Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Temmuz 2020 Salı
°C

Köylü zehirleniyor!

Bingöl'ün Yayladere ilçesine bağlı bir köyde yapılan kanalizasyon şebekesi dereye bağlandı. Dere sularına akıtılan lağım suları, köylünün sağlığını tehdit ediyor. Şikâyetler üzerine köyde inceleme yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, 'size zararı yok' dedi.

21 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ 11:42
0
3202
0
AA aa
Köylü zehirleniyor!

Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Güneşli Köyü’nde yapılan kanalizasyon köylünün kullandığı dereye bağlandı. Güneşli Köyü ve köye bağlı Başparmak ile Çaylıca mezrasının kullandığı dereye akıtılan lağım suları köylünün sağlığını tehdit ediyor.

Duruma tepki gösteren köy sakinlerinden 74 yaşındaki Sabri Işık, aynı derenin suyuyla sebze bahçelerinin sulandığını, köylünün bulaşık ve giysilerini yıkadığını söyledi. Köylünün bu durum karşısında rahatsız olduğunu dillendiren Işık, ilçe Kaymakamlığı başta olmak üzere İl Özel İdaresi ve Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini söyledi.

KAYMAKAMLIK: “HALKA HİZMET”

Kanalizasyon sularının kaynağı Çaylıca mezrasında bulunan dereye aktarıldığını ve aynı dereden köy ve mezra halkının yararlandığını ifade eden Işık, ilçe Kaymakamlığıyla yapılan görüşmede yetkilerin kendilerine ‘halka hizmet için yapılıyor’ cevabı verdiklerini söyledi.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gelen heyetin ‘size zararı yok’ dediğini ifade eden Işık: “Şikâyetler üzerine Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden bir görevli geldi. İçme sularının tahlil edileceğini söyledi. Biz kendisine içme sularında sıkıntı yok dedik. Oda bize ‘o halde bu durumun size zararı yok’ dedi. İl Özel İdaresi ise, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden çıkacak rapora göre hareket edeceklerini söyledi” diye konuştu.

“KANALİZASYON SULARI BAŞKA YERE AKTARILSIN”

Kanalizasyon sularının başka bir noktaya aktarılması için köylüden imza toplayarak, ilgili birimlere gönderdiklerini ifade eden Işık, son olarak şunları söyledi: “ pis suların aktığı dereden tüm köylü halkı faydalanıyor. Hayvanlarımız aynı dereden su içiyor. Bağımızı bahçemizi aynı dereden suluyoruz. Aynı bahçede çıkan sebzelerden yiyoruz, o dereden su içen hayvanların etinden sütünden faydalanıyoruz yetkililer ‘size zarar yok’ diyor. Yine aynı derenin balığını yiyorduk çocuklarımız serinlemek için derenin su arklarını kullanıyor, kadınlarımız kızlarımız çamaşır ve bulaşıkları aynı derenin suyuyla yıkıyor. Yetkilerden bu duruma çözüm bulmasını istiyoruz tüm köylünün sağlığı tehdit altındadır.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
14.07.2020
16:47
`Aziz Milletimiz, bu hayasız akına geçit vermemiştir`
'Aziz Milletimiz, bu hayasız akına geçit vermemiştir'
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için bir açıklama yapan Vali Ekinci' 'Aziz Milletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sel olup meydanlara akmış, bu hayasız akına geçit vermemiştir.'
14.07.2020
16:46
Karlıova Belediyesi, peyzaj çalışmalarını sürdürüyor
Karlıova Belediyesi, peyzaj çalışmalarını sürdürüyor
Karlıova Belediye Başkanlığı, ilçe merkezindeki peyzaj çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.
14.07.2020
16:45
15 Temmuz, direnişle dirilişin destanıdır
15 Temmuz, direnişle dirilişin destanıdır
Bingöl Eğitim Bir-Sen, 15 Temmuz nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; 'Dünyanın unuttuğumuzu sandığı tarihsel misyonumuza duygu olarak yeniden döndük, misyonumuza sahip çıktık, hiçbir denklemin bizi hiçe sayamayacağını şehitlerimizin kanı, gazilerimizin cesareti, milletimizin dirayetiyle ortaya koyduk.'
14.07.2020
12:26
Bingöl`de 2 kaymakam değişti
Bingöl'de 2 kaymakam değişti
Atama Kararlarına göre, Karlıova Kaymakamlığına Burdur-Altınyayla Kaymakamı Sedat Özdemir, Kiğı Kaymakamlığına Edirne-İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, Vali Yardımcılığına ise Yozgat- Akdağmadeni Kaymakamı Murat Kaplay atandı.
14.07.2020
12:25
O karanlık geceyi unutamıyorlar
O karanlık geceyi unutamıyorlar
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul'da yaralanan gazi Mehmet Akif Özdemir ile Ankara'da gazi olan Onur Asutay, 15 Temmuz'un 4. yılında o karanlık geceyi anlattı
14.07.2020
12:24
`15 Temmuz Demokrasi gününü gururla anacaklar`
'15 Temmuz Demokrasi gününü gururla anacaklar'
Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün gelecek nesillerin göğsünü kabartarak gururla anacağı bir hadise olduğunu belirtti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın