Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Ekim 2021 Pazar
8 °C Açık

İmar Kanunu'nda değişiklik teklifinde 3 madde daha kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 3 maddesi daha kabul edildi.

05 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA 10:28
1
2534
0
AA aa
İmar Kanunu`nda değişiklik teklifinde 3 madde daha kabul edildi

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, imar uygulamalarının mahkeme kararıyla iptal edilmesi durumunda davaya konu parselin hak sahiplerine muvafakati alınmak kaydıyla uygulama sahası içinde idarece uygun bir yer tahsis edilecek. Hak sahibine, anlaşma olmaması halinde davacı hak sahibinin kök parseldeki yeri dikkate alınarak, uygulamadaki düzenleme ortaklık payı kesintisi düşüldükten sonraki taşınmazın rayiç bedeli üzerinden değeri ödenecek.

Köylerde ve mezralarda yapılacak konut ve yapıların projeleri valilik tarafından onaylanacak, ardından muhtarlığa bildirilecek. Projeye aykırı yapılar, muhtarlık tarafından valiliğe bildirilecek.

Kırsal yerleşik alanı ve civarı sınırları, belediye sınırı il sınırı olan yerlerde ilçe belediye meclisinin teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisi kararıyla, diğer yerlerde ise il genel meclisi kararıyla belirlenecek.

Onaylı üst kademe planlarda aksine hüküm bulunmadığı hallerde köy yerleşik alan sınırları içinde taşkın, heyelan ve kaya düşmesi gibi afet riski olan, sıhhi ve jeolojik açıdan üzerinde yapı yapılmasında mahzur bulunan alanlar ile köyün ana yolları ve genişlikleri, halihazır harita veya kadastro paftaları üzerinde belediye sınırı il sınırı olan yerlerde ilgili ilçe belediye meclisi kararı ile diğer yerlerde ise il genel meclisi kararıyla belirlenecek.

Kırsal yerleşik alanı ve civarı sınırlarının tespitinde ve bu alanlarda ruhsata tabi olmadan yapılabilecek yapılara ilişkin ilgili kurum veya kuruluşlarca yapılan etüt, proje, proje uygunluk görüşü için resim, harç, ücret, döner sermaye ücreti ve herhangi bir ad altında bedel alınmayacak.

İleri tasarım yöntemleri ve teknolojileri gerektiren özellik arz eden binaların projeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik çerçevesinde yeterli uzmanlığı haiz mühendislerin gözetiminde yapılacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca yapılan imar planı çalışmalarında, kamu kurum ve kuruluşlarının görüş bildirme süresinin 15 günden 30 güne çıkarılması ve söz konusu süre içinde görüş bildirilmemesi durumunda olumlu görüş bildirilmiş sayılmasını öngören maddesi tekliften çıkarıldı.

Görüşmelerden

Genel Kurulda, İmar Kanunu'nda değişiklik teklifinin 11. maddesinin görüşmeleri sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında tartışma yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Özel, Akbaşoğlu'na yönelik, "Sizin çizdiğiniz profil şu: Yarın sabah Reis 'İki kere iki 5 eder.' dese, siz 'Reis kerrat cetvelindeki tarihi hatayı düzeltti.' diyecek noktadasınız." dedi.

Akbaşoğlu, Özel'e "Bu, ancak sizin şahsınıza ve yaklaşımınıza ait olabilir. Genel Başkanınızın uydurduğu yalanları dillendirirsiniz." yanıtını verdi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, tartışma üzerine birleşime ara verdi.

Aranın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Biraz önce burada bazı tatsız karşılıklı ifadelerin sarf edildiğini gördük. İstenmeyen sözler de kullanıldı. Gruplara, özellikle genel başkanlara ilişkin değerlendirmeler olduğunu gördük. Bunlardan kaçınmak önemli. Özellikle Sayın Genel Başkanlara özenli ve ihtimamlı dil kullanılması hepimiz için önemli." dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de 11. maddede verilen önerge üzerinde yaptığı konuşmada, iktidarın deprem politikalarını eleştirdi. Kürsüdeki mikrofona siyah kurdele bağlayan Şevkin, "Bu, siyah kurdeleyle bu kanunu protesto ediyorum." diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, teklifin 11. maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. Adan, aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
16.10.2021
13:38
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Bingöl'de jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 4 Milyon 500 Bin TL piyasa değerinde 11 kilo Metamfetamin ve 11 kilo esrar ele geçirildi.
16.10.2021
10:37
Benzin ve motorine zam
Benzin ve motorine zam
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzine 14, motorine 41 kuruş zam yapıldı.
16.10.2021
10:36
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik karlarıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni düzenlemeyi duyurdu.
16.10.2021
10:35
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan, koronavirüs kısıtlamalarını hafifletme adımlarının bir parçası olarak Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin tam kapasiteyle ibadete açılmasına izin vereceğini duyurdu.
15.10.2021
17:46
Bingöl`de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de toprağa gömülü vaziyette metal teneke içerisinde 5 kilo plastik El Yapımı Patlayıcı madde (EYP), jandarma ekiplerince imha edildi.
15.10.2021
17:45
Vali Kadir Ekinci`nin `Mevlid Kandili` Mesajı
Vali Kadir Ekinci'nin 'Mevlid Kandili' Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Mevlid kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Ekinci mesajında: 'Peygamber efendimizi anma ve anlama vesilesiyle kendimize dönük muhasebeler de yapmalıyız. Maneviyatımızı, birlik ve berberliğimizi, yardımlaşma ve dayanışmamızı risalet kurumu ve evrensel örneklik dolayımında yeniden gözden geçirmeliyiz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın