Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
13 Aralık 2019 Cuma
°C

Nihai hedef, silahsız bir dönem

Adaklı ve Karlıova ilçe kongrelerinde konuşan Coşkun, çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdi. Coşkun, yeni yol haritasının özü itibariyle eninde sonunda mutlaka silah bırakmayı, eve dönüşleri hızlandırmayı ve demokratik zeminde siyaset yapmayı öngördüğünü söyledi.

01 ARALIK 2014 PAZARTESİ 08:16
0
4197
0
AA aa
Nihai hedef, silahsız bir dönem

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Adaklı ve Karlıova ilçe kongreleri, Milletvekili Eşref Taş, İl Başkanı Yusuf Coşkun, Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, delegeler katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongrelerde bir konuşma yapan Coşkun, Türkiye’de AK Parti hükümetleriyle birlikte halkın her alandaki hizmetine koşulurken, aynı şekilde demokratikleşme hamlelerinin atılmaya devam ettiğini söyledi.

“KİMLİK ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKIYOR”

Halkın demokratik talepleri, inanç ve kimlikleriyle huzur bulması için gerekli çalışmaların yapılmaya devam ettiğini ifade eden Coşkun, şöyle devam etti: “İşte bu noktada demokratikleşme ile birlikte çözüm süreci ve Alevi açılımı ile birlikte vatandaşın kimliği ve inancı önündeki engeller de kalkıyor. Eski devlet anlayışındaki yaklaşımlar terk edilmiş ve halkını memnun etmek için ne gerekiyorsa onu yapan devlet anlayışı hâkim kılınmaktadır. Burada en önemli adımı hiç kuşkusuz, çözüm sürecidir” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ, TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ PROJESİDİR”

Çözüm sürecini, ‘Türkiye'nin en önemli projesi’ olarak değerlendiren Coşkun, ülkede yaşayan her kesimin sürece inandığını ve desteğini her geçen gün artırdığını söyledi.

HDP heyetinin İmralı'ya gitmesi ve sürecin gelişimi ile ilgili bilgi paylaşımının yapmasıyla çözüm sürecinde uygulanacak yol haritası üzerinde bir uzlaşmaya varıldığını kaydeden Coşkun: “Bu yol haritası da özü itibariyle eninde sonunda mutlaka silah bırakmayı eve dönüşleri hızlandırmayı ve demokratik zeminde siyaset yapmayı öngörmektedir. Bu konuda devlet üzerine düşeni yapacak gerekli yasal düzenlemelerin de önümüzdeki günlerde konuşulabileceğini düşünüyorum. Nihai hedef olarak, silahsız ve şiddetsiz bir döneme girilecek ve herkes rahatlıkla siyasetini yapacaktır. Tabi burada en önemli temel ve ilk safha da kamu düzeninin sağlanmasıdır. Zaten son günlerdeki görüşme trafiğinde geçmişte yaşananlardan dersler çıkarılarak herkes söyleyeceğini söyledi. Yol Haritası paylaşıldı. Bundan sonraki görüşmeler de o yol haritasının uygulanması ile ilgili olacaktır. Yol haritası ile ilgili çalışmalar sağlıklı yürürse seçimden önce, dışarı çekilme ve silahların bırakılması söz konusu olabilir. Bundan da herkes memnunluk duyar” dedi.

“SAMİMİYET ÇOK ÖNEMLİ”

Sürecin devam etmesi sırasında güven ve samimiyetin çok önemli olduğuna işaret eden Coşkun, “Bu konuda yeni çözüm sürecinin uygulanması sırasında neyin yerine getirilip getirilmediği hususunda, Akil insanlar heyeti içinden seçilecek bir heyet gözlemcilik görevini yapabilir. Burada hükümetin bir itirazı yok, ancak dışarıdan başka ülkelerin bu işin içinde girmesi doğru değildir. Bu, süreci hem de karmaşık hale getirerek sonuca ulaşmayı engeller. Nihayetinde bu iş, dürüstlük ve samimiyetle götürülmesi gereken bir konu. Burada sorunun muhatabı olan örgüt ve HDP'de önemli rol oynuyor. Herkesin mümkün olduğunca güveni sarsacak bir şey yapmaması gerekir. Üçüncü göz yanında bu işin şeffaf yürümesi halkın desteğini arttırabilir. Herkes elinden geleni yapmalı ve provokasyonlara prim verilmemeli ve çözüm sürecini desteklemelidir. Bundan başka bir yol da yoktur. Kanın, gözyaşının, çatışmanın, yok saymanın, inkârın asimilasyonun yanlışını herkes gördü ve yaşadı. Allah bu ülkeye ve bu ülkede yaşayan bütün halkımıza birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusu içerisinde refah ve huzurla yaşamayı nasip etsin” dedi.

Kongrelerde yapılan seçimlerde Adaklı İlçe Başkanı Sait Çetindağ, Karlıova İlçe Başkanı İlyas Bingöl yeniden ilçe başkanı olarak seçildiler. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
12.12.2019
16:37
Arıcılar `Pazar` desteği istiyor
Arıcılar 'Pazar' desteği istiyor
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği toplantısına katılan Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Üzer, kentteki arıcıların satış yapması için Pazar oluşturma desteği talep ettiklerini ve özellikle sahte ilaçla mücadele başlatılmasını ilettiklerini söyledi.
12.12.2019
16:36
Erdoğan, 100 bin sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı
Erdoğan, 100 bin sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı
100 bin Sosyal Konut Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkânını sağlayacağız'' dedi. Söz konusu projenin toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 17 milyar 300 milyon lira.
12.12.2019
16:35
Bilim Yolculuğu Projesi devam ediyor
Bilim Yolculuğu Projesi devam ediyor
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan Bilim Yolculuğu projesi, şehir merkezinde bulunan 20 ilkokul, 15 ortaokul ve 4 farklı istasyonda bilimsel etkinliklerle devam ediyor.
12.12.2019
16:34
Çapak, Rektörler Çalıştayı`na Katıldı
Çapak, Rektörler Çalıştayı'na Katıldı
Bingöl Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitelerin ortak sorunlarını belirlemeye yönelik İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 'Rektörler Çalıştayı' programına katıldı.
12.12.2019
16:33
BİNDAG ilçelerde örgütleniyor
BİNDAG ilçelerde örgütleniyor
Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri (BİNDAG) Derneği Başkanı Semiramis Karaarslan, deprem ve doğal afetlerde çalışmalar gerçekleştirecek olan derneklerinin Genç ilçesinde de bir biriminin oluşturulması için Genç Kaymakamı Arif Gül ile görüştü.
12.12.2019
16:32
Kursiyerler hünerlerini sergiledi
Kursiyerler hünerlerini sergiledi
Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan Aşçı Çırağı Kursuna katılan kursiyerler, uygulama sınavında hünerlerini sergiledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın