KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
05 Şubat 2023 Pazar
-2 °C Hafif kar ve sis

Mesleki eğitime önem verilmeli

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 21. yüzyılda birinci ligde oynayan ülkeler arasında olması için mesleki eğitimle ilgili Avrupa Birliği (AB) projelerine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Mesleki eğitime önem verilmeli
17 ARALIK 2010 CUMA 08:52
0
1506
0
AA aa

Mamak Belediyesi, OSTİM, Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV), Samanyolu Liseleri Mezunları Dayanışma ve Eğitim Derneği (SAMDED) işbirliğiyle Mamak Kültür Merkezi'nde organize edilen Girişimcilik ve Teknoloji Kullanımının Çalışılarak Öğrenilmesi Sertifika Töreni'ne katılan Bakan Yılmaz, küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin iyi bir performans sergilediğini belirtti. Yılmaz, "Yüzde 7 oranında ekonomide büyüme olacak. İşsizlik rakamları ciddi şekilde aşağıya iniyor. Genç bir nüfusa sahibiz. Avrupa'nın Durağan bir nüfus yapısı var. Oysa ülkemizde her geçen yıl nüfusumuz artıyor." dedi.
Nüfus artışıyla birlikte eğitim ve iş imkanlarının genç nüfusa iyi bir şekilde sunulması gerektiğine işaret eden Yılmaz, "Bizim petrolümüz, doğalgaz kaynağımız yok. En büyük varlığımız, değerimiz, bu genç nüfusumuz. Bu insanımıza daha fazla ve daha nitelikli iş imkanları oluşturmak durumundayız ve bunun gayreti içindeyiz. Geçmişte mesleki eğitime yeterince önem verilmediğini biliyoruz. Son dönemlerde hükümet olarak mesleki eğitime büyük önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.
Bakan Yılmaz, proje sonrasında sertifikalarını alan kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmada ise sadece bilgi ve tecrübe kazanmanın önemli olmadığına işaret ederek, "Sizler bu projeler sayesinde özgüven de kazanıyorsunuz. Özgüven başarının anahtarıdır. Özgüven olmazsa girişimci olamazsanız." diye konuştu.


Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise belediye olarak ikinci Avrupa Birliği projelerini tamamladıklarını belirterek, 2011 yılında 5 projenin de daha hayata geçirileceğini söyledi. Akgül, AB adayı bir ülke olarak bu tür projelere önem verdiklerini ve Mamak ilçesinin de bundan yararlanması için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.
Ulusal Ajans Başkanı Dr. Fatih Hasdemir de bu projeler sayesinde Hakkari'den Edirne'ye kadar hayatlarında hiç yurtdışına çıkmamış vatandaşların buraları gördüğünü söyledi. Proje sayesinde katılımcıların ufkunun genişlediğine işaret eden Hasdemir, 2004 yılından bu yana 170 bin vatandaşın bu projelerden yararlandığını ve 300 milyon Euro kaynak aktarıldığını vurguladı.


Proje Koordinatörü Mustafa Ali Belek de proje hakkında bilgi verirken, projeye Türkiye'nin birçok bölgesinden talep geldiğini söyledi. İngiltere'de proje kapsamında kurs gören bir öğrenci de oradaki deneyimlerini salondaki dinleyicilerle paylaştı.
Konuşmaların ardından. proje katılımcılarına sertifikaları verildi. Sertifika töreni ardından da Bakan Yılmaz, Abidinpaşa Merkez Camii'nde öğle namazından sonra vatandaşlara aşure dağıttı. Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Yılmaz, aşurenin birlik ve beraberlik açısından önemine vurgu yaptı. 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
04.02.2023
21:42
Şehrin gözdesi ama yolu kapalı!
Şehrin gözdesi ama yolu kapalı!
Şehrin tek kış turizm merkezi olan ve bölgeden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Hesarek Kayak Merkezi'nde ulaşım sorununun hemen her yıl yaşanması ziyaretçilerin tepkisine neden olurken, şehrin yöneticilerinin duruma duyarız kalması da sert bir dille eleştiriliyor.
04.02.2023
20:52
Seçim öncesi fitne uyarısı...!
Seçim öncesi fitne uyarısı...!
Yaklaşan seçim öncesi aile bireylerini fitnelere karşı dikkatli olmaları hususunda uyaran Solaxan Aşireti Aile Büyükleri, siyasi tercihlerden dolayı kırgınlık ve küskünlük olmamasını da istedi.
03.02.2023
18:10
`Prestij Meselesi` vizyona girdi
'Prestij Meselesi' vizyona girdi
Mahsun Kırmızıgül'ün senaryosunu yazdığı ve yönettiği 'Prestij Meselesi' bugün vizyona girdi. Filmde, Bingöllü hemşehrilerimiz Yusuf Buyankara ve Cahit Balat da yer alıyor.
03.02.2023
16:49
131 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor
131 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor
Bingöl'de dün etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle kapanan 131 köy yolunda İl Özel İdaresi ekiplerinin çalışmaları sürüyor.
03.02.2023
16:47
60 yaşındaki hasta, 3 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırıldı
60 yaşındaki hasta, 3 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırıldı
Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Keklikdere Köyü'nde rahatsızlanan 60 yaşındaki hasta, Genç Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi ekiplerinin 3 saatlik yol açma çalışması sonucu hastaneye götürüldü.
03.02.2023
16:46
EYT teklifi komisyondan geçti
EYT teklifi komisyondan geçti
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz; 'EYT kapsamında emekli olanlardan çalışmaya devam edenlere 5 puan prim desteği, taşerondan kadroya geçenlerde zorunlu emekli olma şartının kaldırılmasını içeriyor.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın