Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Ocak 2021 Salı
3 °C Güneşli

Mahkeme karar verdi, av iptal edildi

Bingöl'de 10 adet dağ keçisinin avlanmasına ilişkin Erzurum 1. İdare Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, avlanmanın iptal edilmesi gerektiğine hükmetti.

12 OCAK 2021 SALI 16:50
3
602
2
AA aa
Mahkeme karar verdi, av iptal edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yayımlanan Merkez Av Komisyonu kararında, ülke genelinde Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Yaban Keçisi, Anadolu Yaban Koyunu, Ceylan, Kızıl Geyik, Karaca gibi birçok hayvanın avlanmasına izin çıktı.

Bu izinlerin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüklerince, hayvanların öldürülmesi için ihaleler yapıldı.

Bingöl'de de 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 5 Yaban Keçisinin öldürülmesi için ihaleler yapıldı. Birçok ilde ihalelerin iptal edilmesi için davalar açılırken, Bingöl'de de Baro Başkanlığı tarafından ihalenin iptal edilmesi talebiyle Erzurum 1. İdare Mahkemesinde dava açıldı.

İPTAL KARARI VERİLDİ

Bingöl Barosu adına baro başkanı Hanifi Budancamanak'ın 27 Ağustos 2020 tarihinde açtığı dava, Aralık ayında sonuçlandı. Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri ve Yaban Keçilerinin öldürülmesi için yapılan ihalelerin iptaline karar verdi.

BUDANCAMANAK: HUKUKA VE KAMU VİCDANINA UYGUN BİR KARAR VERİLMESİ BİZİ MUTLU ETTİ

Kararı değerlendiren Bingöl Barosu Başkanı Hanifi Budancamanak, “Geç de olsa hukuka ve kamu vicdanına uygun bir karar verilmiş olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Bingöl'de 5 Yaban Keçisi ve 5 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanma ihalesinin yapıldığını öğrendiklerinde, doğal koruma altında bulunan hayvanların katledilmesini önlemek için yürütmeyi durdurma talebiyle Erzurum 1. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını belirten Budancamanak, şunları söyledi: “Açtığımız dava 9 Aralık 2020 tarihinde dağ ve yaban keçilerinin öldürülmelerine ilişkin ihalenin iptal edilmesiyle sonuçlanmıştır. Geç de olsa hukuka ve kamu vicdanına uygun bir karar verilmiş olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Kararın gerekçesinde vurgulanan  “kamu yararı, hayvan hakları, insan ırkına yaraşırlılık ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler” gibi temel ilkelerin mahkemece gözetilmesi de hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletine olan inancımızı, umudumuzu arttırmıştır.

Türleri yok olmaya yüz tutmuş bu nadide canlıların bir kısım paralı insanların kişisel zevkleri için öldürülmek üzere ihaleye çıkarılmasının vicdana, ahlaka ve hukuka aykırı olduğunu bir kez daha  belirtiyoruz. Kamu idarecilerini kamu yararını gözetmeye ve insan haklarının bir parçası olan “hayvan haklarına” karşı saygılı olmaya ve bu konuda duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Dağ ve yaban keçilerinin doğada özgürce yaşaması, yöre ekolojisine zarar verilmemesi için bizi ihale konusunda haberdar eden, toplumsal duyarlılık oluşturan, yargı mücadelemize güç katan başta BİNÇEVDER ve KAYY-DER olmak üzere Peri Vadisi Sivil Toplum Kuruluşlarına, çevre ve doğa gönüllülerine teşekkür ediyoruz.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80636)
13 Ocak 2021 Çarşamba 01:08
Başta Bingöl barosu ve bu konuda duyarlı olan herkesi tebrik ediyorum..bu canlara kıymayı düşünenler inşallah bir daha akıllarına geçirmezler
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80624)
12 Ocak 2021 Salı 19:12
Yasak olsada zenginler her zaman vuruyor bingöl milli parçılar bile eşlik ediyor
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
26.01.2021
15:41
Kiğı Belediyesi`nden Esnafa Jest
Kiğı Belediyesi'nden Esnafa Jest
Başkan Özüağ: 'İlçemizdeki işletmelerden üç ay boyunca vergi, su ücreti ve mülkiyeti Belediyemize ait işletmelerden kira almayacak.'
26.01.2021
14:25
Bedelli askerlikte kur ayarı! İşte yeni bedelli ücreti
Bedelli askerlikte kur ayarı! İşte yeni bedelli ücreti
Bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında 39 bin 788 liraya yükseldi. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının döviz üzerinden yaptıkları ödemelere ise kur ayarı yapılacak. TBMM'ye sunulan kanun teklifiyle askeri personelin özlük haklarıyla ilgili önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.
26.01.2021
09:58
Aşılamada hedef belli oldu! Normalleşme ne zaman?
Aşılamada hedef belli oldu! Normalleşme ne zaman?
Kısıtlamaların esnetilmesi tartışılırken, vaka sayısı kadar aşılanma oranlarının da dikkate alınması istendi. Aşı takvimine göre sağlıkçılar, 65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu 'riskli ve hareketli' 12 milyon kişi, martın ilk haftasına kadar aşılanırsa gevşeme kararları daha kolay alınacak.
26.01.2021
09:57
`Lokantalar HES kodu ile açılsın` talebi
'Lokantalar HES kodu ile açılsın' talebi
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu koronavirüs sebebiyle kapalı olan iş yerlerinin vergi borçlarının ertelenmesine teşekkür etti ve 'Başta lokantalar olmak üzere faaliyetleri kısıtlanan tüm iş yerlerinin de bu kapsama alınmasını, HES kodu ile açılmalarını istiyoruz' açıklamasında bulundu
26.01.2021
09:56
Araç alacaklar dikkat! Bu firmaların ekspertiz raporu geçersiz
Araç alacaklar dikkat! Bu firmaların ekspertiz raporu geçersiz
İkinci el araç alım-satımında TSE yeterlilik belgesi olmayan firmalardan alınan ekspertiz raporunun yasal geçerliliği olmadığını belirten Tamer Güneş, 'Türkiye'de 6 bine yakın ekspertiz firmasından sadece 1000-1500'ünün TSE hizmet yeterlilik belgesi var' dedi.
26.01.2021
09:55
Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı
Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı
Türkiye'de 24 Ocak'ta üretilen elektriğin yüzde 21,3'ü rüzgar enerjisi santrallerinden karşılandı. Rüzgarın elektrik üretimindeki payı diğer tüm yenilenebilir kaynakların toplamını (yüzde 18,5) geride bıraktı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın