Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
09 Aralık 2021 Perşembe
4 °C Sağanak yağış

Kanser ilacı erişiminde sorun çözüldü

Meme kanseri tanısı konulan hastaların uzun süre kullanması gereken 'tamoksifen' etkin maddeli ilacın erişiminde yaşanan sorun, iki ayrı firmaya verilen özel ithalat izniyle giderildi.

29 TEMMUZ 2017 CUMARTESİ 01:36
0
2199
0
AA aa
Kanser ilacı erişiminde sorun çözüldü

Edilen bilgiye göre Sağlık Bakanlığı, meme kanseri tanısı konulan hastaların kullandığı "tamoksifen" etkin maddeli ilacın temininde yaşananlar sıkıntılar üzerine harekete geçti.

Söz konusu ilaç ve tamoksifen etkin maddeli diğer bir ilaç için iki ayrı firmaya özel ithalat izni verildi. İthalat izni neticesinde, hazirandan bugüne kadar piyasaya verilen yaklaşık 84 bin kutu ilaçla, meme kanseri hastalarının aylık 35-40 bin kutu arasındaki ilaç ihtiyacı giderildi.
Tedarik planı kapsamında, gelecek ay da yaklaşık 100 bin kutu ilacın ithal edilmesi bekleniyor. Özel ithalat izni kapsamında, Türkiye'ye yılsonuna kadar partiler halinde ilaç getirilecek. Bu sayede, meme kanseri olan hastaların ilaç ihtiyacı ortadan kalkacak.

Bakanlık, hastaların bundan sonraki süreçte de ilaç tedarik noktasında sıkıntı yaşamaması için önlemler aldı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, stok yapılmasını önlemek için eczanelere yazı yazarak, reçete başına birer kutu ilaç verilmesini istedi.
1 Ağustos'tan itibaren bu ilaca ilişkin İlaç Takip Sistemi (İTS) verilerinden hareketle, eczanelerde stok denetimleri yapılacak. İTS verileri ile eczane stok bilgisi tutmayan, elindeki ilacı sattığı halde stoklarından düşmeyen eczanelere ise cezai yaptırım uygulanacak.

"İLACIM NEREDE" UYGULAMASI MEME KANSERLİLERİN KULLANIMINA AÇILDI"

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) hastaların ilaca erişimini ve temininde güçlük çektikleri ilaçları kolayca bulabilmelerini sağlayacak yeni bir uygulama da geliştirildi. İlaç Takip Sistemi'nde ilaç sorgulaması yapılabilen "İlacım Nerede" uygulaması öncelikle meme kanseri olan hastaların kullanımına açıldı.

Hastalar, "itsportal.saglik.gov.tr" internet adresindeki, "İlacım Nerede?" bölümünden yaşadığı il ve ilçeyi seçecek, aradığı ilacın ismini yazacak ve o ilacın hangi eczanelerde olduğunu rahatlıkla görebilecek. Gelecek günlerde, portaldaki sorgu butonu, cep telefonlarına indirilen "İTS Mobil"e de eklenecek. Böylelikle cep telefonlarından da ilaç sorgusu yapılabilecek.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın