Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Eylül 2020 Pazartesi
°C

Karlıova-bingöl fayına dikkat çekti

Karlıova-Bingöl fayı, Palu-Hazar fayı, Hazar-Sincik fayı, Çelikhan-Gölbaşı fayı, Gölbaşı-Türkoğlu fayı ve Türkoğlu-Antakya fay segmentlerinde son yüzyılda büyük yıkıcı depremin olmadığı ve bölgenin yıkıcı depremlerin riski altında olduğunu vurgulayan Bakır, küçük ölçekli depremlerin, 'ben geliyorum' diyen depremler olduğunu söyledi.

22 KASIM 2012 PERŞEMBE 04:43
0
2843
0
AA aa
Karlıova-bingöl fayına dikkat çekti

Doğu Anadolu'daki Karlıova'dan başlayan ve Antakya’ya doğru uzanan 580 kilometre uzunluğunda 4-25 kilometre genişlikte olan Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) üzerinde meydana gelen küçük ve orta ölçekli depremlerin sayısı son aylarda arttı.

Karlıova-Bingöl fayı, Palu-Hazar fayı, Hazar-Sincik fayı, Çelikhan-Gölbaşı fayı, Gölbaşı-Türkoğlu fayı ve Türkoğlu-Antakya fay segmentlerinde son yüzyılda büyük yıkıcı depremin olmadığı ve bölgenin yıkıcı depremlerin riski altında olduğunu vurgulayan Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Zeynal Bakır: “Doğu Anadolu'daki Bingöl-Karlıova'dan başlayan ve 580 kilometre uzunluğu boyunca Türkoğlu-Antakya'ya doğru uzanan 4-25 kilometre genişlikte olan bir deformasyon kuşağının 90 kilometre uzunluğundaki Gölbaşı-Türkoğlu fayında sıkça meydana gelen depremleri değerlendirmek gerekirse, bu depremler genelde 2,1 ile 4,7 arasında kaldığı için hafif şiddetli depremler olarak isimlendirilirler. Ancak, ben bu depremleri ayrı bir önemde değerlendirdiğim için bunları haberci depremler olarak isimlendiriyorum. Kanımca haberci depremler demek daha doğru olur. Çünkü bu tür depremler ‘ben geliyorum’ diyen depremler. Bu depremlerin beklenen yıkıcı depremlerle, haberci olmaktan öte herhangi bir ilişkisi yoktur. Bu bölgede sık sık büyük küçük 'son bir hafta içerisinde 2,1 ile 4,7 büyüklüğünde 80 civarında' depremler oluyor. Bu durum şu demektir; o bölgede gerilme had safhaya gelmiş, fay çatırdıyor. Yer bilimcileri tarafından tehlikeli bölge olarak ilan edilen ve birinci derecede kırılacağı bilimsel olarak öngörülen DAF’ın son zamanlarda yoğun şekilde meydana gelen bu depremleri ‘olağan’ diye geçiştirmek doğru değildir. Bu tür depremler, kırılmaya zorlanan tahta bir çıtanın kırılmadan önceki çıkardığı sesler gibidir. Günün birinde bardağı taşıran son damla rolünü oynayabilir. Özellikle aynı çevre veya noktalarda oluşan bu tür depremler mühendis olarak bizleri endişelendirmektedir. Bu tür küçük depremlerin olması, belki birileri tarafından ‘deprem enerjisini boşaltıyor’ gibi yorumlanabilir. Ancak bu yaklaşım tam doğru değildir. Yıkıcı olmayan 5 ve 6 büyüklüğünden küçük depremler enerji boşalımına neden olamayacağı gibi tersine durağan haldeki fayların hareketlenmesine yardımcı olmakta ve büyük depremlerin başlangıcı olabilmektedirler” şeklinde konuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.09.2020
16:42
TOKİ`de İçme Suyu Hattı Yenileniyor
TOKİ'de İçme Suyu Hattı Yenileniyor
Bingöl Belediyesi, arıza kaynaklı kesintilerin yaşandığı İçmeler Mahallesi TOKİ konutları içme suyu hattını yeniliyor. 4 bin 700 metrelik yeni içme suyu hattının kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.
28.09.2020
16:41
112 Acil Sağlık Ekiplerine Saldırı
112 Acil Sağlık Ekiplerine Saldırı
Bingöl'ün Karlıova ilçesinde görevli 112 Acil Sağlık ekibine, hastaneye ulaştırmak üzere adresine gittikleri hastanın yakınları saldırdı. Attan düşüp ağır yaralanan genç hayatını kaybetti, ekiplere saldırılanlar hakkında işlem başlatıldı.
28.09.2020
16:40
Arıcılara 7 bin 640 adet kovan dağıtıldı
Arıcılara 7 bin 640 adet kovan dağıtıldı
Bingöl Orman İşletme İl Müdürü İbrahim Börü, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında bugüne kadar 764 üreticiye toplamda 7 bin 640 adet arı kovanı dağıtımı yapıldığını açıkladı.
28.09.2020
16:39
`Sağlık Personeli Yorgun`
'Sağlık Personeli Yorgun'
Sağlık-Der Bingöl Şube Başkanlığı: 'Sağlık Personeli Yorgun. Sürecin uzaması, hastalığın son bulma tarihinin kestirilememesi, yoğun ve stresli çalışma, yakınlarımızda hastalananların ve kayıpların olması gibi nedenler sağlık çalışanlarını yer-yer demoralize etmektedir.'
28.09.2020
16:38
Yağışlar öncesi mazgallar temizlendi
Yağışlar öncesi mazgallar temizlendi
Bingöl'de BİSKİ ekipleri, il genelindeki mazgal ve kanalizasyon rögarlarını temizleyerek içlerinde biriken hafriyat, kâğıt, mil, çakıl ve izmarit gibi maddeleri topladı.
28.09.2020
16:37
Sözen`den birlik çağrısı!
Sözen'den birlik çağrısı!
Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu'na terör örgütlerine karşı mücadelede birlik beraberlik çağrısında bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın