KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
22 Eylül 2023 Cuma
24 °C Güneşli

Karlıova eğitim-sen'den tecavüz olayına tepki

Bingöl'de 16 yaşındaki kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulunan uzman çavuşların serbest bırakılmasına bir tepki de Eğitim-Sen Karlıova Temsilciliği’nden geldi.

Karlıova eğitim-sen`den tecavüz olayına tepki
25 HAZİRAN 2013 SALI 07:17
0
3549
0
AA aa

Eğitim Sen Karlıova Temsilciliği, yaptığı basın açıklamasıyla, Bingöl'de 16 yaşındaki kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulunan uzman çavuşların serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Açıklamada daha önce kamu görevlileri tarafından Mardin de, tecavüze uğrayan N.Ç olayının üstünün kapattırıldığı ve zanlıların serbest bırakıldığına işaret eden Eğitim-Sen ilçe yöneticilerinden Üzeyir Ergül: “Hepimizin bildiği üzere 16 yaşındaki E.A'ya değişik zamanlarda tecavüz eden 4 uzman çavuş üst mahkeme tarafından, yapılan itiraz sonucu tahliye edilmiştir. Tahliye kararını veren üst mahkeme davaya gizlilik kararı koymuş, E.A'nın avukatının E.A için yaptığı koruma talebini reddetmiştir. Bu hukuksuz karar bizim için yeni N.Ç davası skandalıdır. N.Ç içinde daha önce skandal bir karan veren mahkeme, 13 yaşındaki N.Ç'nin “kendi rızasının olduğu” yönünde karar vermişti. Daha sonra oluşan kamuoyu baskısı sonucu mahkeme bu kararı bozmuş, yeniden yargılamaya gitmişti” dedi.

‘E.A için de verilen bu hukuksuz karar bir kez daha bu ülkenin hukuk sisteminin ve adalet duygusunun çürüdüğünü göstermiştir' diyen Ergül: “Verilen tahliye ve dosyaya konulan gizlilik kararı kendilerince hukuk mevzuatına uygun olsa da, bu kararın ahlak ve vicdan karşısında hiçbir geçerliliği yoktur ve bu karar ahlak ve vicdan mahkemesinde mahkum edilecek bir karardır. Bu yaştaki çocukların bundan sonra bu tür olaylara maruz bırakılmasını adeta özendirici bir nitelik taşımaktadır. Çocukların tecavüze ve istismara maruz bırakılmasını öngören bir mahkemenin toplum nezdinde verdiği kararların hiçbir anlamı yoktur. Bu kararla hukuk sistemi, toplumu korumak yerine bozmayı teşvik etmiştir. N.Ç davasında olduğu gibi burada da tecavüz eden kişiler kamu görevlisi olması ve mahkeme tarafından aklanmaya çalışılması hukuksuzluğun devlet tarafından bölgeye ayrı bir yaklaşımla geldiğini açıkça ortaya koymuştur. Bu gün tahliye edilenlerin silah taşıyan kamu görevlileri oldukları unutulmamalı ve olay bu pencereden de değerlendirilmelidir. Bu tarz hukuksuz kararlar yeni değildir. Buna son yıllarda yaşadığımız binlerce hukuksuz karardan bir kaçını örnek olarak verebiliriz. Daha birkaç gün gün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün tam üzerinden 540 gün geçen Roboski katliamı dosyası için görevsizlik kararı vermiş, dosyayı askeri mahkemeye göndermiştir. Aynı savcılık Ceylan Önkol davasında da takipsizlik kararı vermiştir. Şırnak Savcılığı da Roboski katliamının 500. Gününde katliamın olduğu yerde çocuklarını anan ailelere 3 Bin'er TL para cezası vermiştir. Aynı hukuk sistemi Bingöl'de de tecavüzcüleri salıvermiştir” ifadelerini kullandı.

Ergül açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bizler; Bu davanın takipçisi olduğumuzu herkesin bilmesi ve kamuoyunun da bu konuya duyarlı yaklaşmasını. Olayın örtbas edilmesinin engellenmesin. Tahliye edilen kişilerin derhal tutuklanmasını daha adil ve vicdanları rahatlatan bir karar verilmesini. Tahliye gerekçesinin açıklanmasını ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını. Kadınlara ve özellikle çocuklara karşı cinsel istismar ve tecavüz davalarında daha adil, bu tarz olayları caydırıcı kararlar alınmasını istiyoruz.”

Gurup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
22.09.2023
06:31
Diyanet 2 Bin 450 sözleşmeli personel alacak
Diyanet 2 Bin 450 sözleşmeli personel alacak
Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatında münhal bulunan 4/B sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmek amacıyla 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) B grubu puan sırası esas alınarak 2 Bin 450 sözleşmeli personel alınacak.
22.09.2023
06:29
Bingöllüler ve Bitlisliler Ümraniye`deki `Yöresel Günler Festivali`nde buluştu
Bingöllüler ve Bitlisliler Ümraniye'deki 'Yöresel Günler Festivali'nde buluştu
Ümraniye Belediyesi'nin bu yıl ilkini düzenlediği Yöresel Günler Festivali'nde Bingöl ve Bitlis'in sevilen ürünleri sergilendi.
22.09.2023
06:27
MSB 15 Müfettiş Yardımcısı Alacak
MSB 15 Müfettiş Yardımcısı Alacak
Millî Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında istihdam edilmek üzere 15 müfettiş yardımcısı alınacak. Başvuru tarihi, şartları ve istenilen belgeler şöyle;
22.09.2023
06:25
Bingöl`de Aile Çalıştayı düzenlendi
Bingöl'de Aile Çalıştayı düzenlendi
Bingöl'de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde 'Aile Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştayda aile, eşitlik ve adalet, sosyal kalkınma ve refah, çevre ve iklim gibi konular ele alındı.
22.09.2023
06:23
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sözleşmeli personel alacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sözleşmeli personel alacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde istihdam edilmek üzere 91 sözleşmeli personel alınacak. Yazılı ve sözlü sınav yok. Başvurular başladı. Lisan, ön lisan ve ortaöğretim mezunlarının başvurabileceği pozisyonlar ve görev yerleri şöyle;
22.09.2023
06:22
Yavru sirazlar Yukarı Kaleköy Baraj gölüne bırakıldı
Yavru sirazlar Yukarı Kaleköy Baraj gölüne bırakıldı
Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Su Ürünleri AR-GE Merkezi ve üretim biriminde üretilen yavru siraz balıkları Bingöl sınırları içerisinde bulunan Yukarıkaleköy Baraj Gölüne stoklara takviye amacıyla bırakıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın