Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2021 Perşembe
-7 °C Açık

Köylülerden elektrik mücadesi

Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı köylerde kar yağışından dolayı elektrik direkleri devrildi. Köylüler, direk dikimi için seferber oldu.

02 MART 2014 PAZAR 23:22
0
2220
0
AA aa
Köylülerden elektrik mücadesi

Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı olan ve yoğun kar yağışından direklerin devrilmesi nedeniyle üç gündür elektrik verilemeyen Sakaören ile Kargapazarı köylüleri, el ele vererek devrilen direkleri yerine dikti.

Direklerin yerine dikilmesi üzerine elektrik şirketine bağlı ekipler, gerekli onarımı yaptıktan sonra iki köye elektrik verildi. Karlıova'ya 10 kilometre mesafede bulunan 611 nüfuslu Sakaören köyü ile 7 kilometre uzaklıkta bulunan 1750 nüfuslu Kargapazarı köyüne yoğun kar yağışı nedeniyle elektrik direklerinin devrilmesi sonucu 3 gün elektrik verilemedi.

Köylülerin başvurduğu Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi çalışanlarının elektrik direklerinin tekrar dikilmesi halinde iki köye elektrik verilebileceğini belirterek köylülerden yardım istedi. Köylüler, FEDAŞ görevlilerinin yardımına koşarken, söz konusu direklerin yerleştirileceği yerin kazılması için de Karlıova Belediyesi'ne ait bir kepçe çukur açtı. Köylülerle FEDAŞ çalışanları yarım metreyi bulan karda el ele vererek direkleri 1 kilometre yerde sürükleyerek dikilecekleri yere kadar götürdü. Köylüler ayrıca direklerin sağlam dikilmesi için çukurun etrafına döşenecek taşları da çevredeki tepelerden toplayarak kucaklarında taşıdılar.

Yoğun çaba sonucu tekrar yerine dikilen iki direğe tırmanan FEDAŞ çalışanları, hattı döşeyerek iki köyün 3 gün sonra tekrar elektriğini açtı. Köylülerden Şahin Altun: “her yıl aynı çileyi çektiklerini belirterek, "Kış mevsiminde bölgemize çok kar yağıyor. Her yıl bu mevsimde aynı sorunla karşılaşıyoruz. Yoğun kar yağışıyla birlikte direkler devrilince elektriklerimiz kesiliyor. 3 gündür elektriklerimiz kesikti. Elektrik şirketinde çalışanlara köylüler olarak yardım ettik" dedi. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.01.2021
16:50
2021, kardeşlik yılı ilan edildi!
2021, kardeşlik yılı ilan edildi!
2021'i Bingöl için kardeşlik yılı ilan ettiklerini söyleyen Vali Kadir Ekinci: 'Bingöl'ümüz için 2021 yılını özel bir gündemle işlemek istiyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, tüm kamu kurumlarımızı ve tüm Bingöllü kardeşlerimizi de içine alacak şekilde 2021 yılını 'kardeşlik yılı' olarak ilan ediyoruz.'
20.01.2021
16:49
`Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür kendimizi korumaktır`
'Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür kendimizi korumaktır'
Bingöl'deki sağlık çalışanlarına teşekkür ziyareti gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, 'Sağlık çalışanlarına en güzel teşekkür de kendimizi korumaktır. Toplum olarak çok dikkatli olmamız lazım. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymamız gerekir' dedi.
20.01.2021
16:48
Bingöl`de 164 köy yolu ulaşıma açıldı
Bingöl'de 164 köy yolu ulaşıma açıldı
Bingöl'de kar yağışıyla birlikte kapanan köy yollarından 164'ü ulaşıma açılırken, 117 köyde de çalışmaların sürdüğü öğrenildi.
20.01.2021
16:47
Yedisu`da 3.7 şiddetinde deprem
Yedisu'da 3.7 şiddetinde deprem
Bingöl'ün Yedisu ilçesinde 3.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi.
20.01.2021
16:46
Vefa Grupları 9,5 milyon talebe yanıt verdi
Vefa Grupları 9,5 milyon talebe yanıt verdi
Kovid-19 ile mücadele kapsamındaki sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gruplarınca 10 aylık süreçte yaklaşık 9,5 milyon talep karşılandı.
20.01.2021
16:45
Karlıova`da dondurucu soğuklar!
Karlıova'da dondurucu soğuklar!
Yoğun kar yağışı ve tipinin ardından hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Kale Göleti dondu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın