KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Haziran 2023 Pazar
14 °C Parçalı bulutlu

Kaymakamlık mesleğini anlattı

YGS'ye hazırlanan öğrencilerle bir araya gelen Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, öğrencilere kaymakamlık mesleğini anlattı.

Kaymakamlık mesleğini anlattı
10 ŞUBAT 2011 PERŞEMBE 09:21
0
2733
0
AA aa

Solhan Kaymakamı Aydın, Solhan'da dershanecilik eğitimi konusunda faaliyet yürüten Hedef12 Dershanesi'nin YGS'ye hazırlanan öğrencileriyle bir araya geldi.


Dershane Öğretmeni Emine Çakır'ın daveti üzerine öğrenciler ile bir araya gelen Kaymakam Aydın, öğrencilerin talepleri üzerine üniversiteden başlayıp, kaymakam olma adımlarını kademeli bir şekilde anlattı.


Başarılı olacağınız bölümü tercih edin
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kaymakam Aydın, “Hiç kimsenin baskısı olmadan hangi bölümde başarılı olacağınıza güveniyorsanız, o bölümü tercih edin. Ailenizin ya da başkasının sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Sonuçta sizi kendinizden daha çok bilen kimse yok. Üniversite ortamları çok farklıdır. Üniversite tek başına bir ülke gibidir. Çünkü ülkenin her bölgesinden her türlü kişileri barındırıyor” dedi.


Kaymakam kendini ilçede yalnız hisseder
Öğrencilerin Kaymakamlık mesleğinin nasıl olduğu sorusunu yanıtlayan Kaymakam Aydın,“Kaymakamlık sorumluluk isteyen bir meslektir. Hiç bilmediğiniz bir yerde Kaymakam olabilirsiniz. Kaymakam kendini ilçede yalnız hisseder. Çünkü birileriyle oturup kalktığında, ilçede farklı algılanabilir. Kaymakamlık mesleği gerçekten çok ciddi ve sorumluluk isteyen bir meslektir” diyerek mesleğin zorlularından yakındı.


Kaymakam, ilçede yasaların uygulanmasını sağlar
Kaymakamın sorumluluğu hakkında öğrencilere bilgi veren Aydın,“Kaymakam, ilçede yasaların uygulanmasını sağlar, Valinin emirlerini uygular ve ilçedeki çeşitli kamu kurumlarının çalışmaları arasında eşgüdümü sağlar ayrıca halkın şikâyetlerini dinler. En önemlisi halkın ihtiyaçlarını saptar ve giderilmesi için gerekli önlemleri alır ve törenlere başkanlık eder ve resmi ziyaretleri, kabul, eder” diyerek kaymakamın görev alanlarını anlattı.


Kaymakamlık özelliklerini sıraladı
Kaymakamlık mesleğinin özelliklerini merak eden ve Kaymakam olmak isteyen öğrencileri bilgilendiren Aydın, “Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen, yeniliklere açık, yaratıcı, işleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip kimseler olmaları, gerekir” diyerek bilgilendirdi.

Kaymakamlık mesleğin ön eğitimini veren bölümlerin üniversitelerin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, Hukuk Fakültelerinde verildiğini belirten Kaymakam Aydın, bu bölümlerden mezun olanların ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olmaları durumunda, İçişleri Bakanlığı'nca yapılacak Kaymakamlık sınavına girerek mülakatı geçtikten sonra Kaymakam olabilecekleri söyledi.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
04.06.2023
02:06
Cevdet Yılmaz`dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cevdet Yılmaz'dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, ilk mesajını sosyal medyadan paylaştı. Erdoğan'a şükranlarını sunup yeni kabine üyelerini tebrik eden Yılmaz, yeni görevi dolayısıyla tebrik mesajı gönderenlere de teşekkürlerini iletti.
04.06.2023
01:30
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Ortaokulu Hentbol Takımı, son gün aldığı mağlubiyetle şampiyonluk kupasını kaçırarak Türkiye ikincisi oldu. Gençlik Spor İl Müdürlüğü, elde edilen başarıyı 'Kilit taşından parkelere uzanan bu süreçte azim ve inanç vardı. Tüm ekibe teşekkür ediyor başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz' sözleriyle duyurdu.
04.06.2023
01:06
Kur`an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Kur'an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Bingöl'ün Solhan ilçesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.
03.06.2023
22:05
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Erdoğan canlı yayında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevi tevdi edilen Cevdet Yılmaz'ın yeni görevi Bingöl'de sevinçle karşılandı.
03.06.2023
21:25
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
Ele geçirilen bitkilerin, neslinin korunması amacıyla tekrardan doğaya ekileceği öğrenildi.
03.06.2023
21:23
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
Baynal; 'Bingöl ve çevresinde olası afet durumlarında toplumun güvenliğini sağlamak ve hızlı bir şekilde yardım edebilmek için sürekli olarak eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın