm gelişmelere gerekli reaksiyonu verecektir.

Bingöl'de çok güzel bir atmosfer var, terörün artık konuşulmadığı güvenin oturduğu bir ortam var. Terörden en çok zararı bölge insanı gördü. Terörün ortadan kalkmasından da en büyük faydayı bölge insanı yaşıyor. (Haber7)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92268)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 11:28
Sizin yanlış bilgi verdiğiniz cümle alem biliyor.bakin Bingöl belediyesine işçilerine toplu sözleşme bile vermiyor bu belediye başkanıniz emek düşmanıdır.zenginin dostutur.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92267)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 10:11
Sen ve hükümetin bu memleketi perisan milletide yoksul fakir et ismistir
Hirsizligin torpilin haramin en kralini bu millet sizden ögrenmistir
Utanin diyecem ama oda Sizde yok
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92257)
10 Mayıs 2022 Salı 23:15
Ekonomiye ezilsek te gam yemeyiz ama sureti haktan görünüp bizi ezmeye çalışan bazı müdürler var ya siz ve bunlar kendize bir çeki düzen verin veya biz sizi nasıl başa getirdiysek indirmesini biliriz akparti kolay meydana gelmedi ama maalesef bir kısım insan babalarının çiftliğine çevirmeye çalışıyor dost ahbap ilişkileri hat safhada elbet günü geldiğinde reis sizede gerekeni yapacak reis yapmasa bizler gereğini yaparız organize de neler oluyor bir ALLAH cc bilir birde şahit olanlar
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92254)
10 Mayıs 2022 Salı 19:33
Sizin Bingöl Belediyesi'nin işçi düşmanı tavrından haberiniz yok galiba sayın bakan dalga geçer gibi toplu sözleşme imzalamiyorlar.bingol belediyesi işçi düşmanıdır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92251)
10 Mayıs 2022 Salı 19:04
Sizin belediyeniz işçi düşmanıdır 2 senedir işcilerinizi asgari ücrete mahkum etmiştir.erdal Arıkan sizin Bingöl'de sonunuz olacaktir demedi demeyin belediye işcileri sizlere çok öfkeli buda size seçimde aileleriyle büyük bir ders verecektir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92250)
10 Mayıs 2022 Salı 18:53
Erdal Arıkan işçi düşmanıdır.bunu ancak şuradan yazabiliyoruz ama elbet 2 sene sonra gideceksin ozaman elbet birimiz sokakta bunları yüzüne vuracağız bakalım ozaman verebilecek bir cevabınız olacakmi.Allah büyüktür size hiçbirimiz seneye oy felan vermeyeceğiz siz bizim peşimizden kosacaksiniz
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92249)
10 Mayıs 2022 Salı 18:48
Hadi oradan,senin Bingöl belediyen yüzde 20 zam vermeye kalkıyor asgari ücretliye enflasyon yüzde 70 hani nerede enflasyona ezdirmeme ? Size birdaha oy moy yok.seçim geliyor gene belediye çalisanlarini zorla toplantılara çagirirsiniz artık.hic bir belediye taşeronu size oy vermeyecek goreceksin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92246)
10 Mayıs 2022 Salı 18:14
Enflasyona ezilmeyen sadece birkaç grup var ; her ihalede payı olanlar (peşin pay), bir kaç yerden ayrı ayrı maaş alanlar, işe gitmeden maaş alanlar ve iş yerinde olmak yerine kurumlara alınacakların listesini belirleyip komisyonlarını alanlar, kadroları satanlar, aldığı paraları iddialara basanlar.... nüfuzlarını kullanıp kurumlara istedikleri her şeyi yaptıranlar vs vs vs. Daha sayayım mı? Ezilenler ise bu grupların dışındaki HERKES ama HERKES. Tesellimiz ise çalınan paraların er ya da geç, bu dünyada ya da ahirette burunlarından geldiğini görecek olmak...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92243)
10 Mayıs 2022 Salı 11:12
Ağzının kenarından mecliste, ucuza yediğin antrikot yağı akıyor maşallah.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92242)
10 Mayıs 2022 Salı 09:41
Tek kurtuluş Allahutelanın istediği gibi bir yönetim sistemi. Bununda adı şeriattır. Bunun dışındaki bütün yönetim sistemleri ve onların sahipleri başta meral zillet ittifakı olmak üzere hepsi batılıdır,yalancıdır, çıkar ve menfaat peşindedirler. Gelen gideni aratır.
13.04.2024
21:36
Bingöl`de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de trafik kazası: 4 yaralı
Bingöl'de otomobil ile minibüs çarpıştı, kazada 4 kişi yaralandı.
12.04.2024
18:11
Bingöl`de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de geri dönüşümden sanata….
Bingöl'de Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü'nce açılan kursta gençler, evde kullanılmayan veya dışarda buldukları ürünleri, el becerisi ve hayal güçleriyle geri dönüşüm atölyesinde sanata dönüştürüyor.
12.04.2024
18:10
Bingöl`de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Bingöl'de Aksa şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Siyonist işgal rejimi tarafından Hamas Lideri İsmail Heniyye'nin katledilen ailesi ve Gazze şehitleri için Bingöl'de gıyabi cenaze namazı kılındı, basın açıklaması yapılarak katliamlar tel'in edildi.
11.04.2024
13:05
Bakanlık`tan Bingöl`de taksitli arsa satışı!
Bakanlık'tan Bingöl'de taksitli arsa satışı!
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'ndan vatandaşların yüzünü güldüren arsa satış imkânı. Aralarında Bingöl'ün de bulunduğu 47 ilde başlatılacak olan bu satışlarda arsa sayısı belli oldu. İşte zenginleştiren toprak yatırımının detayları...
11.04.2024
12:42
Bingöl`de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de Bayramlaşma Programı düzenlendi
Bingöl'de valilik koordinesinde Ramazan Bayramı nedeniyle program düzenlendi. Vali Ahmet Hamdi Usta, il protokolüyle bayramlaştı.
11.04.2024
12:40
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Leylekler 10 yıldır aynı camide yuvalarını kuruyor
Bingöl'ün Garip köyünde yaklaşık 20 yıl önce yapılan caminin kubbesi ve etrafına, 10 yıldır leylekler yuvalarını kuruyor. Bahar aylarının başlamasıyla caminin kubbesine yuvalanan leylekler, doğa fotoğrafçıların da uğrak noktası haline geldi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın