Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
18 Mayıs 2021 Salı
25 °C Kısmen güneşli

'Mehmet Akif, İslam Şairidir'

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: 'Mehmet Akif Ersoy, bir insan bir mütefekkir bir düşünür bir İslam şairidir.'

09 NİSAN 2021 CUMA 16:07
5
778
1
AA aa
`Mehmet Akif, İslam Şairidir`

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesinin yürüttüğü “2021 Bingöl Kardeşlik Yılı” etkinlikleri kapsamında Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi(ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan'ın konuk olarak katıldığı “Mehmet Akif ve Kardeşlik” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ın moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen “Mehmet Akif ve Kardeşlik” başlıklı programda konuşan Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Genel Başkanı ve ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Bingöl'de 2021 Yılının kardeşlik yılı olarak ilan edilmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Bingöl Valiliği öncülüğünde 2021 Yılının “Bingöl Kardeşlik Yılı” olarak ilan edilmesinin çok anlamlı bulduğunu dile getiren TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan,  “Bu yıl iki ayrı güzellik var; ilki, TYB'nin öncülüğünde, girişimleriyle ve büyük gayretleriyle aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının da gayretleriyle bu yıl İstiklal Marşı Yılı ilan edilmesi, ikincisi ise yine sizin de bu yıl yürütücülüğünüzde düzenlenen ‘Mehmet Akif ve Kardeşlik' temasında girişiminizin olması ayrı güzelliktir” dedi.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Bingöl Üniversitesinin de yürütücülüğünde olan 2021 Yılının kardeşlik yılı ilan edilmesini çok önemli olduğunu belirterek “Gerçekten her zaman kardeşliğe ihtiyacımız var. Sevgi kardeşliği, her şeyin üstündedir aynı anadan babadan olmaktan çok daha üstündür. Sevgi kardeşliği muhabbet kardeşliğidir. Bu anlamda da inşallah kardeşlikler daim olsun. Bingöl'ümüzde, tüm ülkede, tüm vatan sathında, tüm coğrafyamızda kardeşlik olsun. İnsanlık kardeş olsun ” diye konuştu.

 "AKİF ÖMRÜNÜ İSLAM KARDEŞLİĞİNE ADAMIŞ BİR İNSANDIR”

Cumhurbaşkanı himayelerinde 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelge olduğunu da hatırlatan Genel Başkan Prof. Dr. Arıcan, “Tabi bizim geleneğimiz aslında bununla yoğrulmuş, yine aslında 2021 yılı, ‘Yunus Emre Yılı'mız. Yunus'un ifadesiyle, ‘Cümle âlem kardaş gerek' yani sadece insanlar değil, aslında tüm varlık, tüm mahlûkat birbirini kardeş görmeli, kardaş görmeli” yorumunu yaptı.

Mehmet Akif Ersoy'un şahsiyetini ve eserlerini kardeşlik bağlamında değerlendiren Başkan Arıcan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle onun kardeşlik çağrısı nasıldı, neden böyle bir çağrıya ihtiyaç duydu? Biraz da bunlardan bahsetmek istiyorum sizin bu daveti yaptığınızda, Bingöl'ün 2021 kardeşlik yılı teması olduğunu söylediğinizde Mehmet Akif'te kardeşlik yılı çok yakıştı çünkü Akif ömrünü aslında buna adayan bir insan bir mütefekkir bir düşünür bir İslam şairidir. Mehmet Akif İstiklal Marşı yazarımız olarak biliniyor tüm Türkiye'nin belki bildiği en önemli isim, en büyük şahsiyettir. Safahat yine belki Türkiye'de Kuran-ı Kerimden sonra en çok okunan kitaplardan bir tanesi. Mehmet Akif, Akif, Asım isimleri bu milletin evlatlarında hep karşılık bulmuştur. Bu Akif'in sevgisi bu Akif'in muhabbetidir. Akif'in aslında kuşatıcılığıdır. Akif'e o kardaşlık hissindendir. Akif ömrünü aslında İslam kardeşliğine adamış bir insandır. Akif Osmanlı'nın son yıllarından Balkan Harbi'yle başlayan süreçten itibaren tüm mücadelesi Müslüman coğrafyanın, Müslümanların birliğini, ittihadını, uhuvvetini, kardeşliğini, dayanışmasını hep tesis etmek için uğraşmıştır. Akif'in şiirlerinde Balkan Harbi'nden sonra coğrafyamızda kardeşliğimize nasıl nifak tohumlarının ekildiğini, çökenin sadece bir imparatorluk değil, aslında İslam kardeşliğinin nasıl çöktüğünü anlatmaya çalıştığını göreceksiniz.  Akif aslında bizim nesir olarak yazdığımızı şiir olarak dile getirmiştir”

 “ALLAH'IN İPİNE SARILIN, AYRILMAYIN, KARDEŞ OLUN”

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Mehmet Akif Ersoy'un Türk milletinin en büyük değerleri arasında bulunduğunu, eserlerinden çok hayatının "bir şahsiyet abidesi” örneği olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Arıcan, "Yazdığı İstiklal Marşı bir milli mutabakat metnidir. Bu sadece bir marş değil, herhangi bir şiir değil aynı zamanda imanın, İslam'ın, kahramanlığın, istiklal ve istikbalin şiiridir, marşıdır " şeklinde konuştu.

“İstiklal Marşı Yılı”nın neden önemli olduğuna ilişkin bilgiler veren Başkan Arıcan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Akif İstiklal Marşı'ndan önce bu milletin cesaretini, ordunun ve askerin güç ve kuvvet kazınmasını sağlayan şiirler yazmıştır. Orduya ve millete cesaret verirken, verilen mücadelenin nasıl bir mücadele olduğunu, neyin mücadelesi olduğunu anlatır. Bu millete güvenerek, dayanışma ruhundan hareketle şiirlerinde meydan okumaları yapar. Akif'in asıl kardeşlik çağrısı Milli Mücadeleye davet edildiği dönemde belirginleşti. Mustafa Kemal Paşa tarafından bizzat Milli Mücadeleye davet edilen şairdir. Bu mücadeleye ‘İslam Şairi' sıfatıyla davet edilir. Akif'in kardeşlik vurgusu İslam Kardeşliğidir. Her zaman dayanışma ve birlik içinde olmayı vurgulamaktadır. ‘Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın, kardeş olun' ayetini tefsir etme üzerinden bir İslam Kardeşliği çağrısı yapmıştır.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_82485)
12 Nisan 2021 Pazartesi 11:30
M.Akif Ersoy bu millet için büyük bir değerdir ve milletin kalbinde yer almaktadır. Onu milli mücedeleye destek olması için davet edenler akabinde çektirdikleri acılarla ve sürgünlerle intikam almışlardır. İrticacı diye hain ilan etmişlerdir. Yalan yazan tarih utansın
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
18.05.2021
10:35
Türkiye`deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde yükseldi
Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde yükseldi
Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı ilk çeyrek işsizlik rakamlarını açıkladı. Söz konusu dönemde Türkiye genelindeki işsiz sayısı bir önceki çeyreğe göre, 142 bin kişi artarak 4 milyon 118 bin kişi oldu.
18.05.2021
09:27
Normalleşme sürecinde yeni kritik eşik `Yüzde 50`
Normalleşme sürecinde yeni kritik eşik 'Yüzde 50'
Temmuz ayına kadar 30 milyon kişinin daha aşılanması halinde yüzde 50 oranına ulaşmak mümkün olacak. Nüfusun yüzde 50'sinin aşılanması bile vaka sayılarını ciddi oranda azaltıp, Covid-19'a bağlı ölüm sayılarını da tek haneli rakamlara düşürebilir. Doç. Dr. Muhammed Keskin 'Nüfusun yüzde 50'sinin aşılanmasıyla tamamen normalleşemesek de yurt dışı ve şehirlerarası kısıtlamalar kalkacak, turizm sezonu açılacak, okullar ve restoranlar tedbirli de olsa açık kalmaya devam edecektir.' dedi.
18.05.2021
09:27
İşte esnafa 5 bin TL hibe desteğinin ayrıntıları
İşte esnafa 5 bin TL hibe desteğinin ayrıntıları
1 Haziran sonrası atılacak normalleşme adımlarının ve esnafa bir dizi müjde içeren kararların belirleneceği toplantı sonrası Başkan Erdoğan ulusa sesleniyor.
18.05.2021
09:26
Kafe ve restoranlara Avrupa modeli: Bahçesi olan açılsın
Kafe ve restoranlara Avrupa modeli: Bahçesi olan açılsın
1 Haziran'a kadar sadece paket servisle açılmalarına izin verilen kafe ve restoranlar Avrupa modeli istiyor: Bahçesi olanlar açılsın, olmayanlar kaldırıma masa atsın.
17.05.2021
15:47
`Ödeme emirlerini durduracak mısınız?`
'Ödeme emirlerini durduracak mısınız?'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması üzerine verdiği önergede, Diyanet Vakfı tarafından icraya verilen esnafı sordu: 'Diyanet Vakfına bağlı iş yerlerine mahkeme kararı ile yapılan ödeme emirlerini durduracak mısınız?'
17.05.2021
15:46
17 gün sonra siftah yaptılar!
17 gün sonra siftah yaptılar!
Bingöl'de tam kapanma sürecinin bitmesi ve kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşurken, 17 gün sonra da birçok esnaf işyeri açtı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın