Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Mayıs 2020 Çarşamba
°C

Kış evine büyük ilgi

Bingöl'de bir girişimci tarafından hazırlanan kış evinde, kentin yöresel yiyecekleri tüketilirken, soba üstünde kestane ve patates pişirilerek eski kış günlerine olan özlem gideriliyor. Mekânda kadınların ördüğü örgüler ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

07 OCAK 2019 PAZARTESİ 19:29
8
3525
7
AA aa
Kış evine büyük ilgi

Bingöl'de girişimci Osman Topluk, müşterilerine eski kış günlerini aratmayacak bir şekilde hizmet vermeye başladı. Kış evi adıyla açtığı işletmede kentin yöresel yiyecekleri olan ceviz, pestil ve kuru dut gibi yerli ürünleri müşterilerine sunan Topluk, kurduğu sobanın kuzinesinde patates, kestane, haşlanmış nohut ve köz çayı da ikram ediyor. Topluk, kadın müşterilerine ise ihtiyaç sahipleri ailelere göndermek üzere kışlık ürünler diktirmeye başladı.

Hazır yiyeceklere karşılık, eskiden hemen hemen her evde görülen yöresel kültür ürünlerine dikkat çekmeye çalıştığını belirten Topluk, “Bingöl'de birçok kafe sektörü mevcut. Kafe sektörlerinin tamamında ne yazık ki gazlı içecekler mevcut olduğu için farklı bir ambiyans oluşturmaya çalıştık. Bununla beraber de evlerde ve kafelerde artık doğalgaz kullanıldığı için bizde bunu fırsata çevirerek sobamızı kurup bu işe giriştik. Buraya gelen misafirlerimize eski geleneksel kış gecelerini yaşatmak için sobamızda demlenen çayımız, sütümüzle beraber patates, kestane, börek ikramında bulunuyoruz. Gazlı içecekler yerine ise milli içeceğimiz olan hoşafı servis ediyoruz. Müşterilerimize sohbetle demlenen çayla, pestilinden dutuna kadar ikram ediyoruz. Gelen müşterilerimize canları sıkılmasın diye bir taraftan canlı müzik yapmaya çalıştık, diğer taraftan dileyen müşterilerimiz sazını alıp burada istediğini çalabiliyor" dedi.

"KIŞ EVİNDE ÖRÜLEN ÖRGÜLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDİYOR"

Kadın müşterilerinin örgü ördüğünü de ifade eden Topluk, örülen örgüleri ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydetti.

Kış evinde ihtiyaç sahibi aileler için kışlık ürünler diktiğini dile getiren müşterilerden Gülcan Çete, “Burası çok güzel bir mekan. Evlerimiz artık doğalgaz var ve burada soba kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Sobaya hasretiz. Biz artık ailecek müsait zamanlarımızda buraya gelip, sobanın üstünde çayımızı demliyorlar. Pestil, ceviz ve Bingöl böreği yapılıyor ve burada çocuklarımızla onları tüketiyoruz. Kış mevsimde ihtiyacı olan ailelere burada örgü örüp ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Müşterilerden Fatih Atlı ise, “Günün bütün stresini atmak için burayı tercih ediyoruz ve müzisyen arkadaşlarla çay demleyip içiyoruz. Kendi aramızda müzik yapıyoruz bazen de bizim gibi müşteriler talep ediyor onlara söylüyoruz. Çok samimi bir ortam ve talebin artmasını isterim” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36323)
08 Ocak 2019 Salı 22:40
@Misafir Kullanıcı Karşıyaka mahallesi Barman süper market karşısı
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36299)
08 Ocak 2019 Salı 09:40
Lütfen adres bilgilerinizi paylaşırmısınız
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36286)
08 Ocak 2019 Salı 06:42
Adresi paylaşırsanız seviniriz
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36281)
07 Ocak 2019 Pazartesi 23:07
Adres bilgisi paylasirsaniz sevinirim ben de gelmek istiyorum
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36280)
07 Ocak 2019 Pazartesi 22:44
osman toplukta giricimci olduya :)))
Beğendim (9) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36357)
09 Ocak 2019 Çarşamba 15:16
@Misafir Kullanıcı beğenmedin mi olacak doğrusu
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36317)
08 Ocak 2019 Salı 20:38
@Misafir Kullanıcı Beyenmedinmi
Beğendim (0) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36277)
07 Ocak 2019 Pazartesi 19:59
Hayırlı olsun Osman kardeş adresi bilmiyoruz onu yazsaniz
Beğendim (3) Beğenmedim (3)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın