KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Şubat 2023 Pazartesi
-1 °C Kar

'Merkezi ezan sistemi kaldırılmalıdır'

İl Müftüsü Mustafa Topal'ı ziyaret eden HÜDA PAR Bingöl il Başkanı Refik Alpaya, merkezi ezan sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyerek, farklı seslerden insanların mahrum olduğunu ve merkezi ezan sistemi ile bazı cami görevlilerinin camilerine gitmediklerini hatırlatarak bu uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

`Merkezi ezan sistemi kaldırılmalıdır`
07 ARALIK 2022 ÇARŞAMBA 15:07
4
931
5
AA aa

HÜDA PAR Bingöl il başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyetle Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal'ı ziyaret etti.

İl müftülüğü ziyaretinde müftülüğün faaliyetleri konuşulup bazı önerilerde bulunuldu. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı programda müftülük hizmeti dahilinde bulunan Cami, Kuran Kursu ve çeşitli hizmet alanları ile ilgili eksiklikler ve bununla ilgili tavsiyeler ele alındı.

Alpaya ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Bingöl il müftülüğümüzü ziyaret ettik. Ziyarette güler yüzü ve hoş sohbeti bizi ağırlayan İl müftümüz Mustafa Topal beye teşekkür ederiz. Kendisiyle bazı konuları istişare ettik. Özellikle ilimizde öncülük edip yaptığı hayırlı etkinliklerden dolayı kendisine teşekkür ederiz. Allah razı olsun ve hizmetlerini ziyade etsin. Din hizmetleri her ne kadar görünürde Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde olsa da her Müslümanın din hizmetleri konusunda hassas olması gerekir ve elinden geleni yapmasıyla mükelleftir. Bu anlamda bizler de HÜDA PAR olarak din hizmetlerinde ve diyanete bağlı kurum ve kuruluşlarda tespit ettiğimiz bazı konuları müftü beyle masaya yatırıp bazı tavsiyelerde bulunduk. Kendisi de önerilerimize sıcak bakıp gerekenin yapılacağı konusunda adım atacaklarını ifade etti” dedi.

Alpaya ziyarette camilere bağlı kütüphane ve oyun alanlarının oluşturulması, engelli vatandaşların camilere rahat girip çıkması için fiziki şartların olgunlaştırılması, WC ve abdesthanelerin temizliği, bakımı ve bu alanların halka ücretsiz sunulması gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

“Gençlere yönelik faaliyetler arttırılmalı”

Alpaya, ziyarette toplumun dinamikleri olan gençler konusunda da tavsiye bulunduğu ifade ederek, İl müftüsü Topal'a öğrencilerin cami ile buluşması noktasında yeni etkinliklerin yapılması ve var olan programların artırılması konusuna da değindiğini, imam hatiplerin görevli oldukları camilerde gençlere yönelik özel programlar yapması gerektiğini, 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik yapılan çalışmaların yaygınlaştırılması ve öğrencilerin camiyle buluşturulması etkinliklerinin gerektiğini dile getirdiklerini belirtti.

Alpaya, kış şartlarından dolayı kapalı olan ve özellikle cami potansiyelinin olmadığı köylerde görev yapan imam hatiplerin de aktif rol alması adına kış aylarında merkezde görevlendirilmeleri yapılarak tebliğ ve irşad faaliyetlerine katkı sunmaları gerektiğini söylediklerini ifade etti.

 “Özel Kur'an Kurslarında yetişen talebeler resmi statüye alınmalı”

Görüşmede en önemli konulardan biri olan STK'lara bağlı özel Kuran Kurslarının resmi tanınırlığı konularına da değinildi. Diyanete bağlı olan Kuran kurslara tanınan hakların STK'lara bağlı özel Kuran kurslara tanınması için gerekli düzenlemenin yapılması konularının da görüşüldüğü programda, özel Kuran kursları ve medreselerden icazet alan öğrencilerin de resmi tanınırlığı ve belgelerinin geçerliliği konusunda adım atılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Alpaya, görüşülen konular arasında camilerde çocuklara karşı bazı hocaların sert davranma hususuna değindiklerini ifade ederek bu konuda hocaların daha sabırlı ve şefkatli olması gerektiğini hatırlatarak ayette belirtildiği gibi yumuşak tavır ve tatlı dil ile davranılıp Resulullah'ın davet metodunun uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Alpaya, ziyaret görüşmesinde konuşulan konular arasında taziye yemeklerinin kaldırılması gerektiğini, özellikle merkezi ezan sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyerek, teknik arızalardan dolayı ezanı Muhammediyye'nin mürüvvetine halel geldiğini, farklı seslerden insanların mahrum olduğunu ve merkezi ezan sistemi ile bazı cami görevlilerinin camilerine gitmediklerini hatırlatarak bu uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulandı.

Alpaya, son olarak uyuşturucuyla mücadele de müftülüğün sahada aktif rol alması gerektiğini hatırlatarak nesillerin korunması adına bunun şart olduğunu söyledi. Alpaya, içmeler TOKİ'nin aşağı mahallesinin cami ihtiyacının giderilmesi gerektiğini hatırlattı.

“Hutbeler halkın yarasıda merhem olmalı”

Cuma hutbelerine de değinen Alpaya, hutbelerde halkın İslami ve içtimai yaralarına merhem olacak konuların işlemesi gerektiğine vurgu yaparak, merkezi hutbeden ziyade her ilin sorunlarının konu edinildiği hutbelerin hazırlanması gerektiğinin daha faydalı olacağını söyleyerek hutbelerde ayrıştırıcı dil ve toplumun sinir uçlarına dokunacak konulardan kaçınılması gerektiğini ve hutbelerin siyasetten uzak tutulması gerektiğini önemle vurguladı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96822)
10 Aralık 2022 Cumartesi 13:26
imam efendi de benim gibi haftalik cuma ziyaret ediyor camiiyi, böyle is olmaz. ayda 20 bin lira kazanan adam hicbir is yapmadan dolanmamali. haram kul hakkidir
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96795)
08 Aralık 2022 Perşembe 08:49
merkezi sistem bence kaldırılmamalıdır. öyle müezinler var vallahi ezan okuyor insan camiye gitmek istemiyor. sesleri berbat
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96790)
07 Aralık 2022 Çarşamba 22:27
Evet merkezi sistem kalksın imam oturarak para kazanmasın ya zamanında gidip oku ezanı
Beğendim (2) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96789)
07 Aralık 2022 Çarşamba 19:23
Merkezi sistem daha iyi hem makamında hem güzel sesli müezinlerin okuması davete daha etkili
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96786)
07 Aralık 2022 Çarşamba 16:35
Millet camiye gitmiyor. Siz merkezi sistemden bahsediyorsunuz. Allah akıl fikir versin size.
Beğendim (6) Beğenmedim (2)Cevapla
06.02.2023
06:15
DEPREM BİNGÖL`DE DE HASARA NEDEN OLDU
DEPREM BİNGÖL'DE DE HASARA NEDEN OLDU
Bingöl Valisi Kadir Ekinci: 'Birkaç ilçemizde ufak çatlak ihbarları var onun ötesinde çok şükür büyük bir ihbar tarafımıza henüz ulaşmadı. Ekiplerimiz sahada tarama yapıyorlar şu an.'
05.02.2023
18:51
2 bin 323 engelli memur alınacak
2 bin 323 engelli memur alınacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985'e çıkarmış olacağız' dedi.
05.02.2023
18:28
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl'deki etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle ardı ardına uyarılarda bulunan Bingöl Valiliği, tipi uyarısında bulunurken soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmasını da istedi!
05.02.2023
17:10
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteoroloji Elazığ Bölge Müdürlüğü, Bingöl'ün de içinde bulunduğu bölge illeri için çığ uyarısı yaptı.
05.02.2023
17:10
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Bingöl'de etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle çalışmalarını sürdüren Bingöl Belediyesi, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını temizlerken bir de uyarıda bulundu; 'Çatılarda biriken ve tabanı buzlanan kar kütlelerine ve buz sarkıtlarına karşı hem yayaların hem de araç sahiplerinin tedbirli olmasını diliyoruz'.'
05.02.2023
17:03
Barolardan Hülakü`ye destek
Barolardan Hülakü'ye destek
Türkiye Barolar Birliği ve 75 barodan yapılan ortak basın açıklamasında, Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü'nün hedef gösterildiği belirtilerek, 'Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür'denildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın