KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Eylül 2023 Salı
26 °C Güneşli

Memur-sen eşit işe eşit ücret istedi

Memur-Sen İl Başkan Abdurrahman Ensari, eşit işe eşit ücret olması gerektiğini vurgulayarak, kamu görevlileri arasında ücret farklılıklarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Memur-sen eşit işe eşit ücret istedi
24 ARALIK 2010 CUMA 08:51
0
1653
0
AA aa

Kamu görevlileri arasında ücret farklılıklarının giderilmesi konusunda Memur-Sen Bingöl Başkanlığı dün saat 15.00'da sendika binasında basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkan Abdurrahman Ensari, “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de düzenleme yapılmak suretiyle “eşit işe eşit ücret” anlayışının somut olarak gerçekleşmesi çerçevesinde; aynı unvanda fakat farklı kurumlarda görev yapan kamu görevlileri arasındaki ücret adaletsizliğini giderme aracı olarak 2008 yılı Ağustos ayından itibaren ek ödeme uygulaması hayata geçirilmiştir” dedi.

Çalışanların haklarını aramaya devam edeceklerini ifade eden Ensari, sözlerine şöyle devam etti: “375 sayılı KHK'de gerekli düzenleme yapılmak suretiyle hayata geçirilen ek ödeme uygulaması kapsamında 399 sayılı KHK'nin ekli 1 Sayılı Cetvele tabi personel, ek ödemenin kapsamı dışında tutulmuştur. Yönetici konumundaki ve 657 sayılı kanuna tabi personelin ücretleri, maiyetindeki personelden daha az ücret alan konuma düşmüştür.

 Bunu önlemek için, Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine devam edilen ve kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen kanun tasarısında yer verilen bir hükümle 399 sayılı KHK'nin 25.nci maddesinde düzenleme yapılarak I Sayılı Cetvele tabi personelin ek tazminat oranlarının %200'e kadar çıkarılmasına imkân sağlayan bir değişiklik öngörülmüştür. Bu düzenlemeyle, bu cetvele tabi personelin maiyetindeki personelden daha düşük ücret alması olumsuzluğunun ortadan kaldırılması planlanmıştı. Söz konusu düzenleme, kanun tasarısının kapsamından (Maliye Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda) çıkarılmıştır. Toplam 6500 kamu görevlisini kapsayan bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde anılan personelin ücretlerinde en fazla 560 TL düzeyinde bir artış olacaktır. Bu rakam, 2011 yılı bütçesine yaklaşık 43.680 (milyon) TL olarak yansıyacaktır.

Bütçeyi etkilemeyecek orandaki bu rakam, çalışma huzur ve barışının sağlanması, hakkaniyete aykırı bir olumsuzluğun giderilmesi gibi hususlar dikkate alındığında kabul edilemeyecek bir maliyet değildir. Hiyerarşik yapıyla uyumlu olmayan bu durumun oluşturduğu olumsuzluğun giderilmesine yönelik olarak 1 Sayılı Cetvele tabi personelin ek tazminat oranlarının arttırılmasına yönelik olarak 2008 yılından itibaren dile getirdiğimiz talepler ilk olarak 2009 toplu görüşmelerinde kabul edilmiş ve buna yönelik bir çalışma yapılacağı ortaya konmuştur. Ancak söz konusu çalışma, başbakanın sözü ve varılan mutabakata rağmen 2009 yılında gerçekleştirilmemiştir.

Mağduriyetin devam etmesine bağlı olarak 2010 yılı toplu görüşmelerinde aynı talep dile getirilmiş; konuyla ilgili bakanlıkların bürokratları; özellikle de Maliye Bakanlığı üst düzey bürokrasisi tarafından talebimizin haklılığı teyid edilmiştir. Bunun üzerine, hükümet tarafından toplu görüşme sonunda imzalanan Toplu Görüşme Tutanağı'nda konuyla ilgili düzenleme yapılacağı taahhüdünde bulunulmuştur. Sorunun çözüldüğün düşündüğümüz, tasarının TBMM'ye sevk edildiği bir durumda sevincimiz yarım kalmış, sözkonusu uygulamadan vazgeçilmiştir. Bizim, hükümetten ve milletvekillerimizden talebimiz, söz konusu düzenlemenin yeniden Torba Kanun Tasarısı kapsamına alınması ve yapılan yanlıştan dönülmesini sağlamalıdır. Talebimizin dikkate alınmaması halinde eylem ve girişimlerimizi sürdüreceğimizi belirterek, sesimize kulak verilmesini istiyoruz.”
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın