Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Haziran 2021 Perşembe
19 °C Açık

İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti zorunlu oldu!

Hizmet Sektörü Meslek Grubu Başkanı Kadir Çintay, 'Tek bir çalışanı dahi olsa tüm iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacak' diyerek, bu karara uymayan işletmelere 17 bin ile 35 arasında değişen cezai işlemler uygulanacağını bildirdi.

02 TEMMUZ 2020 PERŞEMBE 13:26
7
3605
3
AA aa
İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti zorunlu oldu!

Hizmet Sektörü Meslek Grubu Başkanı Kadir Çintay, tüm işletmelerin 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği Kanunu'nun 38. Maddesinde yer alan 50'den az, az tehlikeli sınıfta yer alan çalışma alanları hükümleri kapsamında 01/07/2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini tedarik edip bu kapsamda mevcut sorumluluğu yerine getirmesi gerekmekte olduğunu söyledi.

Çintay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İLGİLİ KANUN:

18.06.2017 tarihli ve 7033 sayılı kanun ile 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun yürürlüğe ilişkin 38. Maddesi;

4857 sayılı iş kanununun mülga 81'inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç ( TSK – mit vb. alanlar) kamu kurumları ile 50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için 01/07/2020 tarihinde kanun yürürlüğe girecektir.

KANUNUN KAPSAMA ALANI:

50'den az çalışanı olan hukuk bürosu, muhasebe büroları, pazarlama ofisleri, gıda depoları, hafif metal işleri, terzi, manav, berber, restoran ve kafeler, şarküteri mağazaları, market ve hatta apartmanlar da bu kapsamda olacak. Tek bir çalışanı dahi olsa tüm iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacak. Bu ise hizmet alımı yoluyla alınabilecektir.

Tüm işletmelerimizin, 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği Kanunu'nun 38. Maddesinde yer alan 50'den az, az tehlikeli sınıfta yer alan çalışma alanları hükümleri kapsamında 01/07/2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini tedarik edip bu kapsamda mevcut sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işletmelere Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay için ayrı olmak üzere cezai işlem uygulanacaktır. Bu ceza miktarları;

 Az Tehlikeli İş yerlerinde

İş güvenliği uzmanı çalıştırmama: her ay için 17.602.00 TL

İşyeri hekimi çalıştırmama:           her ay için 17. 602.00 TL

Tehlikeli İşyerlerinde

İş güvenliği uzmanı çalıştırmama: her ay için 23.470.00 TL

İşyeri hekimi çalıştırmama:           her ay için 23.470.00 TL

Çok Tehlikeli İşyerlerinde

İş güvenliği uzmanı çalıştırmama: her ay için 35.205.00 TL

İşyeri hekimi çalıştırmama:           her ay için 35.205.00 TL

İlimizde ki işletmelerin İş Sağlığı ve güvenliği hizmetlerini alması ve bu yükümlülüğü yerine getirmesi gerekmektedir. Kanun hükümlerinde belirtildiği üzere tekrardan ihtar veya uygulanan cezada silinme olmayacağı için işletmelerimizin geciktirmeden gereken hizmet alımını yapması gerekmektedir.

BU KANUN NEYİ İFADE EDİYOR;

01.07.2020 Tarihinde yürürlüğe giren bu kanun işletmeler içerisinde ki iş kazaları maddi hasarlı kazalar ve meslek hastalıklarının önüne geçmek ve iş günü kaybını önlemek amacıyla yürürlüğe girmiştir.  Bu hizmeti satın alan işletmelerin çalışma alanı içerisinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından;

 - Risk değerlendirmesi

- acil durum eylem planı

- iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

- sağlık ve güvenlik kontrolleri Gibi hizmetler sunulacaktır.

HİZMET SATIN ALMAK İSTEYEN İŞLETME NE YAPMALIDIR ?

Hizmet satın almak isteyen işletmelerin İş Sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunan Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimlerinden sözleşme yaparak Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın İSG Katip sistemi üzerinden SGK sicil numarası ile sözleşmelerini ayrıca yapıp sözleşme nüshalarını muhafaza etmeleri gerekmektedir.

İşletmelerimizin özellikle sözleşme yapmayan İSG KATİP giriş yetkisi olmayan kişi ve kuruluşlara dikkat etmesi resmi sözleşme olmadan anlaşma yapmaması gerekmektedir.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59982)
04 Temmuz 2020 Cumartesi 01:03
Ben c sınıfı İsg uzmanıyım Bi osb kayıtlı degilim. Bu durumda nasıl Bi yol izlemem gerekiyor
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59926)
02 Temmuz 2020 Perşembe 15:20
İSG hizmetlerini alan işletmeler isg-katip te kaydı-kuydu bulunan OSGB lerden veya Kamu kapsamında olan TSM (İSGB) alabilirler.
iş kazasız meslek hastlıksız sağlıklı ve güzel günler dilerim.
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59980)
04 Temmuz 2020 Cumartesi 00:20
@Misafir Kullanıcı Tsm de uzman varmı
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın