Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Eylül 2020 Cuma
°C

Meslektaşları için seferber oldular

Malatyalı arıcılar, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği kazada doğaya kaçan 200 kovan arı ve etrafa saçılan 2 ton balı toplayarak kazazedelerin ailelerine teslim etti.

11 EYLÜL 2020 CUMA 17:57
27
5564
15
AA aa
Meslektaşları için seferber oldular

Malatyalı arıcılar, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği kazada doğaya kaçan 200 kovan arı ve etrafa saçılan 2 ton balı toplayarak kazazedelerin ailelerine teslim etti.

Darende ilçesi Yukarıulupınar mevkisinde 6 Eylül 2020'de, arı kovanı ve bal yüklü kamyonun devrilmesi sonucu İsmail Başyiğit, Abdullah Baki ve Doğan Dallı hayatını kaybetti. Kazanın ardından araçtaki arı kovanları zarar gördü, arılar ise doğaya kaçtı.

Darendeli arıcı Hasan Güçlü ve Murat Fırat'ın girişimleriyle bir araya gelen arıcılar, kazada ölen Bingöllü meslektaşları için seferberlik başlattı. İlçedeki gönüllü arıcılar, iş adamları ve dernek başkanlarının da desteğiyle kaza yerinde etrafa saçılan 3 ton balın bir bölümü temizlenerek, toplandı. Kaza sırasında kovanların açılmasıyla etrafa dağılan 500 bin lira değerindeki 200 kovan arı ise iki gün süren çalışmayla bir bölümü toparlanarak 50 kovana alındı.

Kaza yerinden toparlanan 2 ton bal ve 50 kovan arı, Bingöl Arıcılar Birliğince gönderilen kamyonetle kazada hayatını kaybeden arıcaların ailelerine teslim edilmek üzere Bingöl'e yollandı.

"Kovanları tamir ettik"

Arıcı Hasan Güçlü, AA muhabirine, kazayı haberlerde duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, hayatını kaybeden arıcılarının ailesinin acısını biraz hafifletmek için bir iyilik seferberliği başlattıklarını söyledi.

Sosyal medyadan başlattığı çağrıya toplumun her kesiminden kısa sürede destek geldiğini anlatan Güçlü, şöyle devam etti:

"Kazadan sonra doğaya dağılan arı ve etrafa saçılan balın toplanması için çalışma başlattık. Sabah erken saatte kaza yerine arıcı arkadaşlarla giderek bir plan yaptık. Kamyondan geriye kalan malzemeleri inceledik. Bunları kurtarmak için önce kovanları tamir ettik. Daha sonra kullanılabilir durumdaki balları toparlayarak kovanlara yerleştirdik. Etrafa dağılan arıları, kaya yarıklarından, ağaç başlarından ve topraklı alanlardan gece gündüz iki gün süren çalışmayla toparlayarak tamir edilen 50 kovana yerleştirdik. Kaza alanında işe yarar ne varsa hepsini istifleyerek gönderilmeye hazır hale getirdik."

"Birlikten kuvvet doğar"

Güçlü, bunları yaparken arıcıların ailesini düşündüklerini, zor zamanda yanlarında olmayı ve acılarını hafifletmeyi istediklerini ifade ederek, "Toparladığımız yaklaşık 2 ton balı ve 50 kovan arıyı kamyonete yükledik. Böyle bir iyilik hareketinin içinde olduğum için çok mutluyum. Bize destek veren herkese teşekkür ederim. Zor zamanlarda birlikte neler yapacağımızı göstermiş olduk. Birlikten kuvvet doğar." dedi.

 "Çok duygulandık, oturduk ağladık"

Arıcı Murat Fırat da kaza yerinde duygu dolu anlar yaşandığını anlatarak, "Arıcı kardeşlerimizin ailelerinin eşyaları kaza yerinde etrafa saçılmıştı. Özellikle çocuklarının eşyalarını, oyuncaklarını, yazdığı notları gördük. Çok duygulandık, oturduk ağladık. Bir damla bal ve bir arıyı kurtara bilmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Biz Allah rızası için yaptık. Bu birliktelik olmasaydı arılar ölecek bal ise toprağa karışacaktı." diye konuştu.-

"Yürekten kutluyorum"

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise can kaybından dolayı üzgün olduklarını belirterek, "Platform olarak imece kültürünü her yerde yaşattığımız için çok mutluyuz. Darende'deki arı ve balları toparlayarak ailelere teslim eden arıcı kardeşlerimi yürekten kutluyorum. Sağ olsunlar var olsunlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Zor günümüzde yanımızda oldular"

Toparlanan arı ve balları teslim almaya gelen hayatını kaybeden arıcıların yakınlarından Ali Çomak da iyilik hareketine katılan arıcılara teşekkür ederek, "Darendeli gönüllü arıcı kardeşlerimize çok teşekkür ederiz. Geldik gözümüzle gördük bütün işlerimizi yapmışlar. Bizlerin bu zor gününde yanımızda oldular. Sağ olsunlar var olsunlar. Bingöl birlik başkanımıza da teşekkür ederiz." ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62020)
13 Eylül 2020 Pazar 22:35
Allah razı olsun, Bingöl olarak çok teşekkür ederiz
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_62005)
13 Eylül 2020 Pazar 01:05
Bir insanlik onurudur yürekten tesekürler
Ölenlere rabbim rahmet eylesin
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61996)
12 Eylül 2020 Cumartesi 21:23
Allah razı olsun bu değerli insanlardan
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61986)
12 Eylül 2020 Cumartesi 19:08
Bir arıcı olarak çok üzüldüm Rabbim Rahmet eylesin böyle günde emeği geçen herkesten ALLAH CC Razı olsun kederli ailelere sabırlar diliyorum ....
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61982)
12 Eylül 2020 Cumartesi 18:36
Elim kazada hayatlarını kaybedenlere allah tan rahmet kederli ailelerine sabri cemil niyaz ediyorum .
Bu kazada insanlık örneği ve dayanışma kenetlenme birlik beraberlik örneği gösteren tüm yardim sever ve yardımda bulunan herkese çok çok teşekkür ediyorum allah razı olsun
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61980)
12 Eylül 2020 Cumartesi 16:18
Okurken gözlerim doldu. Ne ince bir düşünce Allah sizlerden ebeden razı olsun
Beğendim (16) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61977)
12 Eylül 2020 Cumartesi 13:59
Çook teşekür ederim hepinizden
Beğendim (12) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61976)
12 Eylül 2020 Cumartesi 10:24
Bu devirde bazıları arılarımızı öldürüp balımızı çalarken büyük insanlık dersi vermişsiniz HELÂL OLSUN SİZE
Beğendim (14) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61971)
12 Eylül 2020 Cumartesi 08:08
Okurken gurur duydum çok teşekkür ederiz. Acılı ailelere büyük bir destek olmuş. Birlikten kuvvet doğmuş. Allah razı olsun bu zorlu çalışmanız için.
Beğendim (12) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_61970)
12 Eylül 2020 Cumartesi 06:56
Gerçekten çok duygulandım Allah razı olsun bu çok değerli arkadaşlarda
Beğendim (13) Beğenmedim (0)Cevapla
25.09.2020
17:49
`Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz`
'Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz'
AK Parti'li Yılmaz, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, 'Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız.' dedi.
25.09.2020
17:48
Sözen`den Bakan Soylu`ya tam destek
Sözen'den Bakan Soylu'ya tam destek
Sözen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AYM arasında yaşanan tartışmaya dahil olarak, 'Amasız, fakatsız, lakinsiz, bakanımız Süleyman Soylu'nun yanındayız. Çünkü bakanımız, şehitlerimizin gazilerimizin en büyük destekçisi ve terör örgütlerinin en büyük düşmanıdır' dedi.
25.09.2020
17:47
Genç Kızılay`dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Genç Kızılay'dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Bingöl'deki Genç Kızılay İl Başkanlığı, kent genelindeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteğinde bulundu.
25.09.2020
17:46
`Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı`
'Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı'
Saray Mahallesi sakinleri, boşaltılmış binaların içinde uyuşturucu kullanıldığını belirterek, hızlı bir şekilde yıkılması gerektiğini söyledi.
25.09.2020
17:45
Bingöl`de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl'de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl polisi, ev ve iş yerinde hırsızlık yapan şüphelileri yakaladı. Şüpheli 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
25.09.2020
17:44
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği, Merkez İlçesi İçmeler mahallesinde 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konulu' seminer düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın