KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
31 Mayıs 2024 Cuma
°C

Kayıp morsümbül, vatandaşlıktan çıkarılmış

12 Eylül darbesinden bir hafta sonra Bingöl'deki evinden, henüz 19 yaşındayken, annesinin gözleri önünde elleri ve gözleri bağlanarak gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hüseyin Morsümbül'ün askerlik yapmadığı için vatandaşlıktan çıkarıldığı öğrenildi.

Kayıp morsümbül, vatandaşlıktan çıkarılmış
02 AĞUSTOS 2011 SALI 02:17
0
3724
2
AA aa

 

Konunun takipçisi olan Avukat Eren Keskin, yaptığı açıklamada, Morsümbül'ün 2003 yılında düzenlenen Bakanlar Kurulu'nda, askerlik yapmadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldığını ifade etti. 

Bir "var", bir "yok"

Hüseyin Morsümbül, evine gelen askerler tarafından gözaltına alınırken, askerler Morsümbül'ün annesi Fatma Morsümbül'e Hüseyin'i biraz sonra bırakacaklarını söyleyerek götürürler. Ancak Hüseyin o gece eve gelmez ve anne Morsümbül yanına aldığı yiyeceklerle oğlunu bulmak umuduyla askeriyenin yolunu tutar.
Görüştüğü bir komutanın kendisine Hüseyin'in orada olmadığını söylemesi üzerine dışarı çıkan anne Morsümbül, hastanenin orada bulunan karakola gider ve kapıdaki askere oğlunu sorar.
"Hüseyin içeride" cevabını alınca rahatlayan anne, oğlu için getirdiği yiyecekleri Hüseyin'e verilmek üzere kapıdaki askere emanet eder.
Sonraki gün tekrar karakola giden anne Morsümbül, bu sefer "Hüseyin burada değil" cevabıyla karşılaşır ve ne yapacağını bilemeyerek evinin yolunu tutar.

Aile göç ettirildi

Ertesi gün askerlerin eve gelerek bu sefer Hüseyin'in hasta babasını gözaltına aldıklarını anlatan Avukat Eren Keskin, baba Morsümbül'ün ağır hasta olmasına rağmen çok ağır işkenceye maruz kaldığını, ilerleyen günlerde de haftada en az bir kere Morsümbül ailesinin evinin askerlerce basıldığını ve baskıların giderek artması sonucu ailenin Bingöl'ü terk ederek İstanbul'a göç ettiğini ifade ediyor.

"Vatandaşlıktan çıkarılması ironik"

Hüseyin Morsümbül'ün kayıplar mücadelesinde isminin çok ön plana çıktığını söyleyen Eren Keskin, 1995'ten beri süren Cumartesi Anneleri'nin oturma eylemlerinde Morsümbül'ün her zaman gündemde tutulduğunu ifade ediyor.
1980'den bu yana kayıp olan Hüseyin Morsümbül'ün askerlik yapmadığı gerekçesiyle 2003'te Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarılmasını "ironik" olarak değerlendiren Keskin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kayıp yakınlarıyla yaptığı toplantıyı ve sonrasında verdiği sözleri hatırlatıyor:
Başbakan kayıp yakınlarıyla toplantı yaptı ve kayıpların hepsinin akıbetlerinin araştırılacağına ve bulunacağına söz verdi.
Kendi dönemlerinde kayıp olan bir kişi, yine Tayyip Erdoğan döneminde askerliğini yapmadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı. Burada kendi sözü olduğu için, başbakana büyük görev düşüyor.

"Vatandaşlıktan çıkmak isteyen çıkarılmıyor"

Türkiye'de çok uzun zamandır vatandaşlıktan çıkarılma işleminin uygulanmadığını söyleyen Keskin, askerliğini yapmayanların kendileri isteseler bile vatandaşlıktan çıkarılmadığını ve zorla vatandaş olarak tutulmaya devam edildiğini vurguluyor.
Durum böyleyken Hüseyin Morsümbül'ün vatandaşlıktan çıkarılmasını, "kaçış yöntemi", "Devletin kendi suçunu gizleme yöntemi" olarak değerlendiren Keskin, vatandaşlıktan çıkmak isteyeni çıkartmayan devletin neden durup dururken kayıp bir insanı vatandaşlıktan çıkardığını soruyor ve ekliyor: "Adli tatilin ardından olayın takipçisi olacağız ve suç duyurusunda bulunacağız."
 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
emre çetin (@Misafir_6017)
02 Ağustos 2011 Salı 20:17
yazık ya bu millete çektirdikleri ben bir bingöllü olarak bu tür davranışları şiddetle kınıyorum allah şimdiki hükümettende razı olsun her şeye el attılar birtakım kuru kafalılar ve zihniyetsizler yoksa ülkeyi ele geçireceklerdi
zazaye çölig (@Misafir_6013)
02 Ağustos 2011 Salı 12:17
önce katlettiler sonra da vatandaşlıktan çıkarmışlar. bunların hesabı sorulsun be arkadaş. bu kadar da şerefsizlik olmaz.
30.05.2024
23:54
Bingöl`de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl'de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım hazırlıklarını yerinde inceleyen Vali Usta; 'Bingöl'ümüze hayırlı olsun' dedi.
30.05.2024
23:53
Bingöl Devlet Hastanesi`nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde, doktor olmadığı için kapalı bulunan Plastik Cerrahi Servisi, Uzm. Dr. Salih Sürün'ün göreve başlamasıyla yeniden aktifleştirildi.
30.05.2024
23:52
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
KOSGEB Bingöl Müdürlüğü'nde çalışırken işten çıkarılan işçi, 'haksız yere' işine son verildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı! Mahkeme kararının memnuniyet verici olduğunu belirten işçi, 'Şahsıma atılan iftira ve hukuksuzluğa karşı verdiğim hukuk mücadelesini kazandım. Adalet yerini buldu' dedi.
30.05.2024
23:51
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Bingöl'ün Genç ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları koordinesinde, geliri Gazze'ye gönderilmek üzere yardım etkinliği düzenlendi.
30.05.2024
23:50
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Bingöl'ün Genç ilçesi Kaymakamı Muhammet Güzel, 4 köyü gezerek vatandaşların taleplerini dinledi.
30.05.2024
13:24
Sağlıkta `yıllık reçete dönemi` başlıyor!
Sağlıkta 'yıllık reçete dönemi' başlıyor!
Raporlu ilaç kullananlarla ilgili yeni düzenleme geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre aile hekimlerine artık raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Böylelikle raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alanların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak. Söz konusu uygulama ile yıllık reçete dönemi de başlayacak. Hastalar 3 ayda bir sadece eczaneye gidip ilacını alabilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın