KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Şubat 2023 Pazartesi
-1 °C Kar

Kuraklık endişesi!

Bingöl'de üreticiler, bu yıl kar ve yağmur yağışının olmaması nedeniyle büyük tedirginlik yaşıyor.

Kuraklık endişesi!
25 OCAK 2023 ÇARŞAMBA 18:10
3
742
5
AA aa

Küresel iklim değişikliği ve yağışların azalması nedeniyle oluşan kuraklık,  ülke genelinde özellikle bölge  illerinde yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Kar ve yağmur yağışının geçtiğimiz yıl yoğun olduğu Bingöl'de 2023 yılında halen kar ve yağmur yağışının gerçekleşmemesi vatandaşları ve üreticileri düşündürüyor.

Türkiye'nin yüzde 60'ının yarı kurak iklimin etkisinde olduğunu dile getiren uzmanlar, su  kaynaklarının iyi yönetilmesi uyarısında bulunuyor.

Tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu Bingöl'de Şubat ayına yaklaşırken halen kar yağışı olmaması 2023 yılının kötü bir dönemin habercisi olduğunu gösteriyor.

Bingöl Çevre Geliştirme Derneği Başkanı ve Emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, yaşanan kuraklığın dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalacağının göstergesi olduğunu söyledi.

Kapitalizmin çılgınca üretim ve tüketim anlayışının sonucu doğanın telafisi zor bir şekilde zarar gördüğünü ifade eden Karaaslan, "Bingöl'de biz buğdayı sulamazdık, çünkü kar buğdayı örter onu besler, erir ve Nisan ayında yağan yağmurlarla kendini tamama erdirirdi. Biz de Haziran ve Temmuz ayında biçerdik. Şimdi bu erken evrede olacak bütün unsurlar nedeniyle bütün suyu kullanacağız, barajlarda su bulabilirsek, buğdaylara tüketeceğiz. Ve başka bitki desenlere ve başka ekili alanlara su kalmayacak böyle bir handikap içerisindeyiz. Doğal olarak bu dengeyi bozucu bir hal aldıktan sonra tekrar onarmak mümkün değildir. Bu gerçekten bir felakettir "diye konuştu.

"Kuraklık eylem planına uygun çalışmalar üretmek lazım"

Karaaslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Burada kuraklık olursa başka bir felaket bekliyor Dünya'yayı. Dünyanın başka bölgelerinde de su fazlalığından dolayı seller olacak. Yani burada az ise bir yerde azalıyorsa bir yerde de çoğalmış olacak. Onun için bu tür olgularda sonuçları tahmin eder olmaktan çıktık. Artık buna kaotik evre diyoruz, kaotik evrede tahmin edebildiğimiz; kuruma, çürüme, ürün kıtlığı olabilir ama çok büyük öngöremediğimiz şeyler aniden olur ve çaresiz kalırız. Bunun için çözüm bir an önce; büyük barajların gövdeleri yıkılıp, suyun azar azar kendi doğal akışı içerisindeki doğal yuvasına kavuşması lazım ki, mikro iklim üzerindeki etkileri azalsın. Kaç yılda bu zarar azalır bilmiyorum. Bunun zararını azaltmak için hemen kuraklık eylem planına uygun ağaç türleri ve bitkilendirme çalışması, küçük çaplı iklimi etkilemeyecek göletlerle köy köy, mezra mezra ve alan alan  küçük çanaklar üretmemiz lazım."

Bingöl'de tarım üreticiler yaşanan kuraklık nedeniyle devletin harekete geçerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyor.

Mustafa Aslan, "Sıkıntı büyük, Türkiye'de  Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da var ancak devletin burada olması ve bu konuda halka yardımcı olması gerekiyor "dedi.

"Devlet bize yardımcı olsun"

Selahattin Erdem, "Kapalı sistem yapılmazsa kuraklıkta var, su yok mağduruz devletin bize yardımcı olmasını istiyoruz "ifadesini kullandı. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97722)
27 Ocak 2023 Cuma 13:50
Kuraklığı da AKP bağladın ya cahil diyecek başka bir şey bulamıyorum. Biride Ekonomi kötü diyor. Senin kafana kar yağmamış
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97693)
27 Ocak 2023 Cuma 08:24
şükürsüzlüğümüz ve beğenmemeklik ve esaret vesaire cümlelerimiz
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97674)
26 Ocak 2023 Perşembe 13:13
Zaten ekonomi kötü insanların alım gücü düştü açlık ile mücadele var birde kuraklık üstüne tuz biber olacak gibi görünüyor. Yazın kuraklık olacağı için seçimi ondan 14 mayısa geriye çektiler bakalım ne olacak.
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97673)
26 Ocak 2023 Perşembe 12:55
Bu felaketin sorumlusu akp dir. Hukuk yok adalet yok haksızlık çok.Allahın sopası yok tabi
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97667)
26 Ocak 2023 Perşembe 11:27
Yeryüzünden gökyüzüne insanlar tarafından ne şükür gidiyor ki gökyüzü bereketini yeryüzüne göndersin. Zina, İçki, Kumar her türlü pislik dolaşıyor ortada. Allah'a isyan ediyoruz. Birde üstüne rahmet, kar, yağmur istiyoruz. Siz adına küresel ısınma deyin
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
06.02.2023
06:15
DEPREM BİNGÖL`DE DE HASARA NEDEN OLDU
DEPREM BİNGÖL'DE DE HASARA NEDEN OLDU
Bingöl Valisi Kadir Ekinci: 'Birkaç ilçemizde ufak çatlak ihbarları var onun ötesinde çok şükür büyük bir ihbar tarafımıza henüz ulaşmadı. Ekiplerimiz sahada tarama yapıyorlar şu an.'
05.02.2023
18:51
2 bin 323 engelli memur alınacak
2 bin 323 engelli memur alınacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985'e çıkarmış olacağız' dedi.
05.02.2023
18:28
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl'deki etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle ardı ardına uyarılarda bulunan Bingöl Valiliği, tipi uyarısında bulunurken soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmasını da istedi!
05.02.2023
17:10
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Bingöl'de etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle çalışmalarını sürdüren Bingöl Belediyesi, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını temizlerken bir de uyarıda bulundu; 'Çatılarda biriken ve tabanı buzlanan kar kütlelerine ve buz sarkıtlarına karşı hem yayaların hem de araç sahiplerinin tedbirli olmasını diliyoruz'.'
05.02.2023
17:10
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteoroloji Elazığ Bölge Müdürlüğü, Bingöl'ün de içinde bulunduğu bölge illeri için çığ uyarısı yaptı.
05.02.2023
17:03
Barolardan Hülakü`ye destek
Barolardan Hülakü'ye destek
Türkiye Barolar Birliği ve 75 barodan yapılan ortak basın açıklamasında, Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü'nün hedef gösterildiği belirtilerek, 'Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür'denildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın