KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

Kanserle mücadelede yeni strateji:

Ölümsüz kanser kök hücresi Aşil topuğundan vurulabilir mi?

Kanserle mücadelede yeni strateji:
27 ŞUBAT 2018 SALI 07:39
0
3284
0
AA aa

İngiltere ve İtalya'nın ortak çalışmasını, “Kanserle mücadelede yeni bir strateji” olarak nitelendiren Onkolog Prof. Canfeza Sezgin, kanser kök hücrelerinin yok edilmesinde etkili olabilecek bir yöntem geliştirildiğini söyledi. Yöntemin birinci basamağında kök hücrelere antibiyotik ile saldırıldığını belirten Onkoloji Profesörüne göre, antibiyotik ile kanser ilaçları birlikteliğinin sağlandığı ikinci basamakta, ölümsüz kanser kök hücresini “Aşil topuğu”ndan vurmak mümkün olabilir.

Kanser kök hücrelerinin, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemlerine rağmen tümör hücrelerinin hayatta kalmasından, hastalığın tekrarlamasından, ilaçlara yanıt alınamamasından ve kanserin uzak organlara sıçramasından sorumlu ana neden olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı

Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanserin yok edilmesi için kanser kök hücrelerinin öldürülmesi gerektiğini söyledi. 

İtalya ve İngiltere kaynaklı bilimsel araştırmaların bu açıdan önemli olduğunu vurgulayan Prof. Sezgin, bu araştırma sonuçlarıyla kanser kök hücrelerinin yok edilmesinde faydalı olabilecek yeni bir strateji geliştirmenin mümkün olabileceği görüşünde.


ETKİN KANSER TEDAVİSİNE KATKI SAĞLAYABİLECEK BİR STRATEJİ

Tamamlayıcı tedavi niteliğinde olan iki aşamalı bu yöntemin birinci basamağında doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik kullanılıyor ve kanser kök hücrelerinin bir kısmı öldürülüyor. İkinci basamakta ise hayatta kalan kanser kök hücrelerine, askorbik asit ve benzilizokinolin türevleri gibi doğal bileşenler ve çeşitli kanser ilaçları ile saldırılıyor.  

“Bu tamamlayıcı yaklaşımlar, immün sisteme meydan okuyan kanser kök hücrelerinin metabolizmasını bozabilir; ölümsüz Aşil'i topuğundan vurabilir ve etkin kanser tedavisine katkı sağlayabilir” diyen Prof. Canfeza Sezgin, ntv.com.tr'nin araştırmanın detaylarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Yöntemin standart kanser tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabildiğini vurgulayan Sezgin, söz konusu araştırmaların uzun süredir yürütüldüğünü belirterek şöyle konuştu: 

“2017 yılında saygın bilimsel yayınlardan Oncotarget dergisinde yayımlanan araştırma İtalya'da Calabria Üniversitesi, İngiltere' de Manchester ve Salford Üniversiteleri'nden ortak çalışan bilim insanları tarafından yapılmıştır. Avrupa Birliği, İngiltere'deki Healthy Life Foundation, Associazione Italiana per la Ricerca sul Cancro (AIRC) bu araştırmayı özel bağışlarla desteklemiştir. Bu kadar yoğun destekçi olmasının nedeni, kanser tedavisinde halen arzu edilen sonuçların elde edilememiş olması ve daha düşük maliyetli kanser tedavisi geliştirme çabalarıdır.”

KANSERİN ENERJİ ÜRETİMİNİ BOZUYOR, PROTEİN YAPIMINI ENGELLİYOR

Onkolog Sezgin, yöntemde adı geçen doksisiklin etken maddesinin kanser hücreleri üzerindeki etkinliği hakkında, “Doksisiklin uzun yıllar enfeksiyonların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Kanser ilaçları gibi ağır yan etkileri bulunmamaktadır. Araştırmalarda kanser hücrelerinin enerji üretimini bozmakta ve protein yapımını engellemektedir. Tek başına kanseri tedavi edici olmayıp araştırmaya göre, diğer kanser ilaçlarıyla beraber kullanıldığında kansere ve kanser kök hücrelerine karşı öldürücü etki gösterebileceği saptanmıştır. Yani  doksisiklin, kanser kök hücrelerinin enerji kaynağı olan mitokondrilerin çalışmasını bozuyor ve kök hücrelerin bir kısmını öldürüyor, ayrıca radyoterapinin antikanser etkisini de arttırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

STANDART TEDAVİYE YANIT VERMEYEN HASTALARDA UYGULANIYOR

“Bahsettiğiniz yaklaşımın kullanıldığı ülkeler hangileridir, Türkiye'de de uygulanıyor mu?” sorusuna Prof. Sezgin şöyle yanıt verdi:

“Bahsedilen tedavi bir araştırma niteliğinde olup klinik uygulaması ancak standart kanser tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda tamamlayıcı kanser tedavisi olarak uygulanabilmektedir. Bu niteliğe sahip hastalarda kanserin tipine ve daha önce kullanılan ilaçlara göre yeni tedavi belirlenmekte, doksisiklinin yanı sıra diğer doğal antikanser bileşenler tamamlayıcı tedavi olarak birlikte uygulanmaktadır. Benzer tamamlayıcı kanser tedavileri Avrupa ve ABD'de uygulanmaktadır. Ülkemizde de tarafımdan standart kanser tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda tıbbi değerlendirme sonrasında tamamlayıcı kanser tedavisi olarak yapılmaktadır.” 

DAHA FAZLA KLİNİK ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ VAR

Bu stratejinin başarı oranını ve etkinliğini gösteren bilimsel çalışmaların ve yayınların sorulması üzerine Prof. Sezgin, “Yeni geliştirilen bu kanser tedavi stratejisi 2017 yılında yayımlanmış olup kanser hastalarındaki etkinliğin değerlendirilebilmesi için klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Başlangıç çalışması bu konuda büyük umut vaat etmektedir” yanıtını verdi. 

HANGİ KANSER TÜRLERİNDE UYGULANABİLİR?

Bu yeni stratejinin kullanılabildiği kanser türlerine de değinen Tıbbi Onkolog, “Bilimsel laboratuvar çalışmalarında; hormon reseptörü pozitif veya negatif olan meme kanseri, yumurtalık, prostat, akciğer ve pankreas kanseri yanı sıra melanom ile gliblastom (saldırgan beyin tümörü) kanser kök hücrelerinin öldürüldüğü gösterilmiştir. Karın zarı veya akciğer zarına sıçrama yapmış meme kanseri hastalarından alınan kanser kök hücrelerinin çoğalmasının engellenmesinde, bu tedavi yaklaşımının etkili olduğu gösterilmiştir” ifadesini kullandı. 

HİPERTERMİDE KANSER HÜCRESİ 44 DERECE ISITILIYOR 

Onkoloji Uzmanı, kanserde tamamlayıcı tedavi niteliğindeki bir diğer uygulamanın da hipertermi  olduğunu söyledi.

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sonucu uygulama alanı bulan derin doku hipertermisinin, özellikle derin dokularda yerleşen kanser kitlelerine 42 ile 44 derece ısı ulaştırılması işlemi olduğunu söyleyen Dr. Sezgin, “Bu sıcaklıklara ulaşan tümörde tedaviye karşı kanser hücrelerinin savunma mekanizmaları engellenmekte, kanser kök hücrelerinin öldürülmesine ve bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına destek olunmaktadır. Bu özellikleri ile hipertermi, tamamlayıcı kanser tedavilerinin önemli bir kısmını oluşturur. Tedavilere yanıt vermeyen hastalarda, tamamlayıcı derin doku hipertermisi bitkisel tedavi ile düşük doz kanser tedavisi sonucuyla elde edilen tam yanıtlı vaka, onkoloji kongresinde bildirilmiştir” şeklinde konuştu. 

Prof. Sezgin, hipertermi uygulamasının hastaya yan etki yapmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynaklar:
1. Duggal R, J Stem Cells. 2013; 8:135–49.
2. De Francesco EM, Oncotarget. Published online June 9 2017.
3. Lamb R, Oncotarget. 2015; 6:4569–84.
4. Lamb R, Oncotarget. 2015; 6:14005–25.
5. Oei AL, Int J Hyperthermia. 2017 Feb 2:1-12.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın