Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

'Öğretmenimle tanışınca annemin ve babamın öğrettiklerinden başka şeylerin olduğunu anladım'

Bingöl Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 'Tarihe Bir Derkenar' söyleşisine katılan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, öğretmeniyle tanıştıktan ve O'nu anladıktan sonra, annesinin ve babasının öğrettiklerinden başka şeylerin olduğunu da anladığını belirtti.

`Öğretmenimle tanışınca annemin ve babamın öğrettiklerinden başka şeylerin olduğunu anladım`
30 EYLÜL 2022 CUMA 16:23
0
722
2
AA aa

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın konuşmacı olarak katıldığı ve Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda 29 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilen ‘Tarihe Bir Derkenar' söyleşi programının moderatörlüğünü Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez yaptı.

“Öğrencilerimize, kariyerleri açısından örnek olabilecek iki değerli hocamızı ağırlıyoruz”

Söyleşi programının selamlama konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci; “Bu söyleşi programına katılım sağlayan öğrencilerimizin kariyerleri açısında örnek olabilecek iki değerli hocamızı ağırlamış bulunmaktayız. Bizleri kırmayıp davetimize icabet ettikleri için hocalarımıza üniversitemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

“Okula başlamam hayatımın en zor anı oldu”

Okula başlamasının hayatın en zor anlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. İhsan Süreyya, “Siirt'in Pervari ilçesinde doğdum ve eğitimim ilk evresi burada başladı. Okula başladım ve okula başlamam hayatımın en zor anı oldu. Çünkü Türkçe bilmiyordum. Benim en acılı günlerin o günlerdi, daha sonra çektiklerim önemli değil. Öğretmen ders anlatırken ben ağlardım. Okulda ağlamalarım 2 ay sürdü. Öğretmenin anlattıklarını anlamıyordum ve neden anlamadığım sorusuna cevap bulmak için 2 ay boyunca sürekli ağladım. Ya okulu bırakacaktım ya da sabredip okuluma devam edecektim. Ama Allah lütfetmişti okumayı seviyordum. Sebat ettim, bazen üzüldüm, bazen ağladım ama ilerleyen zamanlarda Türkçe öğrenmeye başladım” dedi. 

“Annemin ve babamın öğrettiklerinden başka şeylerin olduğunu anladım”

Öğretmenimin söylediklerini anlamaya başlayınca, annemin babamın bana öğrettiklerinden başka şeylerin de olduğunu da anladım diyen Pof. Dr. Sırma,  “Ortaokulu okumak için Siirt merkeze gittim. Siirt'te herkes Arapça konuşuyordu ve ben yine anlatılan hiçbir şeyi anlamıyordum. Orada da yine çok sıkıntı çektim. Bizim dönemimizde üç ilde Ankara, İzmir ve İstanbul'da üniversite sınavına giriliyordu. Ben Siirt'e yakın olan yer Ankara'yı seçtim. Bana yabancı gelen ilahiyatı seçtim ve araştırdım, nedir bu ilahiyat? O zaman bir tane ilahiyat vardı gittim, sordum ve araştırdım benim de dillere karşı bir merakım vardı, Fakültenin çalışanı bana burada Arapça, Farsça, İngilizce diller öğretiliyor söyleyince ilahiyatı tercih ettim” şeklinde sözlerini sürdürdü. 

Fransa'daki eğitim hayatının ilk yıllarının da çok zor geçtiğine vurgu yapan Sırma, konuşmasına şöyle devam etti:  “Fransa'daki ilk yıllarım zor geçti. Fransızca bilmiyordum. Yine bir dil sorunu yaşadım. Doktora dönemimde hayatıma dönüm noktası olan biriyle karşılaştım. Muhammed Hamidullah. Bizlere öğrencilerle beraber tutuğumuz bir medresede haftada iki gün ders verirdi. Muhammed Hamidullah bizlere çok büyük bir örnekti. Bu konuda çok şanslıydık, çünkü hoca inancını yaşıyordu ve bize yaşadığı inancı her zaman yaşatıyordu. Türkiye'de fazla kalamadım. Dönemin yönetimi görevime son verdi. Ben de dönemin İstanbul Belediye Başkanı ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a danışmanlık yaptım. Danışmanlık sürecinde 28 Şubat sürecini yaşadık ve 28 Şubat sürecinde ben de Viyana'ya yerleştim ve Viyana'da ‘İslam Araştırmaları Enstitüsü'nü kurdum. Oradaki kız öğrencilerine yönelik siyer ve tarih dersleri verdim”.

Prof. Dr. Sırma, program sonunda Bingöl Üniversitesi'nde olmaktan mutluluk duyduğunu, böyle bir ortamı hazırlayan ve bizleri davet eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ve ekibine teşekkür ediyorum'' dedi.

Söyleşi programına Üniversite Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Genel Sekreter Öğr. Gör. Mesud Öğmen, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95781)
01 Ekim 2022 Cumartesi 06:15
Sizin kibirinizle verdiğiniz tahribatı kimse vermedi.Mahfus söylemizin kızı eczacı ama diş fakültesinde öğretim elemanı yıllardır uğradığı yok.siz ilahiyatçılar çok zarar verdiniz davranışlarınızla.
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95771)
30 Eylül 2022 Cuma 18:46
Ben Erzurumda okurken Sayın İhsan hoca da okuduğum fakültede hoca idi.
Çok ayrıştırıcı bir kişiydi.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
28.11.2022
16:06
Metamfetamin ele geçirildi: 2 gözaltı
Metamfetamin ele geçirildi: 2 gözaltı
Bingöl'de Genç Küpar yol kontrol noktasında durdurulan araçtaki şahısların üzerinden 14 gram Metamfetamin maddesi çıktı. Şüpheli 2 şahıs, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.
28.11.2022
15:52
`Aile Bilinci` konferansı
'Aile Bilinci' konferansı
Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Değerler Eğitimi Projesi çerçevesinde Dr. Ferhat Aslan'ın katılımıyla 'Aile Bilinci' konulu konferans yapıldı.
28.11.2022
15:17
Fesih Zeki Mert, Kanada Başbakanı Trudeau İle Görüştü
Fesih Zeki Mert, Kanada Başbakanı Trudeau İle Görüştü
Kanada'nın en önemli iş insanlarından biri olan Van Horne Construction'un sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Bingöllü iş insanı Fesih Zeki Mert, dünya çapına yayılan başarılı projelerinin karşılığını her alanda görüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın