KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
27 °C Kısmen güneşli

'Kılıçdaroğlu dışında bir aday çıkarsa Altılı Masa dağılır'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, altılılı masanın ortasına bombayı koydu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da yakınlığı ile bilinen Bülent Kuşoğlu, 'Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok' deyip noktayı koydu: 'Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.'

`Kılıçdaroğlu dışında bir aday çıkarsa Altılı Masa dağılır`
16 EYLÜL 2022 CUMA 12:38
0
5097
0
AA aa

HDP'li bakan, ihale meseleleri, son olarak da İYİ Parti Genel Başkanı'nın “Kazanacak aday Kılıçdaroğlu mu?” sorusuna, “İyi bir soru olmadı. Henüz bilmiyorum” sözleriyle başlayan yanıtı “Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında soğuk rüzgârlar esiyor, masa dağılıyor” yorumlarına neden oldu. Hürriyet yazarı Hande Fırat, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ile altılı masadaki krizi ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını konuştu.  İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın kurmayı Kuşoğlu'nun Altılı Masa'da yeni kriz çıkartacak açıklamaları...

CHP'nin adayı kesin Kılıçdaroğlu mu?

- CHP'nin adayı kesin olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu?
Kuşoğlu: Kesin ve çok da normal. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday çıkarmalı.

- Peki Akşener kendisine sorulan soruya neden “Bu iyi soru olmadı” yanıtını verdi, desteklemiyor mu?
Kuşoğlu: Bence Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyor ama bir karar almadı.

Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır

- 6'lı masanın tamamı Kılıçdaroğlu'nu destekliyor mu?
Kuşoğlu: Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu'nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.

Akşener Mansur Yavaş'ı getirirse

- Akşener masaya başka isim getirirse ne olur? Mansur Yavaş ismini getirir mi?
Kuşoğlu: Konsensus aranır ama Mansur Bey, adının masaya getirilmesini kabul etmez. Meral Hanım da getirmez.

- Akşener seçimin riske atılamayacağını söyledi. Anketleri masaya getirirse?
Kuşoğlu: Anketlerle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı tespit etmek doğru mudur? Anketler popülariteyi gösterir sadece. Kılıçdaroğlu dışında aday çıkarmak masanın dağılması anlamına gelir. En büyük partinin isteği olmazsa bozulur.

Tehdit, şantaj, para ile birçok kişi kullanılmaya çalışılıyor!

"Altılı Masada çatlak yok ancak birbirine zıt siyasi zihniyetler buluştu. Çok özel bir durum" diyen Bülent Kuşoğlu, şu iddialarda bulundu:
- 6'lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6'lı masa niye HDP'ye bakanlık versin ki? İktidar olmak isteyen 6'lı masa. Ancak iktidar manipülasyon yapıyor. CHP, HDP'den uzaklaşsa iktidar onlarla yakınlaşacak.
- Son dönemde 6'lı masaya zarar vermek için tehdit, şantaj, para ile birçok kişi kullanılmaya çalışılıyor.

Adaydan önce liderler arasında protokol

6'lı masada liderler yol haritası ve ittifakın nasıl olacağını açıklayan bir protokole imza atacaklar. Görece küçük partilerden hangilerinin CHP ve İYİ Parti listelerinden seçime gireceklerine de karar verilecek. Peki nasıl bir yapı kurulması bekleniyor?

- Kemal Bey seçilirse liderlerin başkan yardımcısı olması gündeme gelebilir. Belki de liderler bir kurul olarak kararnamelerde imza sahibi olacaklar.

- Başkan yardımcılıklarının, bakanlıkların paylaşımı da konuşulacak.

- Tüm bu süreç ekim ayından itibaren masanın gündeminde.

Geçiş döneminde partili cumhurbaşkanı olacak

- Gelelim Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda partinin başında kalıp kalmayacağı tartışmasına. Aslında Kılıçdaroğlu başından beri “Partisiz Cumhurbaşkanlığı'nı” savunuyordu. Ancak Kuşoğlu bu konuda geçiş dönemi için fikir değişikliğine gidildiğini açıkladı:
- “Cumhurbaşkanı seçildiğinde bir geçiş dönemi yaşanacak. Bu süreci atlatana kadar hem cumhurbaşkanı hem de genel başkan olarak kalması gerekiyor.
- Geçiş dönemi ne kadar kısa olursa o kadar iyi.”

İnternethaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın