KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Ocak 2023 Pazar
-2 °C Bulutlu

'İletişim, iki insanın birbirinin farkına varmasıyla başlar'

Dr. Öğr. Üyesi M. Abdulbaki Karaca; 'İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar. Söylediği, söylemediği, yaptığı, yapmadığı her şeyin anlamı vardır. Yüz ifadesinin, beden duruşunun, sesin, bakışın anlamı vardır.'

`İletişim, iki insanın birbirinin farkına varmasıyla başlar`
01 ARALIK 2022 PERŞEMBE 17:00
3
656
1
AA aa

Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Etkili ve Nitelikli Öğretim” paneli Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Öğr. Gör. Dr. Ahmet Alkal'ın yaptığı panele, konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cihat Yaşaroğlu, Doç. Dr. Aziz İlhan, Dr. Öğr. Üyesi M. Abdulbaki Karaca ve Dr. Öğr. Üyesi Necati Çobanoğlu katıldı.

“Öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi 3 alanda buluşuyor”

Panelde konuşan İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Cihat Yaşaroğlu, “Eğitimcilerin yani öğretmenlerin, öğretim elemanların ortak noktası öğretim faaliyetlerinin yürütülmesidir. Bu faaliyetlerin yürütülmesi üç alanda buluşuyor. Bunlar; alan bilgisi, mesleki bilgi ve genel kültürdür. Bu alanlar, öğretmenin öğrencisine öğretim faaliyetlerinde ‘bu dersi ne için öğretiyoruz ne öğretmeliyiz, nasıl öğretmeliyiz ve ne kadar öğrettik' sorularına cevap vermesine yardımcı olur” diye konuştu.

“Değerlendirme, öğreticiye bilgi sağlayan bir araçtır”

Panelistlerden Doç. Dr. Aziz İlhan, “Ölçme, genel anlamda bir büyüklüğün gözlenip aynı cinsten bir birimle ifade edilmesidir. Bireylerin gözlenen özelliklerinin sayılara karşı getirilmesi ve bu sayılar yardımıyla gözlenemeyen davranışları hakkında kestirmelerde bulunmaktır. Nesnelerin belirli bir özelliğe sahip olup olmadığının, sahipse derecesinin gözlenip gözlem sonuçlarının sembollerle ifade edilmesidir. Değerlendirme ise öğrenme hedefleri yönündeki ilerleme süreciyle ilgili öğreticiye bilgi sağlayan bir araçtır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“İletişim, iki insanın birbirinin farkına varmasıyla başlar”

Dr. Öğr. Üyesi M. Abdulbaki Karaca; “İki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlar. Söylediği, söylemediği, yaptığı, yapmadığı her şeyin anlamı vardır. Yüz ifadesinin, beden duruşunun, sesin, bakışın anlamı vardır. İnsan ilişkilerinde birey beş temel ilişki gereksinmesini karşılamak ister. Bu gereksinmeler; önemsenme, kabul edilme, değerli görünme, yeterli görünme ve sevilmedir” dedi.

“Sınıf yönetimi bir eğitim meselesidir”

Panelistlerden Dr. Öğr. Üyesi Necati Çobanoğlu, “Sınıf yönetimi bir eğitim meselesidir. Sınıf toplumun laboratuvarıdır. Öğretmen, o laboratuvarda topluma örnek olacak bireyler yetiştirmelidir. Alanında uzman olduğu kadar; emeğe, farklı düşünceye saygılı, birlikte yaşama kültürüne sahip bireyler sınıfta yetişir” şeklinde konuştu.

Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, dekanlar, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yaşar Baş, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panel soru-cevap faslıyla sona erdi. (Haber Merkezi)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96715)
02 Aralık 2022 Cuma 06:24
Anlatılanlar orda kalmasa iyi
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
27.01.2023
18:51
Bingöl`de görevli polis memuru Bursa`da katliam yaptı
Bingöl'de görevli polis memuru Bursa'da katliam yaptı
Bingöl Genç İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Âdem Ergüner, izin alarak ailesinin yaşadığı Bursa'nın Orhangazi ilçesinde miras meselesi yüzünden annesini, iki ağabeyini ve yengesini öldürdü.
27.01.2023
18:44
Fen lisesinin 2 robotu finalde yarışacak
Fen lisesinin 2 robotu finalde yarışacak
Bingöl Fen Lisesi öğrencileri tarafından 'Mini Sumo' kategorisi kapsamında tasarlanan iki robot, 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması Finalinde sergilenecek.
27.01.2023
18:43
Kızılboğa`dan kongreye davet çağrısı
Kızılboğa'dan kongreye davet çağrısı
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, gerçekleştirdiği esnaf ve vatandaş ziyaretinde, herkesi partisinin il kongresine davet etti.
27.01.2023
18:41
Kandil gecesinde ikramda bulundular
Kandil gecesinde ikramda bulundular
Hür Dava Partisi Bingöl Gençlik kolları başkanlığı, Regaip Kandilinde cami cemaatine çeşitli ikramlarda bulundu.
27.01.2023
18:40
Dere yatağına gizlenmiş uyuşturucu bulundu
Dere yatağına gizlenmiş uyuşturucu bulundu
Bingöl'de İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, dere yatağına gizlenmiş uyuşturucu ele geçirildi.
27.01.2023
18:39
Kaçak oranı yüzde 0,9 puan düştü
Kaçak oranı yüzde 0,9 puan düştü
Sorumluluk bölgesinde bulunan Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinde, sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzını sağlamak adına çalışmalarına devam eden Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (Fırat EDAŞ), teknik ve teknik olmayan kayıp olan yerleri tespit ederek kayıp kaçak oranını 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1 puan daha düşürdü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın