Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2020 Salı
17 °C Yer yer bulutlu

'Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz'

AK Parti'li Yılmaz, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, 'Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız.' dedi.

25 EYLÜL 2020 CUMA 17:49
27
3330
15
AA aa
`Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz`

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Doğu Akdeniz'deki kaynaklar, Doğu Akdeniz'deki ülkelerin ve halkların kaynaklarıdır, başkaları gelip bu kaynakları sömürme hakkına sahip değildir." dedi.

Yılmaz, AA muhabirine Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de en fazla kıyısı olan ülke olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu bağlamda kıta sahanlığı, deniz yetki alanlarının söz konusu olduğunu ve Türkiye'nin bu haklarından hiçbir şekilde geri adım atmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Bunun uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye'nin hakkı olduğunu, bir taraftan da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de Doğu Akdeniz'de çok ciddi hak ve yetkileri bulunduğunu söyleyen Yılmaz, "Birileri Türkiye'yi dışlamaya çalıştılar, bu süreçte bazı ittifaklar oluşturdular. Türkiye'yi adeta Antalya'ya hapsetme gibi bir anlayış içine girdiler. Hiçbir geçerliliği olmayan birtakım haritalar, çalışmalar yapma gayreti içinde olanlar oldu ama bunları Türkiye boşa çıkardı." şeklinde konuştu.

"Başkasının hakkında gözümüz yok"

Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmaları hatırlatan ve bu anlaşmalarla büyük bir oyunun bozulduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

"O anlaşmamızı yaparken de 'Biz Libya ile anlaşma yaptık, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç diğer bütün ülkelerle de müzakereye hazırız' dedik. Biz kendi hakkımızı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hakkını savunuyoruz, başkasının hakkında da gözümüz yok. Hiçbir zaman Türkiye sömürgeci, emperyalist bir yaklaşım içinde olmamıştır. Sömürgeciler, emperyalistler başkasının hakkında gözü olanlardır. Türkiye ise hiçbir zaman başkasının hakkında gözü olan bir ülke olmadı tam aksine herkesin hakkına, hukukuna saygı duyan bir ülke ama kendi hakkını, hukukunu da başkasına yedirmeyen, bu kararlı tavrını da ortaya koyan bir ülke."

Türkiye'nin sismik gemileri ve sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz'de çok güçlü bir varlık gösterdiğini, donanması, hava gücü ve tüm unsurlarıyla bunu desteklediğini vurgulayan Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin böylece kararlılığını, gücünü, haklı pozisyonunu ve kudretini ortaya koyduğuna değindi.

"Haklı olduğuna inanmayanlar müzakereden kaçar"

Türkiye'nin diğer taraftan da diplomasinin tüm imkanlarına müracaat ederek, diplomasiye de açık bir ülke olduğunu ortaya koyduğuna işaret eden Yılmaz, "Hani sahada ve masada diyoruz ya hem sahada hem masada haklarımızı savunuyoruz. Kimler kaçar müzakereden, diplomasiden? Haklı olduğuna inanmayanlar kaçar. Nitekim Yunanistan uzun bir süre bu müzakerelerden kaçtı. Halbuki siz kendinize inanıyorsanız, hukuken doğru bir yerde olduğunuza inanıyorsanız müzakere etmekten kaçmazsınız. Nitekim son dönemlerde birtakım müzakereler başladı teknik düzeyde. Bu da olumlu bir gelişme." diye konuştu.

"Fransa hiç hakkı olmayan konulara girdi"

Fransa'nın tutumuna ilişkin de değerlendirme yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, şunları kaydetti:

"Fransa bir dönem maalesef çok yanlış çıkışlar yaptı. Bölgede 1 santimetrekare arazisi olmadığı halde boyunu aşan laflar etti ve hiç hakkı olmayan konulara girdi, nitekim Libya'da da darbeci bir generali desteklemişti. Yaptığı yanlışları da hep birlikte bütün dünya kamuoyu gördü ama Avrupa Birliği'ni de bir anlamda kullanmaya gayret etti bu çerçevede. Son dönemlerde biraz daha normal bir pozisyona doğru geldiğini görüyoruz. Bu sevindirici, inşallah böyle de devam eder bu yaklaşım. Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız."

Türkiye'nin her zaman barıştan, diplomasiden ve uzlaşmadan yana olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bizim temel anlayışınız şudur: Doğu Akdeniz'deki kaynaklar, Doğu Akdeniz'deki ülkelerin ve halkların kaynaklarıdır, başkaları gelip bu kaynakları sömürme hakkına sahip değildir. 'Kazan kazan anlayışı' içinde, iyi komşuluk anlayışı içinde Yunanistan olsun, diğer ülkeler olsun, Mısır olsun başka ülkeler olsun Türkiye ile oturup müzakere ederlerse herkesin kazanacağı çözümler mutlaka bulunur. Bizim anlayışımız budur. Biz herkesin kazanacağı ve bölgesel bir perspektifle hareket ediyoruz ama bazı ülkeler maalesef bölge dışı güçlerin enstrümanı haline gelip istikrarı bozucu birtakım davranışlar içine girdiler. İnşallah önümüzdeki süreçte artık böyle davranışlar görmeyiz. Bizim pozisyonumuz da açık, sonuna kadar da bu pozisyonumuza devam edeceğiz. Hakkımızı hem sahada hem masada koruma kararlılığı içinde olacağız."

"Tarihi günlerden geçiyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok tecrübeli olduğunu, bölgeyi, dünyayı ve dengeleri iyi okuyan bir lider olduğunu söyleyen Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bunlar tarihi dönemler bunun da altını çizmek isterim, bugün Allah korusun bir yanlış yaparsanız bunun sonucu belki çeyrek asır, yarım asır ülkenizi etkiler. Bugün yapacağınız doğrular da yine aynı şekilde gelecek nesiller adına son derece önemli kazanımlar getirmiş olur. Dolayısıyla tarihi günlerden geçiyoruz, gerek Libya ile ilgili aldığımız inisiyatifler gerek Doğu Akdeniz'de bu kaynakları arama ile ilgili yaptığımız çalışmalar, hakkımıza, hukukumuza dönük çalışmalar tarihi çalışmalar ve uzun vadeli ülkemizin menfaatleri ile ilgili son derece önemli çalışmalar. Bu konuda hepimizin Sayın Cumhurbaşkanımızın hükümetimizin arkasında sımsıkı durmamız lazım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, hangi partiye mensubiyet sahibi olursa olsun milli duruş sergilenmesi gereken bir konudan bahsediyoruz. Maalesef bazı muhalefet partileri zaman zaman bundan uzaklaşıyorlar, milli duruş sergilemeleri gerekirken başka ülkelerin, Türkiye'nin çıkarlarına aykırı ülkelerin söylemlerini içerde dillendiriyorlar, bu da üzücü elbette. Bunun hiçbir şekilde izah edilir bir tarafı yok."

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62681)
29 Eylül 2020 Salı 12:06
dürüst olalım beyler lütfen, Cevdet yılmazın yerinde olsaydınız birçoğunuz onun aynısını yapardınız. kamuya , işkura kendi adamlarınıza öncelik vermeyecek miydiniz? O halde sizin cevdet beyden ne farkınız var, aslında birçoğunuz onu eleştirirken kendinizi de eleştirdiğinizin hiç farkında değilsiniz. Gerçekten adil olmak isteyen biri adam kamuda adam kayırmaz, herkes aldığı puan ya da gerçek kriterlere göre bir işe yerleşir. Cevdet beyin hizmet yönünden sütaş-köprü-üniversiteye yatırımlar konusunda faydası oldu ama yeterli mi kesinlikle çok eksik. çok daha fazlasını yapabilirdi ama yapmadı..
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62672)
29 Eylül 2020 Salı 10:29
SEN VE SENİN YANINDAKİLER NASIL HESAP VERECEK ONU MERAK EDİYORUM
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62611)
28 Eylül 2020 Pazartesi 01:29
Amcasına güvenip işe gitmeden yıllardır maaş alanlar için de hak hukuk arasan keşke.
Beğendim (7) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62606)
27 Eylül 2020 Pazar 23:41
Bingöl de işkur alımlarında adil olmadıkları ortadadır. Yazıklar olsun torpille işe girenlerle benim Allahım nasıl bir olur kahretsin hepnizi...
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62593)
27 Eylül 2020 Pazar 01:16
Bu memleketin toprağı bozuk...İnsanı fesat..Mayası bozuk mayası..Eleştiri yaparken bile hainlik kokuyor..Ulaşamadığın insana klavya gladyatörlüğü yapmak ne kadar rahat..Zorunuzu giden asıl sebep dik ve tavizsiz duruşu..Hade ordan ekmeğinize bal sürmedi diye yazın çizin atın bide kendiniz beğeni yapın..Hade ordan işininize menfaatinize yaramayan insanı karalayın...Allah herşeyi gören ve bilendir..
Beğendim (2) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62821)
02 Ekim 2020 Cuma 12:33
@Misafir Kullanıcı SEN VE SENİN GİBİLER BU MEMLEKETE KURBAN OLUN HADDİNİ BİL..AĞA BABALARINIZ BU MİLLETİN OYLARIYLA BU MİLLETE ARTİSTİK YAPMASIN..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62646)
28 Eylül 2020 Pazartesi 21:40
@Misafir Kullanıcı Allah senide onuda biliyor sen nerde müdürsün
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62638)
28 Eylül 2020 Pazartesi 19:29
@Misafir Kullanıcı Bağımsız aday olsun.cok merak ediyorum dik duruşunu ve kac oy aldığını.milletin sırtına yaslanıp efelenmemek lazim
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62634)
28 Eylül 2020 Pazartesi 19:23
@Misafir Kullanıcı İnsanlarin kendi hizmetkarı ile ne gibi bir sıkıntısı olabilir ki sadece millet hizmet bekliyor. Buda sizin gibilerin zoruna gitmesin Cevdet bey bu gün halka mal olmuş halkın iradesidir tabiki eleştiren olacak cehaletiniz sonraya bırakın bence
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62588)
27 Eylül 2020 Pazar 00:22
Belediye halk otobüsü istiyoruz
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62565)
26 Eylül 2020 Cumartesi 14:18
O Kadar bingöl milletinin hakini yediniz her yere kendi adamlarinizi yerlestirdiniz her tarafiniz yalan hile torpil bu milletin ahi iki cihanda
Kendi ülkesinde hak ve adalet olmayanin baska kimseye hak talep etme hakki yoktur
Beğendim (29) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62624)
28 Eylül 2020 Pazartesi 13:18
@Misafir Kullanıcı Insan akrabasini alir ama Hersey esit bir sekilde olmali hak ve hukuk Niye vardir baskasida insan deyilmi evi ailesi yasam hakki yokmu
Peki sana sorayim torpilsiz gariban ne yapacak bu memlekete herkesin dayisimi olmasi lazim bir yere gelmek icin
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62595)
27 Eylül 2020 Pazar 02:56
@Misafir Kullanıcı Sen olsan başka yabancı adamlarımı alacaktin gerçekten yoksa kendi akrabalarını onlar gibi merak ediyor insan
Beğendim (1) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62559)
26 Eylül 2020 Cumartesi 06:53
BİNGÖL ' de İŞE ALIMLARDA HAK-HUKUK GÖZETMENİZE HAYRANIM DOĞRUSU .!!.
Beğendim (29) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62552)
25 Eylül 2020 Cuma 22:41
insanlarin neden senin yorumlarin karşısında tepkisiz kaldığını merak etmiyorsun. Bence biraz merak et çünkü adini duymak bile istemiyorlar...
Beğendim (29) Beğenmedim (3)Cevapla
20.10.2020
17:00
Berdibek: `Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset`
Berdibek: 'Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset'
'Bingöl halkı kadirşinastır. Düğününde, taziyesinde, hastalığında yanında görmek istiyor, bu hassasiyeti göstermenizi bekliyor. Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset. Bazen lastik patlar, bazen arıza yapar aracınız. Nihayetinde taşıdığınız yükün kıymetini biliyorsanız, temkinli ve dikkatli olursunuz. Bizler de bu tecrübelerle yolumuza devam ediyor, hizmet üretimi için çabamızı sürdürüyoruz. Bu yolda tek derdimiz var, halkın gönlünde ilelebet yer almak..'
20.10.2020
16:40
Millet bahçesinde ilk kazı!
Millet bahçesinde ilk kazı!
Genç Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Bingöl tarihinin en önemli projeleri arasında gösterilen Millet Bahçesi projesinde ilk kazma vuruldu. Çalışmaların aralıksız sürdürüleceği ve projenin 2021 yılının Haziran ayı içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.
20.10.2020
16:39
`İş hanını geri almak 26 milyon TL`ye mal oldu!`
'İş hanını geri almak 26 milyon TL'ye mal oldu!'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine verdiği önergede: 'AKP'li Bingöl Belediyesi'nin bir önceki dönem parti yönetiminin, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile sattığı belediyeye ait iş hanını geri alması 26 milyon TL'ye mal olmuştur' dedi.
20.10.2020
16:38
Bal, Edirne`ye atandı
Bal, Edirne'ye atandı
Bingöl İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Meltem Bal, Edirne İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne atandı.
20.10.2020
16:37
19 Sivil Şehit Dualarla Anıldı
19 Sivil Şehit Dualarla Anıldı
Bingöl'de 18 yıl önce bugün bir mezrada teröristler tarafından şehit edilen 19 sivil dualarla anıldı.
20.10.2020
16:36
`İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti`
'İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti'
20 Ekim 1992 yılında Bingöl'ün Solhan ilçesindeki olayın unutulmadığını aktaran Kızılboğa: 'Terör, ülkemizde uzun yıllar boyunca kan döktü. İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti ve çekmeye devam ediyor.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın