Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Ekim 2021 Pazar
8 °C Açık

Kıraat Merkezi açılışa hazır

Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışı Kur'an'a ve Kıraat İlmine gönlünü ve ömrünü veren hocaların katılımıyla gerçekleştirilecek.

15 ŞUBAT 2018 PERŞEMBE 21:41
3
2817
0
AA aa
Kıraat Merkezi açılışa hazır

Bingöl Üniversitesi'nde eğitim vermeye başlayan Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin resmi açılışı 21 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Resmi Gazetenin 24 Nisan 2017 tarih ve 30047 sayılı nüshasında yayınlanan yönetmelikle kurulan Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışına Reisü'l Kurra Mustafa Demirkan Hoca, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Hamdi Arslan Hoca, TİYEMDER Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı konuşmacı olarak katılacak.

Aynı gün Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde ve 2016 yılı Dünya Kur'an okuma birincisi olan Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Bıçakçı Alaattin Camii İmam Hatibi İsmail Kaya, Bafra Müftülüğü Din Görevlisi Cihan Kodal, KKTC Lefkoşa Hz. Ebubekir Camii İmam Hatibi Hakan Moral da okuyucu olarak katılacakları programımızda konuklara Kur'an ziyafeti sunacak.

Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışı ve Kıraat İlmi'nin önemini anlatan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Kıraat İlmi, Kur'an-ı Kerim'in okunuşu ile ilgili değişik rivayetlerin öğretildiği, derinlemesine bir Kur'an okuma ilmi de diyebileceğimiz bir bilim dalıdır. Kıraat İlmi, ilk olarak Yıldırım Bayezid döneminde Osmanlı'da öğretilmeye başlanmıştır. Bir takım inkıtalarla günümüze kadar da ulaşmıştır. Bu noktada yakın geçmişte Kıraat İlmi'nin Türkiye'de öğretilmesi ve gündemde kalması noktasında en etkin kişi şüphesiz Merhum Reisü'l Kurra Abdurrahman Gürses Hoca Efendidir. Şu anda Türkiye'de Kıraat İlmini öğreten hocaların büyük çoğunluğu Gürses Hoca'nın talebeleri ya da talebelerinin talebeleridir. Üniversitemizdeki Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin de nihai hedefi kurralar yetiştirmek ve icazet verebilen bir kurum haline gelebilmektir” şeklinde konuştu.
Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılışına bütün Bingöl halkını da davet eden Prof. Dr. Çapak, “Bu bağlamda Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ilk olarak 2017-2018 Öğretim Yılının Güz Yarıyılında 140 kayıtlı öğrencimize Kur'an-ı Kerim okumaya giriş ve tecvit bilgisi dersleri vermiştir. Bahar yarıyılında ise Üniversitemizin İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokoller çerçevesinde hizmet içi eğitim verilecek. Bu kapsamda Bingöl ilindeki Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki İmam Hatip Liselerinde bulunan meslek derslerinin öğretmenleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine hizmet içi eğitim programları planlandı. Yine bu protokoller çerçevesinde Bingöl İl Müftülüğü bünyesinde çalışan imam hatip ve müezzin kayyımlara yönelik hizmet içi eğitim programları da planlandık” dedi.

“Alanını kendisi iyi bilmeyen bir öğretmenin öğrencilerine ve alana hâkim olmayan bir din görevlisinin topluma ve cemaatine tam anlamıyla verimli olması beklenemez” diye sözlerini sürdüren Prof. Dr. Çapak, şöyle devam etti: “Bütün bu faaliyetleri bir program dâhilinde özellikle uygulamalı olarak ayrıca her türlü teknik imkânlarla donatılmış dersliklerimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimizde bu eğitimleri, işinin uzmanı, kıraat ilmine hakim, kıraat ve tashih-i huruf eğitimi almış öğretim görevlilerimizle yapmayı planlıyoruz. Merkezimizin öncelikle Bingöl ili için sonrasında da tüm bölge için bir imkân ve fırsat olduğunu düşünüyorum. Merkezimiz başta Bingöl olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olsun.”

Eğitime başlanan merkezde, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde ileri düzeyde Kur'an-ı Kerim'i usulüne uygun okuma, ezan, sela ve aşir gibi cami okumalarına yönelik eğitimi verilecek. Farklı ülkelerden âlimlerin de ders vereceği merkezin ileride enstitüye dönüştürülmesi planlanıyor.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
16.10.2021
13:38
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Jandarma tacirlere geçit vermedi! Piyasa değeri dudak uçuklattı!
Bingöl'de jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 4 Milyon 500 Bin TL piyasa değerinde 11 kilo Metamfetamin ve 11 kilo esrar ele geçirildi.
16.10.2021
10:37
Benzin ve motorine zam
Benzin ve motorine zam
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzine 14, motorine 41 kuruş zam yapıldı.
16.10.2021
10:36
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik kartlarında yeni dönem! Vatandaşa kolaylık sağlayacak!
Kimlik karlarıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni düzenlemeyi duyurdu.
16.10.2021
10:35
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan duyurdu! Tam kapasite ibadete açılıyor
Suudi Arabistan, koronavirüs kısıtlamalarını hafifletme adımlarının bir parçası olarak Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin tam kapasiteyle ibadete açılmasına izin vereceğini duyurdu.
15.10.2021
17:46
Bingöl`de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de tuzaklamış EYP imha edildi
Bingöl'de toprağa gömülü vaziyette metal teneke içerisinde 5 kilo plastik El Yapımı Patlayıcı madde (EYP), jandarma ekiplerince imha edildi.
15.10.2021
17:45
Vali Kadir Ekinci`nin `Mevlid Kandili` Mesajı
Vali Kadir Ekinci'nin 'Mevlid Kandili' Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Mevlid kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Ekinci mesajında: 'Peygamber efendimizi anma ve anlama vesilesiyle kendimize dönük muhasebeler de yapmalıyız. Maneviyatımızı, birlik ve berberliğimizi, yardımlaşma ve dayanışmamızı risalet kurumu ve evrensel örneklik dolayımında yeniden gözden geçirmeliyiz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın