Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
15 Aralık 2019 Pazar
°C

Köylü zehirleniyor!

Bingöl'ün Yayladere ilçesine bağlı bir köyde yapılan kanalizasyon şebekesi dereye bağlandı. Dere sularına akıtılan lağım suları, köylünün sağlığını tehdit ediyor. Şikâyetler üzerine köyde inceleme yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, 'size zararı yok' dedi.

21 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ 11:42
0
2914
0
AA aa
Köylü zehirleniyor!

Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Güneşli Köyü’nde yapılan kanalizasyon köylünün kullandığı dereye bağlandı. Güneşli Köyü ve köye bağlı Başparmak ile Çaylıca mezrasının kullandığı dereye akıtılan lağım suları köylünün sağlığını tehdit ediyor.

Duruma tepki gösteren köy sakinlerinden 74 yaşındaki Sabri Işık, aynı derenin suyuyla sebze bahçelerinin sulandığını, köylünün bulaşık ve giysilerini yıkadığını söyledi. Köylünün bu durum karşısında rahatsız olduğunu dillendiren Işık, ilçe Kaymakamlığı başta olmak üzere İl Özel İdaresi ve Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini söyledi.

KAYMAKAMLIK: “HALKA HİZMET”

Kanalizasyon sularının kaynağı Çaylıca mezrasında bulunan dereye aktarıldığını ve aynı dereden köy ve mezra halkının yararlandığını ifade eden Işık, ilçe Kaymakamlığıyla yapılan görüşmede yetkilerin kendilerine ‘halka hizmet için yapılıyor’ cevabı verdiklerini söyledi.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gelen heyetin ‘size zararı yok’ dediğini ifade eden Işık: “Şikâyetler üzerine Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden bir görevli geldi. İçme sularının tahlil edileceğini söyledi. Biz kendisine içme sularında sıkıntı yok dedik. Oda bize ‘o halde bu durumun size zararı yok’ dedi. İl Özel İdaresi ise, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden çıkacak rapora göre hareket edeceklerini söyledi” diye konuştu.

“KANALİZASYON SULARI BAŞKA YERE AKTARILSIN”

Kanalizasyon sularının başka bir noktaya aktarılması için köylüden imza toplayarak, ilgili birimlere gönderdiklerini ifade eden Işık, son olarak şunları söyledi: “ pis suların aktığı dereden tüm köylü halkı faydalanıyor. Hayvanlarımız aynı dereden su içiyor. Bağımızı bahçemizi aynı dereden suluyoruz. Aynı bahçede çıkan sebzelerden yiyoruz, o dereden su içen hayvanların etinden sütünden faydalanıyoruz yetkililer ‘size zarar yok’ diyor. Yine aynı derenin balığını yiyorduk çocuklarımız serinlemek için derenin su arklarını kullanıyor, kadınlarımız kızlarımız çamaşır ve bulaşıkları aynı derenin suyuyla yıkıyor. Yetkilerden bu duruma çözüm bulmasını istiyoruz tüm köylünün sağlığı tehdit altındadır.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
13.12.2019
16:53
Baharda hizmete giriyor
Baharda hizmete giriyor
Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri için düzenlenen önlük giyme töreninde konuşan Rektör Çapak, Bingöl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne bağlı Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bahar aylarında Bingöl'ün hizmetine sunulacağını açıkladı.
13.12.2019
16:52
İŞKUR`dan istihdam garantili kurs
İŞKUR'dan istihdam garantili kurs
Bingöl İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ile özel şirketler arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi kapsamında 156 kişiye yönelik istihdam garantili mesleki kurslar verilecek.
13.12.2019
16:51
Çiftçiye arazi kolaylığı
Çiftçiye arazi kolaylığı
Tarım yapmak isteyen ve arazisi olmayan ya da yetersiz gelen vatandaşlar için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.
13.12.2019
16:50
Aralık`ta Mobil Araçla Kanser Taraması Yapılacak
Aralık'ta Mobil Araçla Kanser Taraması Yapılacak
Sağlık Bakanlığı tarafından Bingöl Merkez ve ilçelerinde kanser taraması yapılması için mobil kanser tarama aracı gönderildi. Aralık ayı boyunca çalışacak araçta şartları uyan vatandaşlar kanser taraması yaptırabilecek.
13.12.2019
16:49
Bingöl Üniversitesi 8 Öğretim Görevlisi Alacak
Bingöl Üniversitesi 8 Öğretim Görevlisi Alacak
Bingöl Üniversitesi, çeşitli bölüm ve programlarda çalışmak üzere 8 adet öğretim görevlisi alınacağını duyurdu. 11 Aralık'ta başlayan başvurular 25 Aralık'ta sona erecek.
13.12.2019
16:48
Bingölspor lidere konuk oluyor
Bingölspor lidere konuk oluyor
Bölgesel Amatör Ligdeki temsilcimiz 12 Bingölspor, ilk devrenin son maçında ligin namağlup lideri Mardin Büyükşehir Başakspor'a konuk olacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın